1. 1.
  1924 Anayasası hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı anayasada 3 şey istiyor:

  1-Cumhurbaşkanı'na Meclis'i dağıtma ve seçimleri yenileme yetkisi,
  2- Veto yetkisi,
  3-Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin kendisine bağlanması.

  Reddediliyor.

  Atatürk kendi dönemi için değil, kendinden sonra gelecek dönemin oluşması için çalışıyor. Atatürk'ün en büyük hayal kırıklığı, ikinci bir siyasi partinin kurulup hayatını devam ettirememesidir.

  sıradan dediği adam 35 yaşında general, 41 yaşında mareşal. 600 yıllık köhne ve zavallı bir imparatorluk müsveddesini yıkıp yepyeni ve çağdaş ve bağımsız bir devlet kurup, türk devrimini yapıyor.

  diktatör olsaydı bu organizmayı üreten tüm nesil yok olmuştu. biz de kurtulmuştuk.

  edit: başlık üstüme kalmıştır. çok da iyi olmuştur aslında. açan zibidi çaylak oldu da... yetmez ama evet.
  21 -13 ... noxeca
 2. 2.
  20. Yy diktatörler cagidır tespitini kendi bile yapmasina ragmen o dönemdeki sözümona diktatöru 21. Yy'daki bir siyasi ile kiyaslayarak, 21. Yuzyildaki o siyasiyi aklayan bir akil tutulmasini gösterir.

  Ek; rte'nin diktator oldugunu 'gg' tehlikesi ile degil samimi sekilde dusunmuyorum. Comar dogu toplumlarinda ozellikle muhafazakar cenahta lider yuceltme huyu kendisine taraftarlarinca uygulaniyor, o da bunu kullaniyor sadece.

  Ek2; abdulhamit despotuna tapan kitlenin diktatorluk elestirisi yapma hakki yoktur.

  Ek3; -ehehe onlari hitler misliyle yapti denmis. Ayni hitler senin sikindirik cadir medeniyetinin 600 yilda yaptigini da 100 misliyle 20 yilda yapti. Almanyadaki tarih ve sosyoloji farkli burdaki farkli. Herseyden once ordaki adam alman anadolulu degil.
  5 -3 ... gaspirali
 3. 3.
  Diktator oldugu dogrudur, cunku doneminde egemenlik tamamen onun elindeydi, her turlu kurum ve kurulusu o kontrol ediyodu, tipki erdogan gibi; ama diktator var diktator var. Ha bana sorsan ikisi de ne caesar eder ne octavius(augustus) hele bir aleksandros(buyuk iskender) hic etmez.

  Edit : artik su mustafa kemali abartmayi kesmenizi rica ediyorum.
  7 -11 ... arxaggelou
 4. 4.
  ... mümkün değildir, çünkü yabancı ülkelerin gözünde sizin demek istediğiniz gibi değildir. Kötü nam salmış diktatörlerin belki %95'i ya öldürülmüş ya da ülkelerinden kaçmak zorunda kalmışlardır. Atatürk zamanında insanlar cahildi ve okuma yazma bilmiyordu, kadınların seçme seçilme hakkı yoktu. Böyle bir halkın başına kim gelse demokrasiyi uygulamakta dahi zorlanacaktı. Bu nedenle devrimleri muhteşemdir ve örnektir. Tek adam olması diktatörlük sayılıyorsa, yaptıkları iyi bir diktatör olduğunu gösterir.
  1 -2 ... nothingmust
 5. 4.
  ilgi çekmek için ortaya sürülen temelsiz beyan. Prim vermeyin şu salaklara.
  4 -3 ... kardabi
 6. 5.
  mustafa kemal kafanın yalnız dışını değil içini de tanzime kalkıştı. batı şapkaydı. şapka ve itaat. kalabalığın yerine şef düşünecekti. kur’an rafa kalktı. “nutuk” çıktı ortaya. bir nutuk ve bir fırka. bir lokma ve bir hırka. önder önüne gelenin kellesini vurdurdu. fırka hiçbir zaman ağzını açmaya cesaret edemeyen kalabalıkların ağzına vurulan kilide bir yenisini daha ekledi. sonra yenildi içildi. ve hazret sirozdan kıvrandığı yataktan bir tanrı olarak kaldırıldı.bir tanrı veya bir şeytan. atatürkçüyüz. atatürkçülük asil cumhuriyetin resmi dinidir.mitosu olmayan sığ, dalsız budaksız bir din. tam robot dini. bu gidişle bütün dünyanın atatürkçü olması gerekecek. yaşasın atatürk, ulan biz atatürkçüyüz. ibadet ve iman bu üç beş hecede başlayıp bitiyor.

  cemil meriç
  2 -7 ... kazangap
 7. 6.
  Doğrudur.

  Hatta 25 senelik diktatörlüğünde türkiye cumhuriyeti her anlamda yerinde saymıştır. Sovyetler, abd ve özellikle almanya çok büyük teknolojik ve fenni gelişmeler göstermiştir.
  -6 ... lightsaber
 8. 7.
  Amına koyayım senin, bugün cirosu 1 milyon olan küçük bir kobiyi bile yönetemez iflas ettirirsin kalkmış Burda Atatürk'e sallıyorsun.
  5 -3 ... realdeal
 9. 8.
  "Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 Yılda Kurduğu Fabrikalar" yazalım ve google bize ne söylüyor bir bakalım.
  2 -2 ... nothingmust
 10. 9.
  Hay sana bu sözlükte yazdırana da yazdıklarına da ! Cahil ve tarihten habersiz bir Çomar iddiasıdır. Ciddiye almayalım bunları. Geldikleri gibi gidecekler.
  4 -3 ... old quiet stranger