1. 1.
  Hayatını, kendi oynadığı en gerçekçi ve üzücü bir senaryoyla sonlandırmış ödüllü yönetmen.

  Mustafa Kemal Uzun, Balıkesir Gönen’de doğdu. ilk ve orta okulu Gönen’de okudu. Öğretmen olan babasının tayini dolayısı ile istanbul’a geldi. istanbul Üniversitesi iktisadi Ve Ticari ilimler Akademisi Gazetecilik Ve Halkla ilişkiler Yüksek Okulu’nda okudu. Okulda sinema-televizyon eğitimi alırken bir taraftan da Yeşilçam ve reklam sektöründe kamera asistanlığı yaptı. Daha sonra Arzu Film ailesine katılarak bir çok filmin senaryo gurubunda ve reji kadrosunda yer aldı. Uzun yıllar Ertem Eğilmez’in asistanlığını üstlendi ve son dönem Arzu Film yapıtlarında yazar, oyuncu ve reji asistanı olarak görev aldı.

  Yine Ertem Eğilmez’le Şan Tiyatrosu’nda birlikte sahneye koydukları” Hababam Sınıfı” ve “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” isimli müzikallerde çalışırken Haldun Dormen’le tanışıp tiyatroya başladı.

  Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptığı dönem Haldun Dormen’le birlikte TRT’ye “Kamera Arkası” adlı sinema programını hazırladı, sundu ve yönetti.

  TRT ve diğer eşitli kanallarda yıllarca yayınlanan bu program sayesinde televizyon dünyasına yakınlaştı. Yine aynı yıllarda Akademi Prodüksiyon’la birlikte bir çok ödüllü belgesele imza attı. Daha sonra televizyon sektörüne yönelerek tv dizileri çekerken, bir yandan da film çekimlerine devam etti.

  Mustafa Uzun'u Hababam Sınıfı'ndan da hatırlıyoruz. Mustafa Uzun Hababam Sınıfı'nda oynadığı rolde hırsızlıkla suçlanmış daha sonra masum olduğu geceleri para kazanmak için taksiye çıktığı ortaya çıkmıştı.

  Ünlü yönetmen Mustafa Kemal Uzun, Şile'deki evinde başına beyzbol sopası vurularak ve bıçaklanarak öldürüldü.

  https://www.cnnturk.com/t...tafa-kemal-uzun-olduruldu
  3 ... mikr00rganizma
 2. 2.
  49 dizi ve filmin yönetmeni, ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi 58 yaşındaki ünlü yönetmen. Şile’deki evinde öldürülmüştür.

  http://www.haberturk.com/...a-bogdu-1750320-magazin/2
  1 ... true