bugün

1924 Anayasası hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı anayasada 3 şey istiyor:

1-Cumhurbaşkanı'na Meclis'i dağıtma ve seçimleri yenileme yetkisi,
2- Veto yetkisi,
3-Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin kendisine bağlanması.

Reddediliyor.

Atatürk kendi dönemi için değil, kendinden sonra gelecek dönemin oluşması için çalışıyor. Atatürk'ün en büyük hayal kırıklığı, ikinci bir siyasi partinin kurulup hayatını devam ettirememesidir.

sıradan dediği adam 35 yaşında general, 41 yaşında mareşal. 600 yıllık köhne ve zavallı bir imparatorluk müsveddesini yıkıp yepyeni ve çağdaş ve bağımsız bir devlet kurup, türk devrimini yapıyor.

diktatör olsaydı bu organizmayı üreten tüm nesil yok olmuştu. biz de kurtulmuştuk.

edit: başlık üstüme kalmıştır. çok da iyi olmuştur aslında. açan zibidi çaylak oldu da... yetmez ama evet.
20. Yy diktatörler cagidır tespitini kendi bile yapmasina ragmen o dönemdeki sözümona diktatöru 21. Yy'daki bir siyasi ile kiyaslayarak, 21. Yuzyildaki o siyasiyi aklayan bir akil tutulmasini gösterir.

Ek; rte'nin diktator oldugunu 'gg' tehlikesi ile degil samimi sekilde dusunmuyorum. Comar dogu toplumlarinda ozellikle muhafazakar cenahta lider yuceltme huyu kendisine taraftarlarinca uygulaniyor, o da bunu kullaniyor sadece.

Ek2; abdulhamit despotuna tapan kitlenin diktatorluk elestirisi yapma hakki yoktur.

Ek3; -ehehe onlari hitler misliyle yapti denmis. Ayni hitler senin sikindirik cadir medeniyetinin 600 yilda yaptigini da 100 misliyle 20 yilda yapti. Almanyadaki tarih ve sosyoloji farkli burdaki farkli. Herseyden once ordaki adam alman anadolulu degil.
ilgi çekmek için ortaya sürülen temelsiz beyan. Prim vermeyin şu salaklara.
Hay sana bu sözlükte yazdırana da yazdıklarına da ! Cahil ve tarihten habersiz bir Çomar iddiasıdır. Ciddiye almayalım bunları. Geldikleri gibi gidecekler.
Argümanlara bakar mısınız aq. Evet Mustafa Kemal Atatürk bir diktatördür. Ama ona sıradan demeye hiçbir akıl müsaade etmez. Saydığın Dönemdeki diktatörlerin hepsi kayboldu. Sadece adları var. Tarih çoğunu utançla anıyor. Ama ulu önder, büyük başkomutan, başöğretmen, mareşal, gazi, halaskar, büyük kurucu Kemal Atatürk bütün medeni ülkelerde kabul gören yüce bir tarihi figür olarak bu memleketin dağlarında, taşlarında, meydanlarında, köylerinde, kentlerinde, caddelerinde, sokaklarında, okullarında, kışlalarında, meclisinde, yerde, gökte yaşamaya devam eden bir yarı tanrıdır. Secde edin köpekler.

Bu arada padişahları filan diktatör gibi kavramlardan kurtaran nedir merak ediyorum. 1900 lerin ilk yarısındaki diktatörya bir geçiş dönemidir. Niye bu kadar takılıyorsunuz bu diktatörlük olayına anlayamadım.
ananı da al git.
fidel castroya sıradan bir diktatör diyebilirseniz atatürk’e de diyebilirsiniz.

katılmadığım önerme. bence kesinlikle atatürk sıradan bir diktatör değildir.
(bkz: senin annenin sıradan bir fahişe olması)
diktatör ise bile sıradan değildi. at ağızlılık yapmayınız.
Doğru önerme evet Atatürk bu ülke için pek çok şey yapmış bir devlet adamıdır ama o bir diktatördür bu su götürmez bir gerçek.
Türkiye haini bol olan bir memlekettir.

ismet inönü.
evlat katiline, piri reis gibi bir alimi öldürene, akrabalarını kesene ve kundaktaki çocuğu öldüren kişiye ''muhteşem'' diyenlerin iddiasıdır.

not: padişahların hatırı sayılır kısmını seviyorum * ama o ''muhteşem'' denilenden nefret ediyorum.
Senin anladığın fikir özgürlüğünün içine kütüphane yaptırayım....
ilk girilen entry zannımca yanlış tarih dersi görmüş bir kimsenin gönderisi zira daha biz orta okul bebesiyken (he o zaman ilk ve orta okul ayrıydı) hocamız şunları söylemişti:

--spoiler--
tüm bu yetkilerin hatta daha fazlasının meclis gündemine getirilmesinin tek bir sebebi vardı o da olası bütün faturaları peşinen mka ya kesebilmek. mka bunu öngördüğü için yasanın meclisten geçmemesini sağladı.
--spoiler--

tabi burada şöyle bir durum ortaya çıkar: madem meclis bağımsızdı milletvekilleri bu tasarıyı neden gecir(e)medi; madem mka diktatör değildi neden tasarının geçmesine göz yummadı?
Yav bi siktir git denilen hain zirvasi.
Sıradan bir malın fikri.

Algısı kapalı, aklı tutulmuş bir ergen bunu diyen. Evladım git hava al beynine oksijen gitsin biraz diyeceğim ama haklısın yapamazsın.
Atatürk isteseydi padişah olabilirdi. Bilemediniz halife olabilirdi. Ama o ne yaptı? Bize her türlü özgürlüğü veren cumhuriyeti kurdu. Halkını kula kul olmaktan kurtardı.
Hala duruyor olması bile hem suç, hem rezillik olan başlık.

Şimdi bir gammaz çıkıp 'Entry başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili' diye gammazlasın bunu.
düşünceleri yüzyıllarca ölmeyeceği biri mi sıradan ?
güncel Önemli Başlıklar