bugün

ben müslümanım diyen birinin, her gün okuduğu duanın ne anlama geldiğini, aslında dinin ondan ne istediğini bilmediğini gerçeği.. şahsen ben tevhidimi türkçe okutacağım. madem gelmişler insanlar, dünyadayken neler yapması gerektiğinin biraz olsun farkına varsınlar ve ben buna vesile olmuş olayım.
yobazlığın getirdiği durumdur.
mesele arapça okuyup arapçasını bilmektir.
he sen arapçasını öğrenemeyecek kadar üşengeçsen o senin eşşekliğindendir.
türkiyede yaşayan çoğu ben müslümanım diye geçinen insanların yaşadığı durumdur. sorsan kuranı kaç kere hatmetmiştir, ama neden bahsettiği hakkında kulaktan dolma bilgiler dışında hiçbir fikri yoktur. bilenleri dışta tutuyorum tabiki, dinini hakkını vererek yaşayan, neye inandığını bilen insanlar da vardır, ama azınlıktadır.
müslüman insanların, müslümanlığı bilmemesi olarakta düşünülebilir.
araştırmaya olan ilgi ve merakın köreltilmesi ve sorgusuz itaat bunları gerektiriyor.
bir gün hoca sıçmak günah diye fetva verse altına yapacak o kadar çok yobaz var ki.*
mesele insanın kendi lisanı ile ibadet etmesi elaleme yalakalık yapacak diye gaflete düşmemesidir.
ha sen vahabi taşağı severim bu yüzden arapça okuyorum anlamıyorum ama eğilip kalkıyorum öyle günleri geçiren bir dangozum dersen o senin öküzlüğündür.
müslüman insanın dinini bilmemesi şeklinde de tanımlanabilir. arkadaş inandığın kitabı nasıl okumazsın? bende arapça bilmiyorum ama bu bir bahane olabilir mi? nasıl bilmediğin bir konu hakkında bu kadar tutucu olabilir veya savunabilirsin? karşına çıkan ve senden birşeyler öğrenmek isteyen birine ne cevap verirsin? böyle uzar gider, türk müslümanının kanayan yarasıdır, cehaletin dik alasıdır..
not: müslümanım.