bugün

lavuğun birinin var olduğunu iddaa ettiği ülkedir.

ulan sikik bi üniversitenin mmf sini bitiren br mühendis, taşeron elemanına verilen o paraya razı olup çalışıyorsa, gelin hep birlikte skelim o mühendisi. öyle patronun da fabrikasını yakalım.

ağlaklığın bu adarı yaaa. o paraya mühendis bulamazsınız, bulsanız da 3 gün tutamazsınız.

götünüz yiyorsa amerika'ya gidin, orda 3000 dolar alan mühendisin burnunun nasıl sürtüldüğünü bizzat görün.
her mühendislik diplomasını alanın kendini mühendis sandğüı ülkedir.
ulan olum size bu ülkede ben olsam karın tokluğuna 2 koyun verip çobanlık bile yaptırmam.
mühendisliği iş olsun diye seçmiş insanları mezun etmiş ülkedir.

elli bin tane mühendis var farkın ne amk nasıl öne çıkacaksın öne çıkamayan biriysen o da senin suçun.
mühenisliğe giriş günümüzde min 1750 ile başlamaktadır. bu değerin altında veren yerde zaten çalışma.

ilk iki sene içinde mayışın 2500'leri görmeli. görmüyorsan ayrıl oradan ama hemen ayrılma, önce daha iyi yer bul sonra ayrıl.

üçüncü ve dördüncü senelerde 4 binleri zorlamalısın.

5. seneden sonra 6000 cıvarında gezinmelisin. sonrası senin seçeceğin yol. ya bu cıvarlarda kalır kafam rahat etsin dersin ya da merdivenleri çıkar paranın şeyini şaaparsın.

bir mühendis maaşını kendi belirleyebiliyorsa mühendistir. eğer sadece iş verenin dediği paraya göre maaşı belirleniyorsa, zaten sen bu mesleği yapamıyorsundur.

ülkemizdeki durum budur. 1000 tl mühendise veriliyorsa, o ülkenin ya da işverenin değil mühendisin suçudur.

ya yeteri kadar yeterli değilsindir ya da bulduğun her işe atlıyorsundur.
ne muhendisi olunduguna gore degisir tabi. bilgisayar muhendisine fazladir bile o para. asgari ucret verip yemegini keseceksin. ama bir insaat muhendisi oyle degildir en az 2500+rusvet alir ki bu minimum 4000 demektir.
türkiye'dir.

amk yok amerika'ya gidecekmişiz de, mühendis görecekmişiz. ben amerika'ya gidene kadar sen bana verdirtsene o 3000 doları lan sığır, ben ota boka amerika'ya gideceksem işimiz var.
mühendislik alanına göre değişir. tecrübesiz bir mühendis tecrübe için bu parayı kabul edebilir. mesleğe bir adım atmak hiç atmamaktan daha iyidir.
durumu ortadadır.
artistlik yapacagim diye eline anahtari alip civatayi sağa çevirerek sökmeye calisan sonra operatöre bu kaynamis ya... diyen mühendise çok bile.

not: yasanmistir.
mezun olduğu okula ve bölüme ve de derecesine bağlıdır. zira ortalıkta zilyon tane mühendis var.
her şehire üniversite, her üniversiteye bir mühendislik fakültesi politikası yüzünden ülkemizdir. sözümona liseden zor mezun olan ösym sınavında iki üç matematik fen yapıp ilk 100.000'e giremeyen öğrencilere taşra üniversitelerinde mühendislik adı altında bölümler okutursan, bir de bu öğrencimsiler derslere çalışmayıp en az 5-6 yılda bititirlerse 1000 tl maaş verilince ağlamamaları lazım. çünkü lisans bitirmekle mühendis olunmamaktadır. öte yandan harçların kalktığını varsayarsak 4 yıllık bir lisans eğitiminin bir öğrenciye minimum maliyeti 120bin liradır. o yüzden gerçek bir mühendisin hiçbir zaman 1000 lira maaşa çalışmayacağı da tartışılmaz bir realitedir.
finlandiya olacak hali yoktur mk. türkiyeden başka hangi ülkede maaşlar tl cinsinden ödeniyor.
ağzı olanın konuştuğu ülkedir.

öncelikle şunu belirtmeliyim ki dirsek çürütmemiş bir adama çürüttüğün dirseğin acısını çektiremezsin, anlamaz, nam-ı diğer anlayamazsınız.

orta ölçekli işletmelerde patron denen andaval seni sade ve sadece diplomadan ibaret gördüğü ve çalıştırmak zorunda olduğu için çalıştırdığından bu parayı sana çok bile görür emin ol. kurumsallık diz boyu şirketlerde zaten böyle bir maaş söz konusu bile olmadığından bu meseleyi direkt geçiyorum.

millet mezun olunan üniversiteleri karşılaştırıyor bir de. arkadaşım o eğitimi verme hakkını devlet o üniversiteye vermiş mi? vermiş. sınava girin şu kadar puan alın olursunuz demiş mi? demiş. bu gençler tüm haklarını kullanarak girmiş mi? girmiş. mezun olmuş mu? olmuş. diplomasının ederini konuşmak sana düşmez. onun Van'da çürüttüğü de dirsek, senin istanbul'da çürüttüğünde. yani yanlış orayı yazıp giden de değil, içi dolu bir eğitim sağlayamayacağı halde ona o hakkı veren devlettedir. tabi iki tarafın mezuniyet zorluğunu karşılaştırmıyorum. aynı emek söz konusu değil eğitimsel zorlama açısından ama iş zaten büyük şirketlerde çalışmaya gelince seni açık ara öne geçirir üniversiteden, karınsızlık etmene gerek yok.

tecrübesiz adaysın diye 1000 lira veriyoruz diyene de yorumum şu; bu kadarcık parayı hak eden birinin neden etinden, sütünden, o da olmadı yumurtasından yararlanacak kadar çalıştırıyorsunuz o halde? o zaman yavaş yavaş öğrenmesine zaman vererek çalışmasına izin verin.

amaaaan zaten kanayan yaralar konuş konuş bitmez.
ama hiçbir üniversite mezunu hangi üniversiteden hangi bölümden mezun olursa olsun bu parayla başlamayı hak etmez. yazık verilen emeklere, harcanan paralara yazık. zaten başımıza ne geldiyse liseden sonra kpss'ye girip atanıp açıköğretimden üniversite okumadığımızdan geldi.

sürünün gençler, sürünmek güzeldir. yemişim mühendisliğini!

büdüt: bir de yok o paraya çalışıyosan kendine mühendis deme zaten falan filan kafası var ki. ona değinmek bile istemiyorum. iş bol sanki ortada da iş teklifine öyle ay yok ben buna çalışmam dicen. teheey teheey, zaten sen hayır desen gelir daha zor durumda olan evet der. o kadar çok ki sayı mesleki birlik sağlanabilir mi emin bile değilim.
güncel Önemli Başlıklar