bugün

zamana karşı yitirdiklerimizden dolayıdır.
mutlu olacağım ama bana şu kriterler lazım diye düşünürseniz mutlu olamazsınız. küçük şeylerde sizi mutlu eder. mesela her şeye rağmen hayattasınız, mesela sabah doğacak güneş sizin için doğuyor olabilir. mutlu olmak için azıcıkta mutlu etmek lazım. çok sevdiğim bir söz var sizinle de paylaşayım. "kitapların şarjının bitmemesi kadar güzel,bisikletlerin benzin zammından etkilenmiyor oluşu. bir kitap bir bisiklet... özgürlük ucuzdur". kimse vermediği şeyi hayattan beklemesin sevgili dostlar. günde kaç kişiye dopdolu gülümseyerek merhaba dediniz, kaç kişi ufacık bir dokunuşunuzla hayata biraz daha pozitif baktı. mutlu edin,mutlu olun. bu kadar kolay.
Zor olduğuna kendini inandırdığın içindir.
Çünkü sen öyle düşündüğün için zordur.
insanoğlu Her şeyi kafasına takar sürekli yaptıklarını yargılar düşünür bu yüzden mutlu olamaz. Takmadığın kadar mutlusun.
Mutlu olmak basittir. işine geliyorsa bas ittir, işine gelmiyorsa hasiktir.

Gibi bir söz vardı. Mutluluğu nerede arıyorsunuz arkadaşım siz? Göğün son katında mı arıyorsunuz? Emo musunuz lan siz? Durmadan bir mutsuzluk hali, sitem hali. Nesiniz siz? Kimsiniz olm siz?
Tatmin olamamaktan.
Şükür etmemekten.
ve en önemlisi içinde bulunduğun koşulu mükemmellestirmeye calismamaktan.
hep işi şansa birakmaktan.
insanların lafı ile yaşamaktan.
tavsiye: mutlu etmiyorsa,meşgul de etmesin kafanı her ne ise.
Mutluluk görecelidir,kişiden kişiye değişir yani.
Asıl önemli olan sizin mutluluktan kastınız ne?
Önce bu soruyu kendinize sormanız gerek,hertürlü şeyi göz önüne alarak.hatta nerden biliyon,belkide mutlusundur.
Dediğim gibi mutluluk görecelidir önce bunu iyice bir kavrayıp,sonra mutluluk kavramı tekrardan sınıflandırılıp; mutlu olunabilir.
mutlu olmak için istediğiniz şeylerin olmasini istersiniz. bazilarina parayla sahip olabilirsiniz ancak bazi beklentiler karsinizdaki bir insandan olabilir. iste o zaman mutlu olmak zordur. mutlu olmaniz karsinizdakinin davranislarina kalmis demektir. beni sevsin bana guvensin istersiniz ama o bu dediklerinizi yapmazsa mutlu olamazsiniz.
mutlu olmak için istediğiniz şeylerin olmasini istersiniz. bazilarina parayla sahip olabilirsiniz ancak bazi beklentiler karsinizdaki bir insandan olabilir. iste o zaman mutlu olmak zordur. mutlu olmaniz karsinizdakinin davranislarina kalmis . beni sevsin bana guvensin istersiniz ama o bu dediklerinizi yapmazsa mutlu olamazsiniz.
kendi kendinize zorlaştırdığınız için.. aslında insanı mutlu edecek çok şey var ancak mutlu olmasını bilmek gerek..

en basitinden yaşıyorsun.. bu mutlu olabilmek adına çok ufak ama çok güzel bir sebeptir..
insan mutluluğu, mutlu olmayi uzaklarda arıyor çünkü.çünkü hepimizin mutlu olması bir şeylere endeksli.ortamimiz değişince, falanca sıkıntılar geçince, filanca zaman gelince mutlu olacağınızı düşünüp mutlu olmayı erteliyoruz.mutluluğu dışarda, dışımızda arıyoruz.oysa kafa aynı kafa oldukça ortam değişse de beklenen zaman gelse de mutsuzuz. Çünkü mutluluğun birbiriyle alakası yok.mutluluk bizde, içimizde ve bir şeylere sahip olmakla ya da ertelenerek elde edilebilecek bir şey değil.
Mutlu olmak zor değil. Mutlu olmak için tek sebep mutsuz edecek olumsuz olayların yaşanmaması. insan zaten mutludur. Bazı hadiseler mutsuz bırakır o kadar.
asla zor değildir.küçücük bir kedi bile mutluluğa yeter. mutlu olmak için alttan da alacaksın, güven vereceksin, fedakarlık yapacaksın. değmeyenler varsa çekip gideceksin.

ama "kişisel" görüşüm odur ki allah'a sarılmayı asla ihmal etmeyeceksin, onun desteğini hissettiğin an başka hiç bir şeye lüzum duymazsın, inan. denemekten zarar çıkmaz. bunun için kimseye ihtiyacın yok. avuçlarını aç ve konuş onunla.
çünkü mutlu olmayı bizim dışımızdaki her şeye bağlı kılıyoruz. etrafımıza çizdiğimiz çemberdeki her nokta önemli iken merkez olan bizi önemsiz kılıyoruz, yarı çap büyüdükçe kendi çapımızda daralıyor, yıkılıyoruz..

o gelirse mutlu olacağım..
sınıfı geçersem mutlu olacağım..
ailem, bisiklet alırsa mutlu olacağım..
üniversiteyi kazanırsam mutlu olacağım..
o işe girersem mutlu olacağım..
ev alırsam..
dağa çıkarsam..
evlenirsem..
yarın öbür gün ölüp gideceğim umrumda mı ? deniz kokusunu içime çektiğim için , çayımı sıcak içtiğim için mutlu olmadan, olamadan yitip gideceğim .. kimin umrunda?
cunku sahip olduklarinla yetinmiyorsun.
mutlulugun hormonal oldugunu kabul etsek bile, surekli mutlu kalmak icin, hormonlarimizi costuran kisi ve ya nesneleri kaybettikce yenilemeliyiz.
mesela manitami terketti yeni manita, basarisizligimiz mi artti basari. olumden baska her seye çare vardir arkadaslar. umudunuzu yitirmeyin.
çünkü mutluluk güzel bir şey ve güzel şeylere zor ulaşılır ki kıymeti bilinsin.
Afrikalıları düşünmeyi yeterli görürüm zor olmadığını anlamak için. Acı ama gerçek.
(bkz: mutsuzluk artıyor)
insan şükretmeli ve sahip olduklarıyla yetinmelidir bazen.Çok az da kontrollü olmak şartıyla olumsuz durumlara karşı gamsızlık kattık mı karışıma tadından yenmez.
Mutlu olacak o kadar çok şey varken insanogluyuzya illa buluruz içimizi kemirecek birsey.şükür diyelim dostlar mutluluk gelecektir vesselam.
nem var abi nem. olmasa mutlu olucaz da nem var. o yüzden zor.
Mutlu olmak aslında en kolay şeydir. Güldüğümüz her an mutluyuzdur aslında. Biz huzuru arayanlarız. Huzur sürekli mutlu olma durumunun ta kendisidir. Huzur sevgi karşısında sorumlu hissetmeden samimi bir hayat yaşamakla başlar. Mutluluklarınızın birikip huzur yağmurlarına dönmesi dileği ile... Ne aradığını bilmeden yola çıkmayın sevgili yazarlar...
Mutlu olabilmek neden bu kadar zor diyorum ben de bazen gündüzleri, sanki tüm kötülükleri yapan ben değilmişim gibi. Başkasını suçluyorum, bahaneler buluyorum, onlar da mutsuz ama ben daha mutsuzum diyorum. Sonra akşam oluyor baş başa kalıyoruz kendimle. Tekrar diyorum neden bu kadar zor, dıranas'ın da dediği gibi bir el çıkarmaya başlıyor bohçamdan lavanta çiçeği kokan kederlerimi. o an geliyor aklıma, fark ediyorum, benim yüzümden mutsuz olan insan varken ben nasıl mutlu olabilirdim ki.
Mutluluk basittir, hayata bakış açınız zor kılar.