bugün

Kurtuluş mücadelesi kazanıldığında, henüz "atatürk" soyadını almadığı için "mustafa kemal" ismi daha bi anlamlıdır. mustafa kemal, özgürlüğü, bağımsızlığı simgeler. atatürk ise yapılan devrimleri ve inkilapları.
sözü aynen yazıyorum
BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Kürtler’in kandırılmaya çalışıldığını öne sürerek, "Geçmişte ismet ile Mustafa, bugün de Tayyip ile Fethullah bizleri kandırıyor" dedi.
evet bir zamanlar belki kandırıldınız. Ama o Mustafa ve ismet dediğin adam, senin ''benim halkım'' dediğin insanları uyandırmaya çalıştı.
ama ne çare bir beş sene uyanık bir beş sene yorgun on seneye ise horuldadınız. ama sen ''senin halkını'' uyandıranları düşman bildin. neden iŞiNE GELMEDi. şimdi sen Mustafa diye ezmeye çalıştığın adamın tırnağı bile olamaz güdülürken bide o kişiye laf atıyorsun buna cevabı ben vermeyeceğim Mevlana verecek
null''mevlanaya sormuslar o kadar yazarsın o kadar okursun peki ne bilirsin diye mevlana şu cevabı vermis haddimi bilrim.''
HADDiNi BiL!!!
mus-ta-fa!
son derece yanlıştır. üzeyir denmelidir. çünkü kendisi üzeyir ismini çok severdi. ayrıca insanlara isimleriyle hitap etmek kadar kötü bir durum olamaz.
insan nasıl söylemek isterse söyler kendi tercihidir mesela ben kemo diyorum.
bir kemal demek değildir.
selanikli demek daha dogrudur.
ya ne diyecektik dedirten söylem. hayır adı hasan ise hasan diyelim.
"potomyalı"dan, "başçalan"dan iyidir.
adı mustafa olan birisine mustafa denmesidir. iyice manyadı millet he. coşua mı diyek.
ne diyem mahmut mu diyem.
mustafa ismi atatürk'ün okulda düşüncelerini anlatırkenki halidir. yani ben öyle görürüm. hani genç mustafa coşuyor ve gece yarılarına kadar arkadaşlarına memleketin nasıl kurtulacağını anlatıyor gibi. subay mustafa daha sonra başbakan olacak x'e seni başbakan yapacak adam olacağım diyordu gibi. genç mustafa avrupa'ya gidiyor ve fes taktığı için fikirleri yüksek olmasına rağmen bir avrupalı tarafından şu garip şeyi başından çıkar seni bu halde kimse ciddiye almaz diye öğüt alıyordu gibi gibi...

mustafa kemal savaş yıllarını anlatan adı.

atatürk ise devrimlerini...
Mustafa Kemal atatürk'e saygı ve sevgi beslemeyen kişi söylemidir.saygıyı hissetmektir mühim olan. içinde o değeri hissetmiyorsa yapacak bir şey yok.
Ancak; bir başka kişinin saygısına da saygı duymak zorundadır. yüzlerce kişinin katili olan Abdullah Öcalan'a benim yaşadığım ülkede halen sayın öcalan deniyorsa aynını kat be kat beklerim.
(bkz: ne diyeyim mahmut mu diyeyim).
Yine ayyaştan iyi. Sevindiğimiz şeylere bak, ne haldeyiz.
işte bunlar hep bağnazlık. adı mustafaysa mustafadır.
Sanki adamın askerlik arkadaşı da mustafa diyor. Sen ona mustafa kemal atatürk diyeceksin.
(bkz: muhammed peygambere muhammed demek)

saygı çerçevesini koruyalım.