bugün

Herkes ateist olarak doğar. Müslüman olarak doğmak diye birşey yoktur. Dinler sonradan dayatılır.
Bence öyle değildir. Kimse yenik başlamaz yaşamaya. Nice başka dinlerde doğupta islama gelmiş insanlar var . işin sırrı iyi insan olmakta . iyi insan olunca Allah mutlaka islama ulaştırır.
Tam tersidir.
Müslüman bir memlekette müslüman anne babadan doğmak tebliğe direk muhatap olmak açısından bir avantajdır.
you are the chosen one, ma boooy !!!

cevap veriyorum değildir.
1- hiçbir insan bir inanca bağlı olarak doğmaz. buna islam da dahildir ki kitabınızda bile akılbaliğ diye bir muhabbet var.
2- hayır efendim. yalnızca ailenizin ortadoğu, orta asya ya da güneydoğu asyalı düşünmeyen bireylerden oluştuğu anlamına gelir.
Dinler sana çevren tarafından empoze edilir kabul edelim hiçbirimiz ne müslüman ne hrstiyan ne yahudi ne Budist... olarak doğduk. insanlar dinsiz doğar.
Teslim olmak tesellüm çoğulu - Müslüman kelime anlamı olarak Allah' a teslim olan demektir.
islam ise Müslümanlara ve müslümanlara ait yönetim şekline yani Kur'andaki yönetim şekline tabi olan halk, topluluk manasındadır.

Bedeviler, 'iman ettik' dediler. De ki: 'Siz iman etmediniz; ancak 'islam olduk deyin. iman henüz kalplerinize girmiş değildir. Eğer Allah'a ve Resûlü'ne itaat ederseniz, O, sizin amellerinizden hiç bir şeyi eksiltmez. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Bedevi şehirden uzak göçebe yaşayan şehirdekilere göre biraz daha eğitime genel kültüre uzak , şehirlerdekilere göre daha az imkana sahip insan toplulukları. Günümüzde köylüler örnek verilebilir.

Kısaca müslüman doğulmaz. Dolayısıyla şanslı yada şanssız olmakta söz konusu değildir.
Belkide çoğumuz sadece insanızdır ama ruhsuz yaşıyor olabiliriz tıpkı zombiler gibi. Böyle söyleyince saçma duruyor biliyorum ama biraz düşününce mantıklı geldiğini farkedeceksiniz.
islami olarak herkes islam fıtratı üzerine doğarmış ama herkes müslüman olarak doğmazmış.
(bkz: bi bitmediniz amk)
yahudilerin de söylediği ve inandığı safsata.
islami olarak müslüman değil islam fıtratı üzere doğulurmuş. Sorularla islamiyet öyle diyor.
Helal sikişten doğmuşuz herhalde benim anladığım bu arkadaşın dediğinden.

Sevişmeden önce 2 rekat namaz kılan ümmetin çocuklarına selam olsun. <3
Müslümanların yaşamına ve yaşam şartlarına bakınca bence seçilmemiş kişi oluyorsun.

Seçme şansı verilse kim seçer allasen…
teolojik olarak çok sıkıntılı bir konudur. hristiyanlıktaki karşılığı (bkz: calvinizm) e benziyor. "bir kere kurtuldun mu tam kurtuldun".

ancak peşi sıra "e diğer yerlerde doğan insanlar için adaletsizlik değil mi?" sorusu gelir.

tanrı da adaletsiz olamayacağına göre...