bugün

dil ile söyleyip kalp ile onay vermektir. yaşamak ve yaşatmaktır..
melekler ve hayvanlar arasında köprü kurmak yükseldikçe melekler nuruyla sarhoş olmaktır.
tercihtir ve şükür sebebidir.
allah' ın şartlarını yerine getirmektir. buna inanmaktir.

( bkz: iman ın şartları )
doğuştan sonra aileyle beraber insanın seçimi dışında gelişen bir hadisedir.
çok güzel bir şeydir.

(bkz: paha biçilemez)
(bkz: çok şeydir müslüman olmak)
kesinlikle bu düşüncede olmamaktır,

adamlar yıllar sonra ancak beyin kıvırmlarından bi tanesini çalıştırmış yahu.. gerisi diğerlerinin başına inşlallah.

http://www.milliyet.com.tr/utandiran-uygulamaya-son/dunya/sondakika/18.05.2010/1239441/default.htm
cami civarındaki kilisenin tadilatı için gerekli malzemeyi , kendi mabedinden temin edecek hosgörüye vakıf olmaktır.
mümin olmaya bir adım daha yaklaşmaktır.
allahın varlığına ve peygamberlerine inanmak, iman etmek.
katolik olmakla birlikte dinsel olarak yapılacak en kötü tercih.
gerçi kimse yapmıyor bu tercihi, ebeveynleri dayatıyor.
görsel
Şükür edilesidir.
"eşhedu en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasûlüh." demek kadar kolaydır.

hatta bu açıklamayı okuduysanız aramıza hoşgeldiniz.
http://www.aymavisi.org/makale/turk%20musluman.html
bir hiç uğruna 5 vakit eğilip kalkmaktır.
5 vakit namaz kılmak oruc tutmak zekat vermek allah diyip kalkmak allah diyip yatmak son sürüm kitap sahibi olmak anlamındadır.
"hırsız bizdense iyidir" demek değildir.

"huysuz bizdense iyidir" demek değildir.

"namaz kılıyorsa sövse de iyidir" demek değildir.

"namaz kılıyorsa çalsa da iyidir" demek değildir.

"öldüren Müslümansa ölen iyidir" demek değildir.

"bana bir şey olmuyorsa başkasından bana ne" demek değildir.
Allaha sığınmaktır. Ben müslümanım demekle olmaz.
http://www.youtube.com/watch?v=bL2I-CDeNMA
özde olunca harikulade, sözde olunca kendine müslüman olunur.
zordur.
bi imanın bi de paranın kimde olduğu bilinmez derler bunu bilmeyen insanların ağzında " namaz kılmıyor nasıl müslüman bu ?" vs vs diye, muhafazakar kesimden olup bunu giyimine, sözüne, hareketlerine yansıtıp diline yansıtamayanların ağzında " açık saçık giyiniyor nasıl müslüman bu ?" vs vs diye, din ile sadece ufak temaslarda bulunan ya da hiç alakası olmayan insanların ağzında "olmayan şeye inanıyorsunuz hani akıl mantık , 5 vakit boşa eğilip kalkıyorsunuz , gerici, çağdışı" vs vs diye yafalanmalara maruz kalmaktır. en azından sevgili ülkemde - genel olarak- böyle bu.
kimse de demez ki "bana ne oluyorsa ? ben bu insanın içindekini, özel yaşantısını nasıl bileyim ?"

zordur.
çünkü islam kolaylık dinidir ama kolay değildir. yaz aylarına denk gelen ve uzun saatler süren oruç ibadeti, üşenmeye kurban giden namaz ibadeti, yazık ki çoğumuzun diline sahip çıkamaması, dünyevi zevklere dalmamız... falan derken müslüman olmak zordur.

ama gönülden yapılınca, iradeye hakim olmayı öğrendikçe, yapılması gerekenler yapıldıkça da huzurludur, güzeldir hatta huzurla gelen mutluluğu tatmaktır.
kıla, yüne, yıllarca önce ölmüşlere, kendisi gibi beşer (hz. muhammet(s.a.v.)den bahsedilmemektedir) olanlara başka anlamlar yüklememek düşünmek okumak araştırmak ve allaha inanmaktır.

evrime inanırsınız inanmazsınız bilmem ama allah canlıları sudan aşama aşama yarattığını söylemiyor mu? topraktan-çamurdan yaratılma mevzusuda buna dahil edilmelidir. tevratta nuh hakkında babasının yeni doğan nuhu gördüğünde karısına "bu çocuk daha öncekilere hiç benzemiyor" diye çıkıştığından bahsedilir. bir şeyi kabul ve reddetmeden önce bir düşünün evrim darvinin veya günümüz biliminin kabul ettiğine ispatlamaya çalıştığına benzer veya farklı bir şekilde oluşmuş olamaz mı? ibni sinanın, muhuddin arabinin dönemin pek çok müslüman bilim adamının dahi evrime giden yorumları mevcuttur. bilim neticede deneyler ile kanıtlanmaya veya çürütülmeye çalışılan hipotezler değil midir.
ateyiz olanlarla ve diğer dinlere inanlarla dalga geçip, "sen benim dinime saygı göstereceksin ülen" diyen tiplerle aynı allaha inanmaktır. bunlar böyleyse, kim bilir allahları nasıl birşeydir lan?
ateistleri bağlamayan durumdur.

not: ateistim. umrumda değil.
kesinlikle yobazlık değildir. ama ne yazık ki en hoşgörülü din olarak anılmasına rağmen inananlar en acımasız insanlar. her dinde yobaz vardır elbet ama hem yobaz hem cahil olunca çekilmiyor.