bugün

hep eleştirmeyelim, bazen de övelim. bunu yapan herkesin ellerine sağlık...

https://www.mynet.com/pro...-edilecekler-110106872062
Artık Esed'in muzunu yiyecekler.

Kendileri kaşındı.
Hep eleştirmeyelim, biraz da övelim derken?

Oğlum zaten bunları ülkeye dolduran Akp ve Erdoğan değil mi? Şimdi neyi takdir ediyorsun? Gece gece insanın aklına nanik çeker gibi şeyler paylaşmayın.
Deneme yanılma yöntemi teknoloji tasarım dersinde kalmalı.
Ülkenin sosyal dinamiklerinde değil.
(bkz: oyuncak)
Dünyada iyi şeyler de oluyor.
muz yemiyenler de aynı şekilde inşallah !..
Esed rus muzu ve iran patlıcanı yiyor. Bunlar da kabuklarınınyer.
Şimdi teknik olarak ortada şöyle bir sorun var. Bu insanları Suriye ye sınırdışı edebiliyor isek (Avrupa nın almayacağı kesin ön kabulü ile) sınırdışı ettiğimiz yerde hayati tehlikeleri olmadığını kabul ediyor durumdayız bu durumda tehlike olmadığına göre neden ülkedeki diğer mülteciler hala burada tutularak kamu maliyesine usulsüz harcama yaptırılıyor. Yok can güvenliği olmayan Suriye ye sınırdışı ediyor isek devlet olarak BM de kabul edilmiş insanlık suçu işliyor olmamızın nedeni nedir..
Bence bütün bunların hepsi akp nin en iyi bildiği şey olan halkın gazını almak. Ortada gönderilen birileri olduğuna inanmıyorum en fazla bok yemeyin medyada görünür olmayın diye biraz nasihat edip salınmış kimselerdir bunlar zira ülkede hiç bir medya organı fikri takip yapıp haberin devamının peşine düşmeye kafa yormuyor. Gerçekten gönderiler mi acaba diye..
Öpülecek bir şey yok gereken yapılmış. Teşekkür edecek halimiz yok.
Geçtiğimiz temmuz ayında, bir fon tartışması çıktı hatırlarsanız. ekşisözlükte bazı gazeteci ve akademisyenlerin yabancı fonlardan yararlandıkları, bu nedenle göçmen meselesinde, göçmenlerin türkiye'de kalmasından yana tavır aldıkları iddia edildi. Bu iddia ve kapsamını bir kenara koyuyorum. Benim ilgilendiğim kısım, göç araştırmaları platformuydu. bu platform, facebook'tan yakın takip ettiğim ve göç çalışmaları yapan akademisyenlerin güncel olaylar karşısındaki bilimsel değerlendirmelerini takip etmeyi umduğum bir yerdi.

fon tartışmalarının en hararetli olduğu günlerde bu platformun adı geçen kişileri bu iddialar için "yalan" dediler. "biz fon falan almıyoruz"" dediler. ben bu süreçte "biz fon alıyoruz ama mecburuz buna" diyenleri daha makbul buluyorum. ama bu akademisyenler, fon aldıkları halde almıyoruz diyerek alenen yalan söylediler bu bir.
(al alma banane, gerçekten umurumda değil, ama web sitende bu fonlar görünür durumdayken almadık diyorsan ben bi işkillenirim).

ikinci olarak, toplumun aydın kesiminden, bilimsel bir değerlendirme alacağım inancıyla bu platformu takip ettiğimi söylemiştim. Gel gör ki bu akademisyenler, toplumdan gelen tepkileri sosyolojik bir bakış açısıyla değerlendirmek yerine, siz ırkçısınız, insanlığınızı kaybetmişsiniz tarzında, bir taraf ve bakış açısına hapsolmuş, bilimsellikten uzak postlar paylaştılar bu platformda. Yahu kardeşim, anladık, mülteciler gitsin demek ırkçılık, tamam. ama evsahibi halkın mültecilere olan bakış açısı bir bilimsel araştırma konusu değil midir? kabul etme, tolerans, kırılma eşiği falan gibi araştırmalar, toplumda yerel halk ve mülteciler arasında oluşabilecek gerginliklerin önceden kestirilmesi için önemli değil mi? biriniz de bu toplumsal gerginlik ortamını, bilimsel olarak değerlendiremez mi. bu millet ırkçı demesini dayım da bilir. senin bir akademisyen olarak benim dayımdan daha bilimsel bir bakış açısıyla olaya yaklaşman gerekmez mi?

çok uzattım ama konuya geliyorum. bu muz mevzusunu ilk gördüğümde ilk iş, bu göç araştırmaları platformuna girip bakmak oldu. acaba akademisyenler buna ne diyecekler. çünkü burada alenen mültecilerin, türk halkı ile alay etmesi durumu var. bunu sosyolojik açıdan nasıl değerlendiriyorlar acaba diye düşündüm. Bir tane post var.
o da bu:


altında üç kişi kızgınlık, bir kişi hayret ifadesi bırakmış. Yahu kafayı yicem, ne demek bu? Tamam kızalım da neye kızalım? yanlış ceza mı vermişler, toplumsal hassasiyetlerle dalga geçmenin cezası hapis cezası ama bunlara sınırdışı cezası verildiği için mi kızıyoruz. yoksa "mültecileri ötekileştirirseniz onlar da muz yerken video çeker, napçak, video çekçek tabii" falan mı dememiz gerekiyor? yoksa hiç mi ceza verilmemeli, olur canım o kadar mı denmeli? o kadar hocasınız, biriniz de çıkıp bir açıklama yapın. tam olarak neye kızmamız gerekiyor? açıklayın ki sağda solda "oh iyi olmuş" deyip yok yere ırkçı olmayalım.
görsel
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.