bugün

türkiye'de %25-30 gibi bir kesime sahip insandır. müslüman olan insan, şeriat istemek zorundadır. istemiyorsa, müslümanlığından şüphe vardır.

''Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir''

(bkz: maide suresi 48 ayet)

''Allah dinden Nuh'a tavsiye buyurduğu şeyi sizin için de bir kanun yaptı ve (Ey Muhammed!) sana vahy ettiğimizi, ibrahim'e, Musa'ya ve isa'ya tavsiye buyurduğumuzu da Şeriat yaptı! Şöyle ki: Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin. Fakat senin kendilerini davet ettiğin (Şeriat kanunları), müşriklere ağır geldi. Allah dilediğini kendine (elçi) seçer ve kendisine yöneleni de doğru yola iletir.''

(bkz: Şura suresi 13 ayet)
(bkz: dinimiz amin)
başlığı açan yazarın verdiği ayet doğrudur. ancak yazar 'şeriat' kelimesinin anlamını, ve bugün ki uygulanış tarzını bilmiyor. arada fark yok zannediyor ve bu cahilliğini herkes duysun istiyor.
şeriat; kelime anlamıyla din kuralları demektir. bugün ise bir yönetim şekli olarak algılanmakta. aradaki farkı küçük ve anlaşılır bir örnekle açıklayayım.
mesela; Hepimizin bildiği gibi ve açık bir şekilde belirteyim , islam dininde zorlama yoktur. çünkü islam dininde herkes kendinden sorumludur. öbür tarafta herkes kendi yaptıklarından sorumlu olacaktır.
iran, şeriat ile yönetilmekte. Ve iran'da şeriat polisleri var. Mesela bir bayanın başörtüsü açılsa bilerek veya bilmeyerek, şeriat polisi hemen gider ve başını kapa der. iran'da başı açık gezilemez. işre bu günümüzde yanlış anlaşılmış olan şeriattır ve 'dinde zorlama yoktur', 'islam hoşgörü dinidir' argümanlarına tamamen ters düşmektedir.
islam dini de hep bu yanlış anlamalar yüzünden yara almaktadır.
olmaması gerekendir. hem müslüman olup hem de şeriata karşı çıkmak çelişki oluşturur. şeriat: ilahi emir ve yasaklar bütünüdür. günümüzde kur'an'dan, hadislerden ve onların ışığında hükümleri verilen konular hakkında alimlerin beyanlarından başka şer-i hüküm yoktur. şeriat aynı zamanda bir yönetim biçimi de olmaktatır. kur'an'da yönetim, hukuki olaylar, sosyal yaşantı vb. konular belirtilmiş, hadis, fıkıh ve tefsirle de açıklanmıştır. yani bir ülke eğer islam devletiyse anayasası kur'an olmalıdır. siyasi ya da sosyal yaşam kur'an baz alınarak düzenlenmelidir. bu bilgiler ışığında şeriatı reddetmek müslüman olan bir kimseyi dinden uzaklaştırır.
devlet yönetiminde laiklik esas alınmalıdır. şu da bilinmelidir ki laik insan yoktur, laik devlet vardır. halk arasında ise dinini uygulamak isteyen kişiler yükümlülüklerini tabi ki de yerine getireceklerdir. ayrıca kuran'da "dinde zorlama yoktur" (bakara, 2/256) ayetinin de bilinmesi gerekmektedir. bu nedenlerden dolayıdır ki şu an da iran'ın yönetim biçimini istemenin türkiye insanına, müslüman olsun olmasın, getirisi yoktur. böyle bir şeyin olması ülke geleceğini tehdit edecektir. (bkz: kaos)
şeriatın ne anlama geldiğini bilmeyen, ve yahut sözde müslüman olan insandır, zira şeriatı istemeyen aynı zamanda dinin kurallarını da istememiştir ki bu kişi zaten müslüman değildir.
şeriatı bilmeyen insandır.

memlekette şer'i kanunların mer'i olması o ülkenin insanlarını dindar yapmaz. örneğin mısır on yıllardır şer'i hükümlerle yönetiliyor fakat hüsnü gibi bir adam laikliği epeyce yaymış vaziyetteydi.
2-3 tane sakal uzatmış yobazın söyledikleriyle bi düzen olacaksa hiç olmasın diyen insandır.
cumhuriyeti sevmiştir.
ya da militaristtir monarşi istiyodur.
daha kötüsü sosyalisttir ortada kalmıştır.
çok saçma bir önerge. eğer bir insan müslümansa ve buna rağmen şeriat istemiyorum diyorsa, kendi dinine göre olabilecek en büyük günahlardan birine sahiptir. böyle çok insan olmasına rağmen ülkemizde, büyük bir çelişki içinde yaşamaktadırlar.
beynini düşünmek için kullanması gerektiğini anlamış insandır.
kendimi de dahil ederek hadi şunu kabul edelim;
ben dahil çoğumuz namaz kılmıyoruz. oruç desen biraz daha hallice nede olsa 1 ay değilmi. ha ama cumayı kaçırmayız bak. kızlar yarı çıplak giyinir biz de onlara bakarız. şeriat kurulunca bunlar olmayacak namaz kılmak zorunda kalacağız. kızlara baktığımızda vucut hatlarını göstermeyen bol kıyafetler ve baş örtüsü göreceğiz. bu da libidomuza doping etkisi yapmayacak bunların elimizden gitmesini istemiyoruz.
"dinde zorlama yoktur", "islam dini hoşgörü dinidir" sözüne gelince hoşgöru gayrimüslimlere karşı geçerlidir. tıpkı atalarımızın osmanlı devletinde yaşayan gayrimüslimlere islamı anlatıp, seçip seçmeme hakkını onlara bırakmış, müslüman olmaları için zorlamamıştır. fakat peygamberimizin: çocuk yedi yaşına girince, namaz kılmasını söyleyiniz. on yaşına bastığı halde namaz kılmıyorsa anlayacağı dilde tehtid ediniz. hadisi şerifini tokat gibi yüzümüze çarpmayı unutmayalım.
adam resmen şeriat propagandası yapıyor kimsenin umrunda değil.

(bkz: sözlüğü şakirtlerin basması)

Din insanla tanrı arasında olan birşeydir bunu neden gözümü gözümüze sokmaya çalışırsınız ki ? sizler ne iş yapmışsınız ki mustafa kemal'in kurduğu düzeni yıkmak istiyorsunuz ? badem bıyıklılar soruları alıp üniverste bitiriyor diye mi bunlar ? Belkide koyun gibi yaşayan bilinçsiz topluluk.
Ama ben susmuyorum arkadaş ve benim gibi düşünen pek çok kişininde susmayacağına eminim.Sizin gerici - dinci tavırlarınız yüzünden bu sözlükte bile insan sinir krizi geçiriyor.
başlık yazarı bunları yazmasına rağmen ısrarla şakirt olduğunu kabul etmemekte ve sözlükle güzelce cinsel ilişki yaşamaktadır. (bkz: o çocukları)sizin gibiler yüzünden insanlar dinlerini değiştiriyorlar.

şeriat isteyen arkadaşlar varsa iran-ırak gibi komşularımız var lütfen oraya doğru siktirip gitsinler.
Ha ısrarla 14 annenizin olmasını istiyorsanız tabi olsun şeriat zira bazı şakirtlerin şimdiden aynı sayıda babaları var.
bir dinsiz olarak; her fırsatta iddia ettiğim (bkz: bu ülkenin yarısı sahte müslümandır) sözümün gereklerinden biri olarak örnek verdiğim insandır.

- müslüman mısın?
+evet
- o zaman şeriata niye karşısın?
+ne alaka yaa ?+)_%&()?/&%'^+%&/
- nası ne alaka lan? madem müslümansın, o zaman doğru bulduğun bu kurallarla devleti yönetmeliyiz öyle değil mi?
+ee şey yiaa ımm öeoeöeuoe
- hı hı anladım tamam.
irandaki gibi emevi şeriatı istiyor bugünkü Tarikatlar ama Peygamberimizden(sav) sonraki 4 halifeye bakıyoruz.Seçimle başa gelen kişiler bunlar.Peygamberimizin hutbesine bakıyoruz resmen insan hakları bildirgesi.Birazda olaya siyasi bakarsak şeriatta Ümmetçilik vardır ama Dünyada Ümmetçilik terimi yok olmuştur.Bizmi istemiyoruz Ümmeti?Biz istesek bile 1.dünya savaşında bizi arkadan vuranlar yine istemeyecekler.Ayrıca Peygamberimiz zamanında isteyen istediği gibi yaşıyordu.Şeriat gelecek olursa demokraside ortadan kalkar.Baskı rejimi olur.300 sene öncesi Ümmetçilik,Şeriat desen evet derdim ama artık tabiri caizse "yemiyor."
türktür türk.
şeriat denince herkes farklı bir şey anladığından dolayı, sağlıklı konuşulamayacak bir konudur.

mesela ben suud'un, iran'ın, taliban'ın şeriatını şeriat saymam ve istemem de; istemek ne demek, gerektiğinde can düşmanı olurum.

şeriat denince büyük doğu ideolocyası'nı anlarım; orada tarif edilen ilahi nizamı. (bkz: aydınlar aristokrasisi)

bunu ister miyim? ölürüm be, ne demek!
şeriat isteyen müslümanları da afganistan a çeçenistan a iran a kovar. ne idüğü belirsizdir. dedikodusunu yapmak caizdir.
şeriat istediğinde "rejim karşıtı" diye damgalanıp ipe sürüleceğinden çekinen insandır. bu içinde bulunduğumuz çağda hala böyle boş ve anlamsız tartışmaların içinde yer almak istemeyedebilir.
şeriat kanunları uygulansa en çok zorluk çekecek olan kesimin şeriatçılar olduğunu bilen kişidir. kimse kendini kandırmasın , zenginlikten mülkiyet hakkından vazgeçmezler. şeriat kuralları ağır ve sorumluluk ister . türkiyede kaç tane müslüman bu kuralları yerine getirebilr. kaç tanesi feysbukundan vazgeçebilir. değil şeriat ne gelirse gelsin bu toplumun ahlak sorunları varken(çalma, çırpma, ezme, adam kayırma, haksız zenginleşme, insana eziyet) suistimal edilir.
beynini kullanan insandır. üstelik hıristiyanlarda olduğu gibi ruhban sınıfı yaratmak istemeyen yazardır ki, kutsal olgular seçim kampanyası yapılmamalı.
düşünün; ben ondan daha müslümanım diye mi yada ben allah a daha yakınım diye mi bir kampanya yada yeterlilik ile başımıza çoban seçeceğiz?
Ayrıca bir müslümanın ihtiyacı olan tek şey Kurandır.Ne şeyhlere nede Fetoya ihtiyaç vardır.
şeriat babadan oğula geçen bir yönetim şekli değildir. tüm yönetim biçimlerini kapsayacak bir olgudur. demokrasi ya da saltanat da olsa şeriatın uygulanması dinimizce emredilmiştir. bu nedenle bir müslümanın şeriata karşı çıkması allah'ın emirlerine de karşı çıkmasıdır. bu ayan beyan ortadadır. böyle bir müslümanlık da mümkün değildir.
Yanlışa düşmektesiniz,Müslüman değildir derseniz sadece Allahın bilebileceği birşey hakkında hüküm vermiş olursunuz.Köpek için kuyudan ayakkabısıyla su çıkaran kadının bile cennete girdiği bir dinde bunlar olamaz.Şuan Müslümanlıkta birşeyiniz eksik mi?Namaz mı kılamıyorsunuz?Haccamı gidemiyorsunuz?Herşeyi yapmakta özgürsünüz.
allah ın hükmü şeriat diyerek yola çıkanlar ve bu söylem içinde mutlak iradeyi ele geçirmek isteyenler tartışılmaz ve eleştirilmez olmayı istemiyorlar mı?
siz allah adına yeryüzünde hüküm vereceksiniz.
siz allah adına denetleyici olacaksınız.
siz allah adına insanları yönlendireceksiniz.

eeeeeee. kur-an'ı kerim i ne yapacaksınız.

çünkü; yüce mevla, peygamberlere bile vermediği bu görevi size neden versin?
allah ü teala inkar etmeyi bile insanlara bir tercih olarak sunmuş iken, sapıtanları bile bana bırak der iken, peygamberlere bile tebliğ dışında bir vazife vermemiş iken, hatta 4 büyük meleğe bile bu görevi vermemiş iken, size bu görevi neden versin?

peygamberlerden-4 büyük meleklerden daha mı yeti-meleke-iman-itikat olarak üstünsünüz ki, dünyayı ve tüm insanları islam akaidlerine göre yöneteceksiniz? siyasi-sosyal-ekonomi-ceza-ticaret-ahlak-gelenek-kültür-aile vb hayatı insanın yaşamında kur-an'ı kerime göre yapılandıracak ve bunu allah istiyor diyeceksiniz.

allah ü teala yaratıcı ve düzen koyucu olarak görevini ( haşa ) becerememiş-yapamamış-eksik ve yetersiz kalmış da, peygamberler ve 4 büyük melek görevini ciddiye almamış başarısız olmuş da, bunun için insanlar bir birini öldürüyor-günaha-harama vb. sapkınlığa yol alıyor da siz dünyada islam akaidlerini-şeriatını uygulayarak düzeni mi kuracaksınız?

islam felsefesini bilmeyen cahiller-yobazlar dini kendilerine sermaye ederek islam ı hıristiyanlaştırdıklarının farkında değiller. şeriat istiyoruz diyerek ortaya çıkanlar mekke yi vatikanlaştırmak istiyorlar.

peki, cennet ve cehennem ile alakalı ayetleri ne zaman kur-an'ı kerimden sileceksiniz ki, insan hür iradesi-aklı ile seçimi ve faaliyeti ile bu dünyada yaptıkları ile cennete-cehenneme girer. siz bizim yerimize karar verir, yaşamımızı oluşturur iseniz ilerde şeriat uygulayan insanların yetersizliği ile olası bir saplıkta cehenneme kim girecek?

yaratan boşu boşuna binlerce peygamber mi yollamış, onların yapamadığını mı yapacaksınız?
yüce mevlam hikmeti gereği bir yaprak bile istemez ise kımıldamaz iken, siz tüm insanları şeriata sokma gayretiniz neden. yoksa mevla işini yapamıyor-eksik kalıyor da papa gibi bir yetki mi istiyorsunuz.

bir icra kararı tebliğini kapınıza getiren postacının bir an kendini icra memuru yerine koyup evinizi-eşyalarını haciz etmesi durumu.
ilk okul çocuğunun zeka seviyesinde-bilgisinde olan insanın anlayacağı dilde örneklenen durumda olan postacı= peygamber iken,
mevla peygamberine ''sen bildir gerisine karışma'' der iken, bu yobazlar din üzerinden hakimiyet-iktidar savaşı vererek, islamda yarattıkları ruhban sınıfını iktidara taşıyarak hıristiyanlaşmak istemekteler.

allah sizi kahr etsin demiyorum, bildiği gibi yapsın.