bugün

mor olması nedeniyle ayrıca bi sevgi beslediğim,yaz aylarını iple çektiren erik cinsi.tadı da çok güzeldir.
eriklerin sonbaharı haber veren cinsi diyebiliriz, hatta adıyla anılan rengi de vardır*, tadı derseniz ekşinin orta sıralarında seyretmektedir* ve hatta bir güzel ekleme yapmak farzdır bu erik için* *

yaz

yaz bitmeden gel
yapraklarım solmadan
narlar olmadan gel
gün devrilmeden
yeşil erik beyaz örtüye konmadan gel* * diye devam eder bu sezen aksu şarkısı...
balkan ülkelerinde ve özellikle hırvatistan'da bunun içkisi de yapılır. raki dedikleri bu içki oldukça sert olup tekila gibi içim tarzı vardır. ancak marketlerde satılmamakta, yalnızca oranın yerli halkı evlerinde yapmaktadır. bizim rakıyla alakası yoktur. dozajına göre yamultabilir.
bir erik türüdür bunun yanı sıra papaz eriği,çakal eriğini de sayabiliriz.
orta anadolu'da "danadaşşağı" olarak da söylenen erik.

gerçi böyle danadaşşa deyince pek bişey anlamıyorsun, egzotik bişey sanıyorsun ama zamanla bunun anlamının farkına varınca fransızca söylenmiş küfür gibi geliyor kulağa. söylenişi güzel anlamını duyunca ağzının tadını alan birşey.
(bkz: sıçtım mavisi)
en iyi özelliği çekirdekten bağımsız bir yapısının olmasıdır. hooop ayrılıverir, at çekirdği yut eriği.
(bkz: mürdüm moru). *
(bkz: bardak eriği)
pastası pek güzel olandır.
tadı ayrı, rengi ayrı güzel.
yeşil erik gibi popüler olmayan, mütevazı erik.
ismet özel tarafından şiire sokulmuş erik türüdür
ince sızı'dan
--spoiler--
girelim yarimizin avlusuna tam tekmil
ve mürdüm erikleri
ve dopdolgun elmalarıyla o bahçede
o geniş kalçalı yarimizi dört kere.
--spoiler--
renginden ötürü diğer eriklerden tadça daha lezzetlidir.
birayla birlikte mükemmel ikili oluşturular.
tadı ve rengi çok güzel olan erik çeşididir.

o dumanlı gibi görünen mürdüm rengi bana evreni hatırlatır. ayrıca çekirdeğinin meyveden çok rahat ayrılıyor olması da kendisini sevme sebeplerimden biridir.
popüler olmasından korkulan şarkılar vardır ya hani; sadece senin bildiğin, sana özel olan, dostuna bile söylemediğin o az dinlenmiş güzel şarkı hani işte mürdüm eriği o şarkıdır.

kimse bilmez, kimse ondan haberdar değildir. yemişlerdir illa ama aramazlar bir daha.

oysaki o gizli bir hazinedir.
Bazı Türkmen boylarında mürdüm eriği, tamun diye bilinmektedir.
Yemeye başlayınca kendimi kaybettiğim nadir meyvelerden biri. Varlığı Sonbaharın hüznünü azıcık da olsa hafifletiyor.
Oval şekilli, dışı mürdüm moru, içi sarı yaz-sonbahar eriğidir.
Tadından öte rengi çok güzeldir.
Bu erikle yapılan kurabiye ve kabuk tarçınlı reçel de güzeldir.
Anneannemin bahçesinde de bir tane ağacı var arka tarafta, ama bunun meyvesi hamken bir şeye benzemez.
Yeneni daha görmesim.

Bi de kızlar yeni bi abiye aldım mürdüm eriği renginde diyorlar. Bakıyorum sabahtan akşama mor amk.

Mürdüm eriği seçim anketi gibi. insanlar görüyor bi benim başıma gelmiyor.