bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  dükkana giren müşteriyi sinsice takip ederken, içinden ürünle ilgili geçirdiği sorulara sesli olarak yanıt veren ürkütücü elemandır. android de olabilir.
  en son teknosa reklamında ürkütmüştür.

  iç ses;
  "ne kadar acaba bu?. kredi kartını da unutmuşuz, abura koyim"
  - 245 beyfendi.
  * efenim?
  - 245 ytl dedim. kredi kartına beş taksit, size göre değil anlıycanız. anladığım kadarıyla cüzdan tın tın. son olarak, küfürü yanlış duymuş olabilir miyim? acep.
  4 ... masalcini
 2. 2.
  mağaza müdürü'nün gülüdür, gurur kaynağıdır.
  1 ... trajikomik
 3. 3.
  kalifiye elemandır.
  2 ... in tyler we trust
 4. 4.
  tecrübeli bir elemandır. insanın kapıdan girerkenki hareketlerini doğru tahlil etmesi sonucu gelecek isteği daha önceki tecrübeleriyle yorumlar ve ona göre harakete geçer.

  örnek: eleman yılladır kırtasiyede çalışmaktadır yada babası kırtasiyecidir , okul hayatı hariç tüm vakti orda geçmiştir.yeterli miktarda tecrübe almış ve müşteri karakteristiklerini çözmüştür.

  -müşteri kapıdan girerken eliyle cüzdanına hamle yapar ve çıkartırken sağa sola bakarsa; anlayın ki %95 nufüs kağıdı fotokopisi çektiricektir. çünkü girer girmez para ödemeyeceği kesindir ve sağa sola bakmasının sebebi fotokopi makinesinin nerde olduğunu bulmaktır.cüzdanını çıkartma sebebi olarak nufüs cüzdanı olasığı yükselir.

  -eleman: müşteri daha ağzını açmadan buyrun fotokopi bu tarafta der eleman ve müşteri hafif şaşkın bir ifadeyle nasıl anladı dercesine elemana bakarken nufüs kağıdını uzatır.
  ... kabacocuk
 5. 5.
  teknosa nın yeni reklamının baş kişisidir. eleman müşterinin iç sesini duyup, bütün endişelerini gidermektedir. gerçekte işler böyle midir, bilinmez...
  2 ... sophie
 6. 6.
  * müşterinin içini okuyan satış elemanı: sakso?
  içi okunulan müşteri: ağzımdan aldın şerefsizim. hadi bakam. *
  1 ... beyazyelkenli
 7. 7.
  bir de (bkz: müşterinin k çından ayrılmayan satış elemanı) vardır ki, iki dünyada da uzak olsun.
  1 ... nevarki
 8. 8.
  Şimdi burada x herhangi bir eşya olsun . Kazak , çorap , pantolon ... vs vs

  siz : Buyrun efendim , nasıl yardımcı olabilirim ?
  müşteri : Şu x'ten arıyordum da ...
  siz : Buyrun efendim , bir deneyin isterseniz .
  müşteri : Yok ya , istediğim bu değil , bunun düğme modeli değişik (Burada önemli olan düğme modelinin değişik olması değildir , amaç olmadığı için bu tür basit nedenleri bahane eder)
  siz : Buyrun bu nasıl ?
  müşteri : Yok bunun da şurası yok

  onlarca x'i dağıtmıssınızdır . Ama müşterinin aradığı model bir türlü bulunamamıştır . Sonra müşteri teşekkür eder çıkar gider . Bu sizin öyle zorunuza gider ki ... Hem satış yapamamış , hem de onlarca x dağıtılmıştır . Onun siniri ile toplarsınız tüm x leri . Tekrar düzenlersiniz ... Derken başka biri , başka biri gelir ...

  işte böyle yıllar geçtikçe insanların ne alacakları , ne aradıkları , ne yapacakları belli olmakta ve satış elemanı artık müşterinin içini okur hale gelmiştir . Bundan sonra o müşteri geldiğinde

  siz : Buyrun efendim , nasıl yardımcı olabilirim ?
  müşteri : Şu x'ten arıyorum da ...
  siz : malesef kalmadı efendim . Bit hafta sonra gelecek elimize .
  müşteri : Peki o zaman , haftaya uğrarım

  diye muhabbet hemen kesilir ve başka müşterilere odaklanmaya başlanır ... uzun lafın kısası : O işe yıllarını vererek , ustalaşmış elemanlardır .
  1 ... storax
 9. 9.
  işinde zirveye ulaşmış elemandır. Müşterisinin gözlerine içine bakınca beklentilerini anlar, bu sayede işyeri para kazanırken, patronda zamandan kazanmış olur.
  2 -1 ... erjivan