1. 1.
  işgal vetiresinde istanbul hükümetinin ingilizler lehinde söylediği sözleri tekrarlayıp duran kemalistçikleri üzecek olay. hem de kaynak kitap türk tarih kurumu tarafından onaylanıp basılmış!

  olay 14 kasım 1918 yılında geçmektedir. mustafa kemal pera palas otelinde daily mail gazetesi muhabiri ward price' ile görüşür. ondan rica edip işgal generali harrington'la kendisi arasında aracı olmasını ister. mustafa kemal'in söylediği şu;

  “bu harpte yanlış cephede savaştık, dedi, eski dostumuz britanyalılarla asla kavga etmek istemezdik… biliyoruz, partiyi kaybettik… anadolu’nun müttefik devletler tarafından işgal edileceğini tamamen biliyordum… bu topraklar üzerindeki bir britanya idaresinden o kadar hoşnutsuzluk gösterilmemesi gerektir.”

  bak bak bak ne diyor: bu topraklar üzerindeki bir britanya idaresinden o kadar hoşnutsuzluk gösterilmemesi gerektir.

  sen şu antiemperyalist paşama bak be. bu sözden sonra mustafa kemal, ingilizlerden valiliği talep ediyor;

  “eğer ingilizler anadolu için sorumluluk kabul edecek olurlarsa britanya idaresinde bulunan tecrübeli türk valileri ile işbirliği halinde çalışmak ihtiyacını duyacaklardır. böyle bir selahiyet dâhilinde hizmetlerimi arzedebileceğim münasip bir yerin mevcut olup olmayacağını bilmek isterim…”

  hadi istanbul hükümeti düşmanla anlaşmaya varacak, o yüzden ingilizler hakkında söyledikleri olumlu sözler siyaset dahilinde bir nebze olumlu karşılanabilir. peki bir osmanlı paşasına ne oluyor?

  kaynak: price’ın extra-special correspondent (çok özel yazışmalar) adlı kitabından (1957, sayfa 104) aktaran gotthard jaeschke, kurtuluş savaşı ile ilgili ingiliz belgeleri, çeviren: cemal köprülü, ankara 1991, türk tarih kurumu yayınları, sayfa 98.

  belgelerlegerçektarih sitesinden faydalanılmıştır.
  10 -41 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  ne diyorsun yani, ingilizlere hirslanip da mi kurtardi bu vatani? kandirilmistir belki o da?

  dunya lideriniz kandiriliyor da o kandirilama mi? kandirilamaz, bir adim atarken 4 adim sonrasini dusunen adam kandirilamaz. hic inandirici olmamakla birlikte, eger yaptiysa da mutlaka bir bildigi vardir. ama kandirilmayi adet edinmisler ve yardakcilari bunu anlayamazlar.
  3 -4 ... kerberos34
 3. 3.
  Kadir Mısıroğlu sen misin ?
  17 -2 ... is adami
 4. 4.
  kemalistler atalarının vatanı ingilizlerden sözde kurtardığını zannediyor galiba. atanız ingilizlerle sapanla bile savaşmamıştır milli mücadele sırasında beyler. yunanı yenip direk ingilizlerle mudanyada anlaşma yapmıştır anında.

  tanım: bizi şaşırtmayan olay.
  9 -12 ... jeffrey dahmer
 5. 5.
  hayatı boyunca ingiliz emperyalizmine direnmiş bir adamı bu kadar pespaye biçimde karalamaya kimsenin hakkı yok. adamın ömrü cephelerde bu şeytanla savaşmakla geçti. trablusgarb'da başladı, istanbul'u alarak bitirdi. vahdo adlı padişah bozuntusu ingilizlere tapusunu vermişti de almamışlardı bile.

  lord curzon, lozan'da " bu isteklerinizi unutmayın ismet paşa biz unutmayacağız, her kapımızı çaldığınızda önünüze koyacağız" demişti; bu iftira da ancak ingilizlerin gücü yetmeyen bu dehaya çamur atmasından başka birşey değidir. attıkları ahlaksız iftiralar zamanında vahdettin'in hilafet ordusunu desteklemek için uçaklardan attıkları iftiralarla eşdeğerdir. safsatadır ve sapkınlıktır.

  çaylak olup akıllanmayan bu arkadaş da bu yolun yollusu olacak belli. iftira atıyor, belden aşağı vuruyor.

  o silindilinde -ki bu çok uzak bir gelecekte değil- sözlük daha güzel bir yer olmayacak, aslında bu kadar farketmez varlığı yokluğu. ancak bu yobaz karanlığının ve bu iftiraların bedelini bir nebze ödemiş olacak.
  8 -7 ... noxeca
 6. 6.
  Bu iddiaya karsilik odatv´den sinan meydan söyle bir aciklama getirmis. özellikle yasanan olayin 1918 yilinda gerceklesmesine ragmen, 1957 yilinda yayinlanmasina dikkat cekmis.

  https://odatv.com/ataturk...istiyordu-0704131200.html

  bu konu hakkinda sıkı arastirmalar yapmis bir tarihcinin cesitli kaynaklar sunarak aciklama getirmesi herkesi aydinlatabilir. Bilgilenmek ve gecmiste yasanmislari ögrenmek icin tek bir kaynak yeterli olmayabiliyor.

  (bkz: körü körüne inanmak)
  (bkz: bilmek)
  5 -3 ... kultursuz dinazor
 7. 7.
  hee bu mantığa göre şu afrindekileri ışid in elinden kurtarıp

  afrine taşımak katşılığında ne talep etmiş olabilir acaba ?

  ne de olsa akabe, ufak şeylere razı olmaz.
  6 -3 ... timur cengiz hulagu
 8. 8.
  Bu aralar çok maraş dondurması yiyorsunuz, azaltmalısınız.
  2 -1 ... otisabim
 9. 9.
  ingilizle savasmamistirki diyor. yih yih. lan yunani onumuze surup zaten osmanlidan kopali 100 yil olmamis pespaye ordusunu donatan kim?

  nasil ki yahudinin su an pkk si ve yan olusumlari var, ingilizin de yunani vardi tirrek.
  -1 ... kerberos34
 10. 10.
  https://www.youtube.com/w...EfQI&feature=youtu.be+
  ... turkturkcuataturkcu