bugün

mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşamlarında önemli rolü olan bir dergi.

http://www.ivmedergisi.com/
Muthis bir degidir. Butun muhendislerin ilk adresi olmalidir.
mühendislik mimarlık ve planlamada artı ivme'nin 24 no'lu aciklamasi.

yaklaşık 3 ay önce Inşaat mühendisleri odası etkin yönetim anlayışı aralarında Ivme dergisi yayın kurulu üyelerinin de bulunduğu genç Imo öğrencilerine yönelik fiziki ve sözlü saldırıda bulunmuşlardır. 18 mart tarihli 23 nolu açıklamamızda bu saldırı olayını şöyle özetlemiştik:

'14 mart cumartesi günü ankara'da gerçekleştirilen Inşaat mühendisleri odası 2. öğrenci üye kurultayı'nda, tmmob ortamında eşine az rastlanır bir saldırı gerçekleşmiştir. odtü genç Imo üyeleri tarafından öğrenci temsilciliği seçimlerinde yaşanan antidemokratik süreci öğrencilerle paylaşan bir bildiri kurultay’da dağıtılmaya başlanmıştır. bildiri dağıtımı sırasında Imo etkin yönetim anlayışının bir 'memuru' tarafından bu bildirinin kurultay’da dağıtılamayacağı ifade edilmiş, odtü genç Imo tarafından ise bildiri dağıtımının en temel hakları olduğu, kimsenin bildiri dağıtımını engelleyemeyeceği ifade edilmiştir. ardından çok da zaman geçmeden i̇mo yönetim kurulu üyeleri, başlarında Imo saymanı züber akgöl olmak üzere kurultay salonunu büyük bir sinirle terk ederek önce bildiri dağıtan öğrencileri kovmuşlar, öğrencilerin bildirileri dağıtmaya devam etmeleri üzerine yanlarına aldıkları iki oda teknik görevlisiyle birlikte odtü genç i̇mo üyelerini tartaklamaya başlamışlar, binadan zorla atmaya çalışmışlardır. binayı terk etmeme ve demokratik hakları olan bildirilerini dağıtmada kararlı olan öğrenciler yönetimin bu fiziksel müdahalesine direnmişler ve salondan çıkmamışlardır. bunun üzerine Imo etkin yönetim anlayışı daha da ileri giderek öğrencilere ağza alınamayacak lümpen küfürler etmeye başlamış, tekme ve tokatlarla saldırmıştır. Imo yönetim kurulu ii. başkanı alaettin duran 'siz amerikan ajanısınız' gibi siyasi literatürdeki en büyük hakaretlerden birini devrimci demokrat öğrencilere sarf etmiştir.”
saldırı gerek i̇mo gerekse tmmob ortamlarında teşhir ve mahkum edilmiştir. en son tmmob danışma kurulu'nda da kürsüden 'devrimcilere demokratlara kimsenin sözlü ve fiziki saldırıda bulunamayacağı, bu tür saldırıların devam etmesi halinde oluşacak kaos ortamının sorumlusunun i̇mo etkin yönetim anlayışı olacağı' ifade edilmiştir.
buna rağmen Imo etkin yönetim anlayışı çeşitli ortamlarda özellikle yayın kurulu üyelerimize dönük 'faşist', 'aydınlıkçı' gibi hakaretlerde bulunmaya devam etmiştir. mayıs ayında gerçekleştirilen Imo küçük kurulu da bu hakaretlerin edildiği toplantılardan biridir.
3 haziran tarihindeki Imo küçük kurulu’nda bir yayın kurulu üyemiz bu konu ile ilgili söz almış ve 'devrimci demokrat mühendislere kimsenin hakaret edemeyeceğini' belirtmiştir. Imo etkin yönetim anlayışının devrimci demokrat mühendislere dönük yapmış oldukları hakaretleri savunur davranışlarının ardından ise arbede çıkmıştır. çıkan arbedede Imo etkin yönetim anlayışından bazı yönetici ve çalışanlar yaralanmıştır.
Imo'daki etkin yöneticiler birçok ortamda odayı kendi mülkü olarak gördüklerini, oda ortamlarına kendilerinin ve izin verdiklerinin dışında kimsenin giremeyeceğini ifade etmişlerdir. etkin yönetim anlayışının demokratlığının odaların geçmişten bugüne yarattığı gelenekleri sahiplenen devrimci öğrencilere ana avrat küfür edip tekme tokat dövmeye çalışmaktan ibaret olduğu bugüne kadar yaşanan olaylarda açıkça anlaşılmıştır. i̇mo etkin yönetim anlayışı ortamı adım adım germiştir. birçok açık ortamda hakaretlerini arttırarak sürdürmüşlerdir. Işte bu noktada Imo küçük kurulu'nda yaşanan olayların sorumlusu da Imo etkin yönetim anlayışıdır.
hakaret, ideolojik olarak güçsüzlerin kullandıkları bir yöntemdir. söylemlerimizle, savunduklarımızla ilgili karşıt görüşler oluşturamayanlar –örneğin yetkin mühendislik- çareyi hakaret etmekte buluyorlar. bugüne kadar tmmob ortamlarında birçok baskı ve engelleme ile karşı karşıya kalmamıza rağmen her seferinde konulara politik yaklaştık ve hiçbir zaman hakaret etmedik. bundan sonra da hakaret etmeyeceğiz. ancak ağır bedeller ödenerek yaratılan ve korunulan devrimci demokrat değerlere de kimsenin hakaret etmesine izin vermeyeceğiz.
mühendislik, mimarlık ve planlamada
artı ivme
mühendislik mimarlık ve planlamada artı ivme'nin 25 no'lu aciklamasidir.

Inşaat mühendisleri odası'nın küçük kurul'da yaşananlara ilişkin açıklaması ve onun paralelindeki tüm açıklamalar tmmob etkin yönetim anlayışının devrimci demokrat mühendislere dönük şiddet ve tasfiye politikalarını gizlemek ve +Ivme dergisi’ni karalamak amacındadır.

inşaat mühendisleri odası ankara şubesi 2008-2010 çalışma döneminin başından bu yana mühendislik, mimarlık ve planlamada artı ivme dergisi yayın kurulu üyesi ve okuru inşaat mühendisi arkadaşlarımıza yönelik antidemokratik, provokatif ve saldırgan tutumlar içindedir. gelişmeleri kısaca özetlersek;
1. ivme dergisi yayın kurulu üyesi iki arkadaşımız aynı zamanda i̇mo ankara şubesi yönetim kurulu yedek üyeleridir. ivme dergisi'nin yetkin inşaat mühendisliği uygulamasına karşı sürdürdüğü muhalefeti hazmedemeyen kimi yönetim kurulu üyeleri önce yönetim toplantılarında arkadaşlarımıza her fırsatta sataşmışlardır. ardından 9 ay boyunca yk yedek üyeleriyle toplanmış olan ankara şube yönetim kurulu bir anda yedekler alınmadan yönetim toplantıları yapma kararı vermişlerdir. ivme yayın kurulu üyesi olan bu iki seçilmiş üyeyi yönetim toplantılarına almamak için verilmiş bu karar, karar defterine bile yazamadıkları, gayrimeşru bir karardır.
2. genç imo’nun üniversite öğrenci temsilcilerinin seçilmesi sırasında imo ankara şubesi yönetimi, öğrencilerin oylarıyla seçilen odtü temsilcilerini değil, seçilemeyen kendi adamlarını atamışlardır. bu nedenle genç imo üyeleri imo ankara şubesi yönetimini mahkemeye vermişlerdir. öğrencilerin iradesini çiğneyen bu antidemokratik tutum, öğrenci örgütlülüğü içinde ivme dergisi üyeleri ve okurlarının ağırlıklı olarak bulunmasından kaynaklanmaktadır.
3. 14 mart cumartesi günü ankara'da gerçekleştirilen inşaat mühendisleri odası 2. öğrenci üye kurultayı'nda kararlarının çiğnenmesini bildiri dağıtarak teşhir eden öğrenci üyeler, imo genel merkez ve ankara şubesi'nden bazı yöneticilerin önce sözlü, ardından fiziki saldırısına uğramışlardır. bu saldırgan yöneticiler öğrencilere ağza alınmayacak ana avrat küfürler etmiş, onları amerikan ajanlığıyla suçlamış, ardından tekme ve tokatlarla darp etmişlerdir. bu saldırı esnasında öğrenciler fiziksel bir karşı saldırıda bulunmamışlar, sonrasında saldırıyı protesto eden bildiriler dağıtmış ve konuşmalar yapmışlardır.
4. 1 nisan 2009'da yapılan imo ankara şb. küçük kurulu'na katılan inşaat mühendisi yayın kurulu üyelerimiz ve genç-imo'lu öğrenciler saldırganların özür dilemelerini talep etmişlerdir. ancak bu talepleri karşılık bulmamıştır, zira saldırganların hiçbirisi o gün orada değildir.
5. 4 nisan 2009 tarihindeki tmmob danışma kurulu'nda yayın kurulu üyelerimiz ve öğrenciler tarafından kürsüde küfür ve dayak olayı yine gündeme getirilmiş ve aynı talep tekrarlanmıştır. ne var ki öğrencilerin talebine imo yöneticilerinden yanıt gelmediği gibi bugün toplu halde şiddet karşıtı kesilen tmmob ve diğer odalar yöneticilerinden de bu şiddeti kınayan hiçbir açıklama yapılmamıştır. imo öğrenci kurultayı'nda yapılan saldırı tmmob danışma kurulunda teşhir ve mahkum edilmiştir.
6. tmmob danışma’da bu konuda ağzını bıçak açmayan bazı imo yöneticileri mayıs ayında gerçekleştirilen imo ankara şb. küçük kurulu’nda hakaretlerini ve kabadayılıklarını sürdürmüşler ve ivme dergisi üyelerine yönelik faşist, aydınlıkçı gibi sözlerle saldırmışlardır. öğrencilere uyguladıkları şiddeti savunmaya devam ettikleri gibi, her fırsatta da provokasyon yapan bu yöneticilerin çirkin saldırıları karşısında, ivme üyesi mühendisler ve öğrenciler örgüt içi demokratik işleyişin kurallarını hatırlatarak hakaret etmemeleri konusunda kendilerini uyarmış, ancak saldırganlar aynı tavırlarını küçük kurul boyunca sürdürmüşlerdir.
7. 3 haziran 2009 tarihinde yapılan imo küçük kurulu'nda söz alan ivme dergisi yayın kurulu üyesinin, devrimci, demokrat, yurtsever mühendislere hakaret edilemeyeceği şeklindeki görüş açıklamasına tahammül edemeyen imo merkez ve ankara şb. yöneticilerinin sözlü saldırı başlatmalarının ardından küçük kurul'da kavga çıkmıştır. saldırgan imo yöneticileri, bu saldırıyla da yetinmeyip, güvenlikten sağladıkları sopalarla devrimci, demokrat, yurtsever mühendisleri darp etmek istemişlerdir. bu saldırı karşısında, devrimci, demokrat, yurtsever mühendisler kendilerini korumak zorunda kalmışlar ve saldırganları geri püskürtmüşlerdir.
olayların gelişimi bu şekildeyken ve herkes tarafından böylece bilinmekteyken, i̇mo genel merkez ve ankara şubesi yönetimleri, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali dergimize yönelik iftira dolu açıklamalar yayınlayarak mağdur rolüne bürünmüşlerdir. tmmob yönetimi, kimi odalar ve politeknik grubu da bu yalan ve hakaret dolu kampanyaya i̇mo’nun açıklamaları paralelinde katılmışlardır.

yalan 1: olayın gerçekleştiği toplantı imo ankara şube olağan üye toplantısı değil, i̇mo ankara şube küçük kurul toplantısıdır.

yalan 2: imo’nun açıklamasında yazıldığı gibi 'bir grup saldırganın üye toplantısını sopalarla basması' sözkonusu değildir. imo küçük kurul üyesi olan ivme dergisi üye ve okurları (yaklaşık 50 kişilik küçük kurul katılımı içinde 9 kişi) kurulda söz almış, hiç kimsenin devrimcilere hakaret edemeyeceğini belirtmişlerdir. merkez yöneticilerinden biri ise konuşmaya müdahale ederek her zamanki provokatif tavrıyla kavga çıkmasına yol açmıştır.

yalan 3: ivme dergisi üye ve okurlarının sopa kullanması gibi bir şey kesinlikle yoktur. aksine, sopalarla ivmecilere saldıran imo ankara şb. yk yedek üyelerinden ismi bizde saklı olan biri ve bir oda çalışanıdır. saldırganlar ellerinden sopalar alınarak durdurulmuştur. hiçbir ivme üyesi bu sopaları kullanmamıştır.
yalan 4: imo’nun açıklamasında geçen 'sokak kabadayılığı' ifadesi, öğrenci kurultayı günü tüm öğrencilerin önünde 'burası benim malım, benden izinsiz bir şey yapamazsınız, sizi odaya sokmam' diyerek öğrencileri tehdit eden, politik muhaliflerine 'faşist' diyerek saldıran imo yöneticilerine yakışmaktadır.

yalan 5: imo'nun açıklamasındaki 'imo, farklı görüş ve yaklaşımların kendisini hiçbir baskı altında hissetmeyeceği demokratik bir işleyişe sahiptir' cümlesinin neden yalan olduğunu yukarıda anlatılanlar yeterince örneklemektedir. kaldı ki imo yönetim anlayışının küçük kurullarda kendisinden farklı düşünenlere yönelik ilk saldırısı bu da değildir. bundan birkaç yıl önce bir başka muhalif grup küçük kurul'da imo yönetiminin 'demokrat şiddetinden' nasibini almıştır.

yalan 6: imo'nun açıklamasındaki 'saldırının devrimci demokrat mühendislere yönelmesi, onların şahsında bir bütün olarak imo ve tmmob örgütlülüğünü hedef alması' ifadesi tamamiyle ortalığı bulandırarak hedef saptırmaya ve kendi suçlarını gizlemeye yöneliktir.
imo’nun ve imo paralelinde açıklamalar yapan diğer odalar'ın sözlerinde teşhir edilmesi gereken yalanlar yazmakla bitecek gibi olmadığından burada kesiyoruz. söz konusu açıklamaların bazılarında küçük kurul'da yaşananların akp'nin odalara ve tmmob'ye yönelik baskıları ve son günlerde ankara'da devrimcilere yönelik faşist saldırılarla ilişkilendirilmeye çalışılması parmak ısırtan bir demagojidir. yukarıda anlatıldığı gibi olay, imo etkin yönetim anlayışının aylardır süren kışkırtmaları sonucu yaşanmıştır. küçük kurul'u iptal ederek ya da erteleyerek üyeleri kızılay’daki protestoya çağırma hassasiyetini göstermeyen imo yönetimi (ivme dergisi'nin küçük kurul'a katılmamış olan üyeleri aynı saatlerde kızılay'dadır oysa) gerçekleri gizlemek için sol duyarlılıkları malzeme olarak kullanmaktadır.
bundan üç ay önce öğrencilere uygulanan şiddeti mahkum etmeyenlerin bugünkü şiddet karşıtlığı söylemi inandırıcı değildir.

imo'yu kendi malları olarak gören, muhalif tavır alanları baskı, küfür ve şiddet uygulayarak sindirmeyi ve susturmayı bir alışkanlık haline getiren imo etkin yönetim anlayışı, tmmob'nin demokrat geçmişinden ve demokratik geleneklerinden ders çıkartmalı ve bugüne kadarki davranışlarının özeleştirisini vermelidir.
devrimci demokratlar arası ilişkiler açısından asıl kara leke olan, gerçekler bu kadar somut ve açık olarak ortadayken, odalardan sağladıkları çıkarlar gereği bu gerçekleri çarpıtmaktan utanmayanlardır.
imo'da bir süredir sürdürülen şiddet politikalarına ses çıkarmayan başta tmmob başkanı olmak üzere, tmmob, imo ve diğer bazı odaların yönetim anlayışları ile destekçileri politeknik grubu'nu bu davranış tarzından vazgeçmeye çağırıyoruz.
tmmob etkin yönetim anlayışı tarafından sahiplenilen bu antidemokratik şiddet politikasının başta tmmob örgütlülüğüne zarar verdiğini bu çevrelerin kısa sürede kavramasını ve bu politikalarına son vermesini diliyoruz.
odalardan maddi ya da sosyal herhangi bir rant beklentisi olmayan, tmmob içinde ilkeli politikalar adına muhalefet yapan devrimci, demokrat mühendisler, kendilerine yöneltilen hakaret, küfür ve şiddete boyun eğmeyecek ve geri adım atmayacaklardır.

mühendislik, mimarlık ve planlamada
artı ivme
tmmob ve imo etkin yönetim anlayışı bıçak kullanan 100 kişilik serseri grubuyla ivmecilere saldırı düzenletti :

mühendisler demokrasi demokrat devrimci imo ivme ivme dergisi küçük kurul mimar mmo mühendis şehir plancıları tmmob
tüm tmmob camiasının dikkatine;
imo genel merkez ve ankara şubesi yöneticilerinin +ivme dergisi’ne yönelik engellemeleri, saldırıları ve kışkırtmaları sonucu yaşanan olayların 11 haziran perşembe günü vardığı nokta, tmmob ve imo etkin yönetim anlayışının ne derece çürümüş olduğunu açıklıkla ortaya koymuştur.
11 haziran 2009 perşembe günü i;mo ankara şube yönetimi seçtiği üyelere cep mesajıyla küçük kurul toplantısı yapılacağını bildirmiştir. bizler +ivme dergisi olarak; yönetimden akredite üyelerle yapılacak bu gizli toplantıda dergimiz yayın kurulu üyeleri ve okurları küçük kuruldan ihraç edilerek, yönetime muhalif kimsenin oda’da barındırılmaması kararı alacaklarını bildiğimizden, bu tür antidemokratik dayatmaları asla kabul etmeyeceğimizi ve küçük kurula katılacağımızı önceden duyurduk. bir haftadır i̇mo yönetiminin yalanları doğrultusunda açıklamalar yapan diğer oda yönetimlerini de küçük kurula katılıp gerçekleri gözleriyle görmeye çağırdık.
imo ankara şubesi’ne gittiğimizde tmmob, mmo, imo başkanlarının ve birçok oda yöneticisinin orada olduğunu gördük. ama yalnız değillerdi; yanlarında oda ortamlarında daha önce hiç görmediğimiz, mühendis-mimar olmayan, çeşitli mahallelerden toplanmış, üzerimize bıçakla saldıran, polisin gelmesinden sonraysa olay yerini terkeden yaklaşık 100 kişilik bir grup vardı.
biz ise tamamı inşaat mühendisi ve mühendislik öğrencisi +ivme dergisi okurları, yayın kurulu üyeleri, genç-imo'dan öğrenci arkadaşlarla birlikte 8-10 kişilik bir grup toplanarak ancak öğleden sonra öğrenebildiğimiz küçük kurul toplantısına gitmiştik.
gerçekleri çarpıtmaya dönük onca yalanlarla ve iftiralarla süsledikleri açıklamaların yanısıra, bizleri yasadışı örgüt ilan etme ihbarcılığına varan, "bundan böyle, sadece çeneyle, kağıtla, kalemle, p.c. vs. ile değil, onların anladıkları yegane dille de konuşabilmekten" bahseden açıklamaları internet sitelerinde çekinmeden paylaşan imo yönetiminin küçük kurula da "hazırlıklı" geleceğini tahmin ediyorduk aslında.
bize karşı yürüttükleri karalama kampanyasında söyledikleri yalanları yüzlerine vurmak için toplantıya katılacaktık. ama odaya vardığımızda karşımızda bizi küçük kurula sokmamakta kararlı bir kalabalıkla karşılaştık. tmmob başkanı ile çeşitli oda yöneticilerinin içinde bulunduğu grubun, bizi üyesi olduğumuz binaya sokmamak için bina önünde başlattıkları itiş kakışı oda platformlarından olmadıklarını bildiğimiz grubun bize saldırması izledi. bıçak çekerek saldıran bu grup polisin gelmesiyle olay yerini terketti. saldırı esnasında iki arkadaşımız yaralandı.
öğrenci üye kurultayında “bu oda benim malım, istemezsem giremezsiniz” sözleriyle kendini ifade eden anlayış bu sefer tüm zorbalığıyla fiziki olarak karşımızdaydı. her ne pahasına olursa olsun küçük kurula gireceğimizi, odaların kimsenin çiftliği olmadığını, üyesi, hatta yedek yönetim kurulu üyesi olduğumuz odamızın kapılarının bize kapanamayacağını söyleyerek bizim için son derece meşru olan küçük kurula katılma hakkımızda ısrar ettik.
polisin müdahalesinden sonra kendisiyle bizim aramıza giren polisi fırsat bilerek binaya giren kalabalık, toplantı yaparak +ivme dergisi üye ve okurlarının çağdaş mühendisler grubundan çıkarılması için oylama yaparak bizi gruptan çıkarttıklarını söylemişlerdir. polis bu sırada binanın dışında küçük kurul üyesi ivmecilerin binaya girmesine engel olmuştur.
küçük kurulun demokratik işleyişi adına yapılan oylama gözlerimizi yaşartmıştır ve fakat bizlerin polis engeliyle alınmadığı toplantıda, bize söz hakkı verilmeden alınan karar ortaçağ karanlığında bir kilisenin cadı avına benzemektedir. tmmob'nin etkin yönetim anlayışı hiç ağızlarından düşürmedikleri demokrasi sınavını “başarıyla” vermiştir.
yaşananlar +ivme dergisi yayın kurulu üyelerine ve okurlarına karşı çoktandır bahsettiğimiz anti-demokratik uygulamalar, odalardan tasfiye/tecrit çabaları, sözlü ve fiziksel saldırı, tehdit, iftira atarak karalama gibi tmmob’de "örgüt içi demokrasi" nin olmazsa olmazı haline gelen uygulamaların vardığı noktalardan biridir.
bizler üç yıldır karşılaştığımız bu engellemeler ve saldırılar karşısında devrimci bir tmmob'nin yeniden yaratılması mücadelesinden asla vazgeçmediğimiz gibi, bu olaydan sonra da elbette vazgeçmeyeceğiz. 14 mart saldırısını görmezden gelen, ama 3 haziran imo küçük kurulunda yaşananların ardından şiddeti ve ivme dergisi’ni “nefretle, şiddetle” kınayan tüm oda yönetimlerine ve herkese soruyoruz:
dışarıdan toplanan sokak serserilerini bıçaklarla mühendis ve öğrencilerin üzerine saldırtan tmmob ve oda yöneticilerini de kınayacak mısınız? polis desteğiyle devrimcileri oda toplantılarına almayan bu yönetim anlayışını kınayacak mısınız? kınamazsanız bundan sonra tmmob’nin devrimci demokrat geleneklerinden söz edecek yüzü yine de bulacak mısınız?

imo küçük kurul üyesi
+ivme okurlari

http://www.ivmedergisi.co...uyla-ivmecilere-saldiri-d
açıklama no.32: tmmob başkanı mehmet soğancı tmmob danışma kurulu'nu iptal etti.

dergimize kürsüden hakaret eden oda yöneticilerine cevap verme hakkımızı, demokratik kuralları işleterek kullandırtmak yerine

tmmob başkani mehmet soğanci
tmmob danişma kurulunu iptal etti

tmmob yapısında danışma kurulları 70'li yıllarda kurulmaya başlanmış ve tmmob ve odaların demokratik işleyişinin temelini oluşturmuştur. 12 eylül sonrasında, darbe günlerinde bir gizli örgüt muamelesi görmemek için, danışma kurullarının tüzüksel olarak da tanımlanması zorunlu duruma gelmiştir. tüzüksel yazımda, “demokrat üye” tanımı da yapılamadığından resmi bir üye tarifi yapılmıştır.

mevcut etkin yönetim anlayışı tmmob'yi ele geçirinceye kadar tüm tmmob üyelerinin katılımına açık olan tmmob danışma kurulu toplantılarında üyelerin konuşması esas alınmıştır. çünkü temsili demokrasi üzerine kurulmuş tmmob yapısında, üye görüş, öneri ve eleştirilerinin alınacağı başka bir mekanizma bulunmadığından, tmmob yönetimine üye katılımının temel mekanizmasını, tmmob danışma kurulu oluşturmuştur. tmmob danışma kurulu bu demokratik işleyişiyle, örgüt içi demokratik işleyişin de güvencesi olarak görülmüştür.
daha sonraki yıllarda, 70'li yıllarda oluşturulan yönetim anlayışını terk etmeye başlayan tmmob yöneticileri tmmob'yi, yasasında tanımlandığı ve sistemin istediği şekilde yeniden sistemin bürokratik bir kurumuna dönüştürmeye başlamış ve tmmob danışma kurulu da üye katılımına kapatılmıştır.

"hiyerarşiye" dayanan yeni bir "demokrasi" tarifi yapan mevcut tmmob yönetimi, 4 nisan 2009'da yapılan danışma kurulu toplantısında da aynı yöntemi kullanarak, birim yöneticilerine taşıdıkları unvanın önem sırasına göre söz vermiş, yönetim kurulu yedek üyelerini danışma kurulu üyesi saymamış, söz isteyen tmmob üyelerine ise toplantı sonunda söz vererek göstermelik bir demokrasi anlayışı sergilenmiştir. buna karşın söz alan üyeler tmmob içinde yaşanan antidemokratik işleyiş sorununu gündeme getirerek, özellikle i̇mo'da yöneticilerin, öğrenci üyelere yönelttikleri sözlü ve fiziki saldırıların yaratacağı tehlikelere dikkat çekmişlerdir. bu uyarılara kulaklarını tıkayan tmmob ve oda yönetimlerinin bir kısmı, 3 haziran 2009 tarihinde i̇mo ank. şb. küçük kurulu'nda yaşanan arbede sonrasında bu kez dergimize karşı topyekun saldırıya geçmiştir. 11 haziran 2009 tarihinde ise imo küçük kurulu'na katılmak isteyen devrimci-demokrat üyeler önce eli bıçaklı sokak serserileri desteğinde i̇mo'ya sokulmamak istenmiş, bunda başarılı olunamayınca da polis barikatı ile devrimci-demokrat üyelerin küçük kurul'a katılımı engellenmiştir. bu olaylarda tmmob ve mmo başkanlarının, i̇mo'ya gelerek doğrudan taraf olduğu gözlenmiştir.

bu gelişmelere ve tmmob yapısında artık üyelerin can güvenliğini tehdit eden boyuta ulaşmış antidemokratik uygulamalara karşı, dergimiz tarafından 27 haziran 2009 tarihinde tmmob önünde, ilk danışma kurulu tarihine kadar sürdürülmek üzere "tmmob'de demokrasi istiyoruz" talebiyle demokrasi nöbeti başlatılmıştır.

bu talebimizi dikkate almak yerine, imo yöneticileri, imo üyesi yayın kurulu üyelerimiz hakkında disiplin soruşturması başlatarak demokrasi talebimize yanıt vermiş ve i̇stanbul'da ve hatta yurtdışında yaşayan yayın kurulu üyelerimizi onur kuruluna sevk etmişlerdir. bu gelişmeler üzerine i̇mo önünde de demokrasi nöbeti tutulmaya başlanmıştır.

demokrasi nöbetimiz tmmob danışma kurulu gününe kadar haftada beş güne çıkartılmıştır. kendini ülkemizdeki demokrasi mücadelesinin bir bileşeni olarak tarif eden bir örgütte, demokrasi talebinin gündem yapılması beklentisiyle dergimiz yayın kurulu üyeleri ve dergimiz okurları disiplinli bir şekilde ve tmmob örgüt disiplinine uyarak 10 ekim 2009 tarihinde yapılan tmmob danışma kurulu'na katılmışlardır.

açış konuşmasını yapan mehmet soğancı, tmmob çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, yaşanan ekonomik krize değinmiştir. soğancı, krizin sorumlusunun kapitalist sistem olduğunu vurguladığı, esas olanın sisteme karşı sınıf mücadelesi olduğunu belirttiği konuşmasını siyasal bir partinin sloganlarına dayandırmıştır.

tmmob'de son dönemde oluşturulan "hiyerarşik demokrasi" anlayışına karşı çıkmak ve tüm tmmob üyelerine eşit koşullarda söz verilmesi talebini iletmek üzere usul hakkında söz isteyen danışma kurulu üyesi bir yayın kurulu üyemizi, tmmob yk başkanı "tmmob usulleri bellidir" diyerek susturmuştur.

ardından salondan söz talebi alınmadan, önceden kurgulanmış bir şekilde mmo yk başkanı'na söz verilmiştir. mmo yk başkanı konuşmasının sonunda, dergimizin adını vererek "tmmob'de demokrasi istiyoruz" kampanyamızı hakaretamiz bir şekilde eleştirmiş ve dergimizi kınadığını belirtmiştir. bunun üzerine toplantıyı yöneten divana, hem siyasi üslupla bağdaşmayan eleştirilere yanıt verme hakkımızı kullanma talebimiz ve hem de demokratik usullere uygun söz verilmesi doğrultusunda usul hakkında konuşma talebimiz bu kez yazılı olarak iletilmiştir.
tmmob yk başkanı soğancı, yazılı taleplerimizi dikkate bile almayarak, toplantı öncesinde kurguladıkları şekilde bu kez i̇mo yk başkanı'na söz vermiştir. i̇mo yk başkanı konuşmasını tamamladıktan sonra, divana, söz hakkı verilip verilmeyeceği bu kez salondan sözlü olarak sorulmuş, divanı yöneten soğancı ise bu sorulara yanıt vermek yerine, emo yk başkanı'na söz vermiştir. bu arada söz verilip verilmeyeceği sorusu ısrarla sorulmuş buna karşı soğancı ise yalnızca dk'nın resmi üyelerine söz verileceğini özellikle ve ısrarla vurgulamıştır. bu sırada konuşmasını sürdüren emo yk başkanı kürsüden dergimize yönelik hakaretlere başlayınca, salondaki dergimiz okurları alkışlı protestoya başlamıştır. protestolar altında konuşmasını tamamlamaya çalışan emo yk başkanı'nın ardından bu kez şehir plancıları odası yk başkanı'na söz verilmiştir. o da konuşmasında dergimize yönelik hakaretleri sürdürünce, alkışlı protesto sürmüştür. protestolar altında şpo yk başkanı'nın "konuşmasını tamamladığını" söyleyerek kürsüden inmesinin ardından, protestoların sürdüğünü gören soğancı, toplantıya ara vermek zorunda kalmıştır.

verilen bu ara sırasında, salonda bulunan başta tmmob 2. başkanı olmak üzere diğer tmmob ve oda yöneticilerine, "amacımızın toplantıyı engellemek olmadığı, ancak yapılan eleştiri ve hakaretlere yanıt hakkı verilmesinin en basit ve temel demokratik işleyişin gereği olduğu" anlatılmıştır. ayrıca verilecek bu söz hakkının çok dikkatli şekilde ve toplantıyı germek yerine, yatıştırıcı bir üslupta kullanılacağı konusunda da güvence verilmiştir. buna karşın, toplantının bundan sonraki aşamasında ise, divan olarak cevap hakkı doğuracak konuşmalara müdahale etmeleri gerektiği talebimiz kendilerine iletilmiştir.

bu konuşmalar sırasında, bazı oda yöneticileri, toplantının "resmi" olduğu hatırlatmış ve resmi üyeler dışındaki tmmob üyelerine söz verilmesinin yönetmeliğe göre mümkün olmadığı ileri sürülmüştür. buna karşı ise, esas olanın demokratik işleyiş olduğu, tüzük, demokratik işleyişe aykırı ise, tmmob'nin demokratik geçmişinin örnek alınmasının zorunlu olduğu bu kişilere anlatılmıştır. ayrıca daha önceki dönemlerde tmmob danışma kurulları'nda öncelikli olarak üyelere söz hakkı verildiğine de dikkat çekilmiştir. öte yandan, bu resmi bir toplantı ise, tmmob'nin de devlet tarafından yasayla kurulmuş bir sistem organı olduğu ve yasasında tmmob yk başkanı'na kapitalist sisteme karşı "şimdi sınıf savaşı zamanı" diyerek bir sınıf mücadelesi çağrısı yapma görevi verilmediği hatırlatılmıştır. buna karşın tmmob yk başkanı toplantı açılışında böyle bir konuşma yapabiliyorsa - ki konuşma içeriğine katılmasak da doğrusu budur ve tmmob, sistemin verdiği görevi reddederek, yeniden emekten ve halktan yana bir örgüt olmalıdır - toplantının "resmiyetinden" de söz edilemeyeceği ve tüm tmmob üyelerine eşit koşullarda söz hakkı verilmesi talebinin meşru bir talep olduğu belirtilmiştir.
tmmob 2. başkanı, bu taleplerimize olumsuz yanıt vermemiş ve salon dışında durumu değerlendiren yönetim kuruluna bu taleplerimizi götüreceğini bildirmiştir.

buna karşın, toplantıyı yeniden başlatan soğancı, hiçbir şey olmamış gibi ve üstelik daha önce dergimize hakaretler ederek konuşan ve konuşmasını tamamladığını belirterek kürsüden inen şpo yk başkanı'na ikinci kez söz vererek keyfi yönetimini sürdürmüştür. bunun üzerine yeniden cevap hakkı verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine soğancı yeniden, yalnızca resmi üyelere söz vereceği vurgusunu yaparak toplantıyı sürdürmek istemiştir. bu durumun demokrasiye aykırı olduğu uyarıları da dikkate alınmayınca salonda tartışmalar büyümüştür. bu sırada, salondan bazı kişilerin yayın kurulu üyelerimize provokatif sözler ve davranışlarla sataştığı, bazı şahısların yayın kurulu üyelerimizin yakın plan fotoğraflarını çektiği gözlenmiştir. yine bazı kişilerin sahneden yayın kurulu üyelerimiz üzerine saldırdığı (video kayıtlarımızda mevcuttur) saptanmıştır.

tüm bunlara karşın, provokasyona gelmeyen yayın kurulu üyelerimiz ve dergi okurlarımız, sözlü tartışmalara girseler de, yapılan hakaretlere aynı düzeyde yanıt vermeyerek sakinliklerini korumuşlardır.

bu gelişmelerin ardından, tmmob danışma kurulu'nda demokrasiyi işletmek ve en temel hak olan demokratik cevap hakkını kullandırtmak yerine, mehmet soğancı toplantıyı iptal etmeyi tercih etmiştir. soğancı'nın demokratik işleyişe karşı bu katı tutumu aynı zamanda, tmmob danışma kurulu'na katılan tmmob üyelerinin tümünün ifade özgürlüğünü de ortadan kaldırmıştır.

bu durum, tmmob'nin getirildiği noktanın ne kadar vahim olduğunu, yöneticilerinin söylemi ile eylemi arasındaki zıtlığın had safhaya ulaştığını ve sağduyulu üyelere ne kadar büyük görevler düştüğünü ortaya koymuştur.

dünyanın hiçbir yerinde demokratik haklar egemenlerin yazdığı kurallara boyun eğerek kazanılmamıştır. tam tersine, yasalarda ve yönetmeliklerde ne yazarsa yazsın, yaşamın her alanında demokrasi talebi meşru bir taleptir. ne pahasına olursa olsun bu talep dile getirilir ve bunun için mücadele edilir. tmmob yönetimi disiplin soruşturmalarıyla ve onur kurullarıyla bizi yıldıramayacak, tam tersine sergiledikleri baskıcı tutumlarla tarihe geçeceklerdir.

mühendis, mimarlık ve planlamada
artı ivme

http://www.ivmedergisi.co...-kurulunu-iptal-etti.html
degisik ve ozgun cevirileriyle bizleri sevindirmekte ve bilgilendirmektedir. cevirilere ucretsizce web sitesinden ulasilabilir.

http://www.ivmedergisi.com/ivme-cevirileri

http://www.ivmedergisi.co...az-intihar-olmamisti.html

http://www.ivmedergisi.co...-filistinlileri-a%C3%A7-b
http://www.ivmedergisi.co...99da-ev-hizmetlileri.html