bugün

türkiye onu, denizden koşa koşa çıkarken hoplayan memeleriye "fuar geliyor" reklamıyla tanımıştır. fuar kolonyalarının lansmanı.

bir de halit refiğ'in yönettiği "aşk-ı memnu" nun ilk filmi var.

müjde ar, kadını nesne olmaktan özne olmaya taşıyanların başında gelir.
Teyzem filminde oyunculuğun zirvesine çıkmıştır.
ne zaman , çevirme kolu ile açılan bir araba camı görsem, müjde hanım aklıma gelir.
gençliğimizde çok kahrımızı çekti, hakkını helal et müjde hanım.
öldümü yoksa?
kadını cinselsizlikten azad ederek türk sinema tarihinde kendi başına milat olmuş gerçek bir yurdum kadınıdır.
Soyadı ile ilgili müstehcen esprilere konu olan oyuncu, aysel gürelin kızı olduğu yeterince bilinmez nedense.
Gençliğinden beri diyabet hastası olduğundan sağlık nedenleriyle çocuk yapmamayı tercih etmiş.
Oynadığı rollere atıfta bulunarak sözüm ona eleştiride bulunanlara hatırlatmak isterim ki Al Pacino ve Robert De Niro mafya üyesi değil aktör sadece, Chris hemsworth'un bir çekici falan yok ve uçamıyor da...

Ne kadar yazık. Bu eleştirilerin bir kısmı eminim sadece espri olsun diye yapıldı. Bir kısmı da iktidara muhalif diye. Yine de genel olarak kadına ve sanata bakış açımızın ne kadar dar görüşlü olduğunun ispatı.

Ayrıca Müjde Ar'ın oynadığı filmlerde canlandırdığı hayat kadını karakteri genel olarak rollerine kıyaslanacaksa yüzde kaçlık bir yer tutar? (Ağır Roman, Komiser Şekspir, kupa kızı hatırladıklarım)

Yine de bir dönem oynadığı roller kadın sanatçılarımızın kolay kabul edeceği roller değildi. Gerek rollerin ağırlığı gerekse de filmlerin Türk kamuoyunda kabul görmeme olasılığı dikkate alınarak bu rolleri oynayacak tek kadın Müjde Ar olarak kaldı. Ve kendinden sonra gelecek kadın oyuncu jenerasyonuna kocaman bir kapı açtı. Teyzem filmini seyredip de etkilenmeyecek biri var mıdır? Nefis bir filmdir.

Yine de bir ülkede sanatçı duruşu olarak tepkileri ve sözleri benim her zaman içimi aydınlatmıştır. Türk dizi sektörünün patlamış olduğu bir dönemde doğru dürüst teklif gelmez kendisine. Bunun bir sebebi de yaşanan adaletsizliklere karşı aşağıdaki metinde söyledikleri gibi tepkisiz duramayışıdır:

"Haklarında hiçbir somut delil olmayan suçsuz insanlar kuytu hücrelere tıkılacak, hapislerde çürüyecek ve bizim de vicdanlarımız uyuyacak öyle mi? Yok böyle bir şey. Bu hukuksuzluğun karşısında Gezi ruhuyla dimdik duruyoruz. Vicdanlı insanları da bu duruşa davet ediyoruz."
(bkz: müjde arsız)
türk sinemasındaki güzelliği en vasat kadın.
Az posta göndermedi türk gençliği bu kadına.
müjde ar: kolyeni bende unutmuşsun, akşam gel al.

okan bayülgen: yangında düşürdüm sanıyordum.

müjde ar: yangın sayılır.

(bkz: ağır roman)
görsel

Türkiye'de interneti ilk defa kullanan kişilerden birisi.
Zamanının afet kadınlarından biriydi.

görsel
Yüzü çok güzel gerçekten. 2 kez gördüm. Kesin bilgi.
soyadı Ar ama filmdeki rolü arsız orospu kadını oynamak.
evet eskiden vardi oyle filmler.
cocuksun iste adam kadini yakaliyor yatiriyor kadin ciglik atiyor sonra bacaklardan kan akiyor sahne bitiyor.
meger o ciglik bekaret kaybetme cigligiymis.
iste cocuksun kadinlar opulup elbisesi yirtilinca bacaklarindan kan akar ve ölur saniyorsun.

32 yasindayim bekareti lanet olarak gorurum.
asla bakire bir kadinla yatamam iyyy.

mujde ablamiz bu konuda iyiydi bagirirdi kanardi perte cikardi ama asla ölmezdi.

dusun senin bedeninin altinda sen zevkten cildirmasini beklerken kadin acidan kivraniyor nasil zevk alabilirsin.
cok ariza bir durum.
Ölmeden bi helallik almak lazım bu kadından ya.
frikiğin frikik olduğu dönemde tv seyrederken fuar kolonyaları reklamında " ohhş ! " falan derdik. bizde çok emeği var.

görsel
Aysel Gürel'in Firuze şarkısını kızına yazmış olması beni inanılmaz mutlu ediyor. Belki de kızının Müjde Ar olması da mutlu ediyordur. Bilemiyorum her şey çok iyi.
bir zamanlar tüm türkiye erkeklerinin aklını cezbeden kadın.
bugün doğum günü. 65 yaşına girmiş.
(bkz: sex machine)
Kendisiyle bir kez çayyolunda bir kez de bodrumda karşılaştım. En son sanırım 6 yıl önce bodrumda gördüm.

Yüzü hala çok güzel.
gençliğinde hem fiziği hem oyunculuğu ile beğeni toplamış sanatçı. açtığı yoldan çok yürüyen oldu ama kimse onun kadar başarılı olamadı.
Çokça Cüretkar rollerde oynadığı için oyunculuğu pek konuşulmaz ama gelmiş geçmiş en iyi sanatçılardandır.