bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    bilinen tarihi gerçektir. sultan vahdettin'in emri ile mustafa kemal paşa samsun'a gitmiştir. evet.
    8 -8 ... oytunkaran
  2. 2.
    Sözde, mustafa kemal atatürk'ün kulağına "bunu sadece sen yapabilirsin oğlum." demiş. Kanıt nedir peki? Nöbet tutan ingiliz askerlerinin duyamadığı şeyi siz mi duydunuz? Sonradan vatan haiin ilan edilmesi paşanın? idam kararı? Güldürmeyin...
    6 -2 ... tinerci terbiyecisi
  3. 3.
    evet sebebide orada kı taşkınlıkları önlemek ve olası bir teslimiyette türk ordularının teslim olmasını sağlamaktı fakat o ne yaptı boruyu döşedi hemi de ankaradan parise...
    14 -2 ... excellent
  4. 4.
    bilinen bir tarihi partaldır.
    1 ... asansorde osuran adam
  5. 5.
    lozan'ın gizli maddeleri gibi bu da çomar zırvasıdır.
    1 ... gonlu bol arif
  6. 6.
    o bile mustafa kemale güvenmiş kendisi halledememiş demek ki. bir de öyle düşün. halletse ülke batmazdı zaten.
    3 ... forever together
  7. 7.
    siyasi olarak gereksinimler, osmanlı'da bulunan kardeş katli gibi durumlar bulunmaktadır. sultan vahdettin'in gücü arkasında olmadan, atatürk bu kadar gezinmeye, örgütlenme altyapısına parayı asker haliyle nasıl bulabilir diye düşünmek gerekir. atatürk'ün arkasında maddi bir güç bulunmaktadır. örtülü ödenek, orada mısın?
    2 ... centrual
  8. 8.
    tam olarak ingiliz zırhlısında yerini garantilemeden önce böyle bir ortamda oturmuşlar ve vahdettin çıkacağı uzun deniz yolculuğunu anlatmaktaydı. uzun zamandır vapura dahi binemeyen mustafa kemalin bu durumunu sezen padişah kıyak yapma amacı ile evladım sende al bandırma vapurunu bir samsunu dolaş gel demiş sonra da latte'sinden büyük bir yudum almıştır. m.kemal bu tarzına çok içerlemiş lakin emir olduğu için gıkını çıkaramamış kabul etmiştir. arkadaşlarına bu konudan bahsedince onlarda ooooo negzel bizde gelek mi? diyerekten yolculuğa sonradan dahil olmuştur. ancak samsuna iner inmez taşkın güruh paşa ve arkadaşlarını alıp amasya'ya götürmüş orada.... ya bir siktirin gidin amk. saçmalayamıyorum bile bu konuda...
    1 ... golhiat
  9. 9.
    tamamen yalanlayacak kaynak da olmamakla birlikte son derece netameli bir iddia.

iki açıdan:
    1) "git, kurtuluş savaşı başlat, vatanı kurtar" gibi bu kadar açık uçlu ve geniş kapsamlı emir söz konusu olabilir mi? (astronomiyle hiçbir alakası olmayan bir yetkilinin eğitimli, birikimli ama konuyla ilgili bir evveliyat durumu olmayan birine "hadi koçum bir koşu aya git" demesine ve başka hiçbir destek vermemesine (hatta aya gidilme konuları açılınca aleyhte yaklaşımlarla taş koymasına) , sonra da kendisiyle alakasız bir şekilde aya gidilince "bak ilk emri ben vermiştim, aya gidilmesinin fikir babası, hamisi, öncüsü benim" demesine benzemez mi?) veya sadece böyle bir emir verip arkadan bir devamını getirecek emir-komuta zinciri babında bir irtibat, bir destek olmamışsa bu "ya tutarsa" babında kuyuya taş atmaya benzemez mi? -velev ki vermişse bile- sadece böyle bir emir vermek kişiye kurtuluş savaşı'nın bütün payesini getirir mi?
    2) böyle olduğunun ispatı nedir? resmi olarak mustafa kemal paşa'nın padişah tarafından anadolu'ya gönderiliş sebebi kayıtlarda bellidir. olayın gayrıresmi gizli boyutu varsa bunun belgelerle şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispatlanması gerekir.
    3 ... usualsuspects
  10. 10.
    adam olan kendi giderdi. maşası yememiş. giden yiğit delikanlıda bakmışki bu kral bozuntusu tırt.

alem delikanlı yiğit türk görsün demiş.
    4 ... hacitbecik