bugün

cemaat arasında gülüşmelere vesile olacak mevzudur. gerçekten çok yazık.
çomarları kudurtur.
resimli tişörtle gidilmez yavrum. üzerinde kimin resminin olduğu önemli değil. bilmiyorsanız sorun abinize.
resimli tişörtle neden namaz kılınmaz ? bu bilgi nerede yazıyor? mekruh ne demek? bilmiyorum acil cevap.
t: şık harekettir namazdan sonra bir de fatiha okuyun.

ek: ömer nasuhi bilmen : Üzerinde canlı resimleri bulunan bir elbise ile namaz kılınması ve canlıya ait bir resim üzerine secde edilmesi mekruhtur. Fakat böyle bir elbisenin üzerine başka bir elbise giyerlerse, onunla namaz kılınmasında kerahet yoktur, diyor.
kılınmaz demiyor mekruhtur diyor aradaki farkı biliyor musunuz ben bilmiyorum acil cevap.

SON BiR EK: ÖMER NASUHi DE OLSA ALLEMEi CiHAN DA OLSA BU HÜKME NASIL KARAR VERiYORLAR YANi NE MEKRUH NE VACiB BUNU HANGi ALiM HANGi MEZHEBE GÖRE KARAR VERiYOR VE BU KARARI NEYE DAYANDIRIYOR?
Üzerinde canlı figürü olan birşeyle namaz kilinmaz. Hersey yerinde ve zamanında güzeldir.

Edit: büyük islam ilmihali. Ömer nasuhi bilmen. Bakılabilir.

Edit: haram kesinlikle yasak. Mekruh harama yakin , yani uygun görülmeyen, yapilmamasi daha iyi olandir . Şüpheli seylerden kaçınmak en güzelidir . Üzeri örtuldugunde sorun yok zaten.
ak-troll işi

zira hiç bir atatürkçü üzerinde resim foto vs olan bir kıyafetle

camiye girmez

böyle birşeyi yapan sadece ve sadece

beynini sildiğimin bir ak-trollüdür

abü abü atatürkçüleee çaaamiye tüüşörtle geldüüüü

yapacaktır

beynini sildiklerim

hani dazlaklar camide bira içmişlerdi.
namazınızın kabul olmamasına neden olur.
namaz kılınamazdan ziyade mekruhtur deniyor. mekruh yasak olmamakla birlikte istenilmeyen davranış olarak özetlenir. bir mecburiyet olmadığı halde ısrarla resimli tişörtle gitmek mekruh yani istenilmeyen davranışta ısrardır. bu yüzden yukarıdaki girdimde namaz olmaz demeyip, gidilmez dedim. ayrıca cemaatle namaz kılmanın da bir takım yazılı yahut yazısız adabı vardır. sizin üzerinizdeki resim bir başkasının dikkatini çekebilir ve namazı sıkıntıya girebilir. cemaat olmak ile birey olmak arasında bazı ufak farklar var, takdir edersiniz ki. ha adam ısrar ediyorsa ne diyelim keşke namazını kılsın da varsın böyle gitsin denir o da ayrı bir konu ama sorulursa mahmut'a mahmut demek lazım.
mecburiistikamet isimli arkadaşın bu konuları fazlaca bildiğinin de farkında olmakla birlikte acil yazın çağrısına uymak istedim. iş bu entry yazarın sazan olmadığını izaha yöneliktir.
birisi hiç bir Atatürkçü o resimli tişörtle cumaya gitmez diyor, ben gözümle gördüm böylesini.
herkes yanlış olduğunu bilmeyebilir. yahut o an için üzerini değiştirecek yahut üstüne bir şey alacak zamanı yahut imkanı yoktur. gözünle gördüysen keşke usulca varıp önce namaz için ve güzel kıyafeti için kendisine iltifat edip sonra dostum böyle bir hüküm var deseydiniz.
ee yani? atatürk imzalı tişörtle cumaya gitmişliğim var. atatürk'ün bizzat kendisinin fotoğrafı yoktu üzerimde ama imzası vardı.

lan din sizin tekelinizde mi gerizekalılar? cumaya gitmek için aklını şeyhlere kiraya mı vermek lazım? ya sabır...
ironi falan değildir, yapan çok var. ulu önder atatürk'ün komuta ettiği kahraman türk askeri iki siper arası çok kısa mesafeden düşmanla çarpışırken kur'an-ı kerim okuyarak şehadete koşmuştur. bugün onların sayesinde cuma namazı kılıyoruz. çünkü başımızın üstünde ay yıldızlı bayrağımız dalgalanıyor.

gayet normal bir durum.
Eğer kişinin üzerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzünün olduğu bir t-shirt varsa bu dinen sakıncalıdır. O yüzden, bunun yerine üzerinde Atatürk'ün isminin ya da imzasının olduğu bir t-shirt ile cumaya gidilmesi dinen daha uygundur.
camiye giden birçok kişi tarafından kötü bakılabilecek ve kötü dikkat çekebilecek durumdur. dindarlar atatürk'ü sevmezler. zaten atatürkçü bir şahsiyet cuma namazına da genellikle gelmez. gelse bile o tişörtle gelmez. ben böylesini görmedim cuma namazlarında ya da hatırlamıyorum.
güzel bir aksiyon. belki başka bölgelerde yine hasar almadan cumadan çıkabilirsiniz lakin güneydoğu bölgesi için aynısını diyemem.
gururla yapılacak eylemdir. çıldırın lan !..
cemaat adam görsün giyin gidin lan.
kendisiyle ve inancıyla çelişen bir zatı muhteremdir. *