bugün

ikiside büyük adam vesselam. siyasi zekaları, üslupları üstün karizmaları her şeyleriyle biri beyaz, öteki kara.
Bazı gerizekâlı, akıl hususunda oldukça noksan zihniyetlerin; kimin baskın olduğunun belli olmadığını söylediği karşılaştırma.
havuz problemlerinde görülebilecek karşılaştırma.

biri havuzu dolduran, diğeri de boşaltan musluktur.
yazarları çaylak yapacak türden bir karşılaştırmadır. çaylaklıktan yeni kurtulan bir yazarın hele hele sonucu belli bir karşılaştırmada yorum yapmaması daha doğru olur. *
tayyip erdoğan'ı oturur tartışırız elbet.

ama atatürk tartışma konusu bile yapılamaz.
karşılaştırana sen çok oldun artık diye tepki verilesidir. kendine gel! dir. dur, hop, çüş dür. klavye bi' yerlerine kaçmasın dır.
yanlış bir karşılaştırma. madem karşılaştırcaksınız bari biraz güç dengeli olsun. ata binemez,halkına söven kişiler ilk turda elendi. kusura bakmayın yarışmacılarımız. Sıradaki..
farklı kulvarlarda,farklı amaçlarla koşan insanların karşılaştırıldığı mantık.lakin sonuc yinede rte icin fazladır bile.
1 = 2 denklemi.
(bkz: recep tayyip erdogan vs ataturk)
ikisi de attan düşmüştür. atatürk düştüğünde kaburga kemiği kırılmıştır. rte ye ise bişey olmamıştır. yani buradan bir çıkarım yapmak istersek rte atatürkten daha şanslıdır.
en ufak bir tereddutle bile oturup dusunulemeyecek karsilastirmamsi.
(bkz: gerizekali basliklar)
birisi çiftçi milletin efendisidir demiştir, öteki ananı da al git demiştir.
birisi türkiye yi en yükseğe çıkartmak için çabalamıştır, öteki en yüksek fiyata satmak için çabalamıştır.
birisi halkına iş vermiştir, öteki halkı aç bırakıp kendine oy vermeye muhtaç kılmıştır.
birisi için söz konusu vatansa gerisi teferruattır, birisi için söz konusu paraysa vatan tefarruattır.
(bkz: celebrity death match)
(bkz: mtv)
sadece koltuk sahipliğine, makama bakalım. atatürk bu ülkenin cumhurbaşkanlığını yapmış, tayip* bu ülkenin değil akp'nin başbakanlığını yapmış.
atatürk: kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi (1930,1931)
Recep tayyip erdoğan: "en az üç çocuk doğurun"
bunun gibi bir milyon tane daha karşılaştırma yapılabilir. *
biri, "başbakan" sıfatıyla kurulanı yıkmaya ıkınır; Atatürk ise o "biri" nin şimdilerde yıkmaya çalıştığını çok önceleri kurmuştur.
karşılaşılamayacak bir karşılaşmadır. neticede farklı dönemlerde, farklı şartlarda yaşamış iki liderdir söz konusu olan. karşılaştırmak saçmadır. terbiyesizliktir.

sözlüklerin iyi taraflarının yanında zihnimizi bulandıran ve bizi netten bile soğutma çabasının üst sınırlarda dolaştığını hissettiğimiz andır, başlıktır. olaylar nasıl gelişir peki..

1.adım; bir beynini kullanamayan yazar, ilgi çekmek uğruna polemik yaratacak bir başlık açar.
2.adım; tepki toplayacağını bildiğinden ilk entry "yok aslında ben kıyaslamam, sadece laf olsun diye ortaya atılmış bir başlık bu" gibilerinden zırvalar. suçu üzerinden atmaya kalkışır.
3.adım; başlığı gören ulan ne biçim başlık bu der, dur bi ayar vereyim şu açana mantığı ile kendince ayarlar..
4.adım; yazarlar yazmaya başlarlar... ok yaydan çıkmıştır artık.

aslında en büyük tepki ilgi göstermemektir. fakat birçok kişi bu kadar sabırlı ya da hassas değildir(mesela ben). kimisi ciddi ciddi kıyaslar.. hahaa çok komik lan bu. adam ciddiye alıp kıyaslamış. ulan tabii ki atatürk desen ne olacak, yok tayyip daha iyi sanırım desen ne olacak.

hiç komik değil.

şimdi başlığa, yazılanlara ya da saçmalayanlara ayar vermek değil niyetim. bu benim görevim ya da sorumluluğum da değil zaten. ama kardeşim nedir ya bu saçmalık. hayatımız polemik anasını satayim. ben de böyleyim bundan sonra.

(bkz: atatürk vs hz muhammed)
(bkz: atatürk vs sevgili)
(bkz: recep tayyip erdoğan vs nihat doğan)
(bkz: anne vs sevgili)

edit: şu vs ile kıyaslama türü başlıklara uyuz oluyorum.
(bkz: babalar gibi yapan vs babalar gibi satan)
tayyip 'in çoktan yaptığı kıyaslamadır. fatih te akp'nin yeni açtığı boktan bir alışveriş merkezinin dış yüzü sağ tarafta tayyip'in resmi sol tarafta atatürk'ün resmi ile donatılmış bakıp bakıp gülüyorum zaten.

(bkz: yapma bunu)
karşılaştırılmaları yersizdir. zira iki isimde aynı amaca hizmet etmiş, halk iradesinden ayrılmamışlardır. atatürk cumhuriyet ve devrimlerle türk toplumuna açılım kazandırmış, başbakanımız sayın r. tayyip erdoğan da cumhuriyetin ve devrimlerin eksik kalan sacayağı demokrasiyi kurumsallaştırma adına önemli adımlar atmış, bu doğrultuda mihenk taşı denebilecek reformlar gerçekleştirmiş ab ile tam üyelik müzakerelerini başlatmıştır.
ataturk ilktir ve tektir, rte ne ilktir ne de son.
(bkz: abesle istigal eden basliklar)
tayyip, atatürk ün kurdugu ülkenin bir basbakanıdır sadece.
(bkz: benim öyle bir oglum yok)

edit: eksile aslan parcası zoruna gitti heralde.
tayyip olmasa da fethullah gülen ile çekişecekleri kanısındayım.
yazmayım yazmayım diyorum tutamıyorum kendimi...

recep tayyip ve atatürk isimleri nasıl yan yana getirilir anlamış değilim, bir kere bu isimleri aynı kefeye koyup incelemek için yaptıklarını ve yaptıkları dönemde ki şartları bir gözden geçirmek gerekir.

mustafa kemal atatürk:
aziz vatanında işgal donanmaları varken, buna başkaldırmıştır.
tayyip:
aziz vatan emperyalizm tarafından işgal edilmiş, buna boyun eğmiştir.

mustafa kemal atatürk:
ülkesini çağdaşlaştırma adına çalışmalar yapmıştır.
tayyip:
ülkeyi geriye götürmek adına elinden geleni ardına koymamıştır.

mustafa kemal atatürk:
kendisini değil, sadece milletini ve ülkesini düşünmüş, onların çıkarlarını göz etmiştir.
tayyip:
sadece kendisini düşünüp, ailesinin ve yakın çevresinin çıkarlarını göz etmiştir.

mustafa kemal atatürk:
sıfırdan bağımsız bir devlet yaratmış, ömrü boyunca bu devlet için mücadele etmiştir.
tayyip:
şeriat devleti için mücadele etmiştir.

benden bu kadar, varın gerisini siz hesap edin.