bugün

Bu zaten kuran'da yazar. Pek yeni bir fetva sayılmaz.
nedeni nedir kimse bilmiyor biri açıklasın neden evlenemez.
not: dinen caiz değil diye konuya girmeyin kürekle vururum.
--spoiler--

Yeryüzünde gayrimüslim birini müslüman yapmaktan daha büyük bir sevap yoktur!

--spoiler--

Bak hele bak! Gayrimüslim birini müslüman yapmak; aç insanları doyurmaktan, sokak hayvanlarına yardım etmekten, yolu olmayan köylere yol yaptırmaktan, hastane yaptırmaktan, okul yaptırmaktan daha sevapmış..
Ulan şu adamların inancı cidden inanılmaz.

Bırakın kardeşim müslüman ile ateist evlenemez ayaklarını. Karşınızdaki insanın karekteri düzgünse, iyi bir insansa, isterse çam ağacına tapsın sana ne!
bırakın artık ab din, dil ayrımını. isteyen istediği ile evlensin mq yerinde.
Saçma bulduğum şey.
Bu konuya uzun uzadıya yazardım da vaktim yok. Herkes kendi mantığını konuşuyor. Dinin bana göresi yoktur. Allah ne emrettiyse odur.
iki gönül bir olunca kimin neye inandığının bir önemi yoktur bence, en azından benim açımdan bir sakıncası yok. ben Müslümanım ama eşim ateist olursa hayır maalesef sen bana yar olamazsın demem.
evlenir.
neden evlenemez olduğuna dair allah'ın kelamı emri olan bir tane kur'an da ayet gösterin.

hadi kur'an önemsiz, bir tane peygamberin yaptığı sünnet gösterin.

bir dakika...
sakın peyamber'den örnek göstermeyin.
yoksa peyamber efendimiz böyle yapmış diyerek müslümanlar kızlarını peygambere düşman peygambere karşı kılıç çekmiş, peygambere karşı savaşmış insanlara kızlarını verir.
zaten sikseler müslümanla evlenmem.
yahudiyi nasıl eş alıyor o zaman diye soranlar olmuş. bir müslüman erkek, hıristiyan ya da yahudi bir kadınla evlenebilir. ama ne erkek ne kadın hiçbir müslüman ateist ve sonu ist ile biten bilimum şeylerle evlenemez. ayetle yasaklanmıştır. inanmıyorsan zaten müslüman değilsin git istediğin gibi evlen.
Gayri müslümler ile dost edinilmez ama yahudi hıristiyan ile evlinelebilir mi kafam karıştı.
Evlenseler de anlaşamazlar zaten. Müslüman kişisi müslüman gibi yaşamıyorsa, sözde müslümansa belki anlaşabilirler. Nitekim Kur'an'ı Kerim'e göre müslümanlar ateist yahut allah'a şirk koşan biriyle evlenmemelidir. Evet.
islamın büyük bir açığı olabilir. üstelik hristiyanla evlenebilirsiniz.
dinen evet vicdanen hayır.
(bkz: #45117812) adam doğru demiş. bu bağlamda yok şu hocanın yorumu, yok bilmem hangi şeyhin yorumu şeklindeki hurafelere inanan bu şarlatanların sözlerini allahın emirlerinin önüne koyup, kendini müslüman sananların da ateistden bir farkı yoktur.
Böyle tam evlenirken bir şey oluyor da evlenemiyorlar gibi bir şey mi bu?
Müslümanlık derin bir konudur. Müslümanlığı bildiğimiz halde şartları yerine getirmiyoruz. Ama onlardan daha mı iyiyiz evlenmek için? Ayrıca kuranda bildiğim kadarıyla bu konuya değiniyor. Birlikte yaşayanlar birbirine benzedikleri için erkeğin yabancı bir kadınla evlenebileceği yazıyordu. Kadın yabancı bir erkekle evlenemezmiş ama bunun da altını çiziyor. Neyse nitekim bildiğim kadarını aktarıyorum. Başlığı açan yazar ''kendi dininizden bir habersiniz:'' demişte. Bu her zaman konuşulan bir konu. Sen daha çok yeni keşfetmişsin gibi.
Tam olarak şöyle oluyormus diye duydum.

Erkek müslüman , kadin ateist olursa olurmus. Ama tam tersi olursa olmazmis. Yorum yapmak istemiyorum. Dinden felan çıkarız simdi durduk yere.
Benim 5 vakit namaz kılan ateist arkadaşlarım var. Onu da getircem, onu da getircem.
din açısından duruma yaklaşmak gerekirse; evlilik için kim ne kriter belirler önemli değildir (beni de ilgilendirmez) evliliğin ne olduğu önemlidir.

öncelik olarak evlendiğin insanın dinine değil de ahlak ve sorumluluk duygusuna bakmak önemlidir.
saygı sadakat fedakarlık sorumluluk anlayış ve bunun getireceği aşk-sevgi evliliğin temelidir.
sadakat fedakarlık sorumluluk anlayış gibi evliliğin dört temel direği olmadan sadece din kriteri ile evlilik yapılamaz.

burada kocasını aldatan, çocuğunu karısını veya kocasını yuvasını bırakıp kaçan, dna raporunda çocuğun babası kocası değil de komşusu çıkan ve bunun için allah'a şükür eden, başka kadınlardan çocuk sahibi olan vb insanlık için utanç olan durumlara imza atan dindar başı kapalı açık sakallı allah inancı olan insanlar için bakınız vermeye gerek yok.

düşünün, kadın ya da erkek olun.
aldatılmış eş, terkedilmiş eş oluyorsunuz veya olacaksınız ama bunu bile bile, böyle bir durum yaşayacağınız ortada ve sırf din inancı var diye böyle bir insanla evleneceksiniz.
diğer yanda ise böyle bir durum yaşamayacaksınız ama din inancı olmayan bir eş var.
insan olarak buna akıl vicdan açısından bakın.
tanrı allah ne diyorsanız o akıllıların en akıllısı, merhametlilerin en merhametlisi olup onun aklına vicdanına bu sığar mı?

bir yanda bundan bana eş olur dediğiniz ateist biri var.
bir yanda ise bundan bana eş olmaz dediğiniz din inancı olan biri var.
ve yaratıcı size "bu bana inanıyor, bununla evlen" diye "çocuğunun babası komşusu çıktığı için allah'a şükür eden kadın ile evlen, bu caiz" diyor.
böyle din böyle yaratıcı olu mu?
hele ki böyle allah olur mu?
bu allah'a iftira atmaktır.

evlilik konusuna falanca ayet diyen insanlar islam açısından kullandığınız terimlerin terminolojide (neyi ifade ettiğini anlamını kullanım alanını) karşılığını bilmeden burada böyle yazıyor demesin, komik oluyor.

kafir, müşrik, allah'a ortak koşmak, akıl baliğ olmak vb terimler neyi ifade ediyor ve kimlere deniyor bilmeden ahkam kesmeyiniz.

edibüdü: gece entellektüelleştiğimizde yazarım.
dünya'nın en ilkel tartışması olan tanrı var-yok tartışmasını, insanlık tarihinin en mükemmel anlaşması olan ve bir arada yaşama kültürünün özü çıkış noktası olan, devletlerin imparatorlukların vatan duygusunun ar-ge'si olan, bizi hayvanlardan ayıran tek özellik olan ahlak olgusunun mimarı aile olma gerçeğinde yapmak odak noktasına dini koymak cehaletten başka bir şey değildir.

bu ilkel ateizm ve din tartışması ile insan ilk önce aklını inkar ediyor.
(bkz: müslüman ile ateist evlenmez)
Aleviyle Sünni evlenemez,
Zenci ile beyaz evlenemez,
Ayrıştırmaya, uzaklaştırmaya tam gaz devam.
Müslüman ile ateist evlenebilir,
Dini açıdan ele alırsak ki islamiyet gönderildiği dönemde kadının hükmü olmadığından erkek Müslüman olmalıydı, çocukların dini konusunda sözü geçecek olan erkekti çünkü, kadının dini önemli değildi.
Bu sebeple eksik bir önermedir, çünkü din açıdan bakarsak müslüman kadın ile ateist erkek evlenemez demek gerekir.
Gerçi bu durumun ne kadar doğru olduğu da ayrı bir konu, kadınlarını hep Hristiyanlardan seçmiş bir sülalenin çocuklarının ne kadar müslüman kalacakları tartışılır.
Genel açıdan bakılırsa da arada bir sevgi, aşk varsa herkes herkesle evlenebilir.
Doğrudur. Ateist kendi ilkelerini, ahlaki değerlerini ve hayatın anlamını kendi kurmuşken müslüman hayata Allah'a kul olmak için gelir, anlamsızlıkları hep Allah'a atfeder,saçma mucizelere inanır, kadınları istismar eden bir dine destek verir, kötüyü hep sınav zanneder, boyun eğer, cennet için iyi insan olmaya çabalar, doğru ve yanlışı ayırt etmek için çabalamaz buna akıl yormaz çünkü bir kitap onun için oluşturmuştur. Ateist iyiyi iyi olduğu için, kendi doğru bulduğu için iyi ve yararlı olmayı tercih ederken Müslüman Allah beni yakacak korkusuyla yaşar tüm hayatı. Onun tüm hayatı olmayan bir varlığın otoritesinden korkarak suçlulukla geçer. Anlam ve değer bakımından birbiriyle uyuşmayan iki insan nasıl evlenebilir.