1. 1.
  Bursa'nın şimdiki Mudanya ilçesi sınırlarında bulunan antik kent.

  Pek fazla bir şey bulunamaması çok ilginç. Önemsiz bir kent gibi görünsede, sonuçta antik kent arkadaş.

  Geçenlerde, Bir avm yapılması esnasında, kazılarda ortaya çıkmıştır. Öncelikle, bulduğum sikimsonik kaynaktan biraz tanıtmak isterim.

  "Myrleia, Marmara Denizi ve Karadeniz kıyılarına Hellen göçleri döneminde (yaklaşık iÖ.700-550) Batı Anadolu’dan, ionia’daki Kolophon’dan gelen göçmenlerin bir kenti olarak Helenleştirilmiştir. Hellenistik Çağda, iÖ.3. yüzyıl sonunda, Makadenyo Kralı V.Philippos, Myrleia’yı ele geçirmiş ve yakıp yıkmıştır. Daha sonra yöreyi eniştesi de olan Bithynia Kralı I.Prousias’a armağan etmiştir. Kenti I.Prousias ya da oğlu II. Nikomedes (iÖ.149-120) olduğu da söylenmektedir.

  Romalılar Myrleia, Apameia’yı ordu üssü olarak kullanmışlar, Roma’nın bir yavru kenti durumuna getirerek adına da Colonia Concordia Augusta Apameia demişlerdir. Bu kent de daha sonra işgale uğramış ve Montania adını almıştır. Kente Montaneia adını, ortaçağda, Latinler tarafından verilmiştir. Bu sözcük “Dağlık” anlamına gelmektedir. Mudanya’nın , Montaneia’nın bugünkü söyleniş biçimi olduğu sanılmaktadır.

  M.Ö. 7.yüzyılda batıdan gelen Bitinyalıların yerleştiği yöre, Pergamon (Bergama) ve Roma yönetimlerinden sonra Bizanse egemenliği altına girmiştir. Antik kentten günümüze görünür herhangi bir kalıntı gelememiştir

  Yayın Tarihi : 23 Kasım 2004 Salı 16:49:11
  Güncelleme :03 Temmuz 2008 Perşembe 16:39:09"

  kaynak: http://www.kenthaber.com/...-kentler/myrleia,-apameia

  Üst bilgilde görüleceği gibi hiç bir şey kalmadığı zannediliyordu ama öyle olmadı.

  http://arkeolojihaber.net/tag/myrleia/

  Şimdi izin çıkmış inşaat için, tarihi eserlerin korunması şartıyla. Ama işler tam olarak nasıl yürüyecek bilmiyorum. Umarım hakkıyla korunur, ve tarih mirasımıza kazandırılır.
  ... romanticomedy
 2. 2.
  Şu anda kipa market içindedir ve dünyada sanırım bir ilktir:

  myrleia antik kenti
  myrleia antik kenti
  myrleia antik kenti *
  müzeye dönüştürülmesi düşünülmektedir:
  http://arkeolojihaber.net...et-muzeye-donusturulecek/
  ... deepnote