1. 1.
  Bazı kişilerin sandığının aksine birbirlerinden çok uzak değillerdir. Tam aksine, Atatürk sıcak bakıyordu buna. lakin yeni türk devleti o devirde serbest piyasa oluşturabilecek yeteri kadar mal sahibinden yoksundu. Özellikle nüfus mübadelesi yüzünden Türkiye'den rumlar gittiği vakit büyük işletmeleri bırakın Türkler'in neredeyse hiç birinin yapmadığı işi yapan dükkanlar bile boş kalmış, halkımız kısa vadeli sıkıntılar çekmiştir. bu yüzden yeni girişimciler yetişene kadar çoğu alanda işletmelerin devlet eliyle yönetilmesi ve geliştirilmesi şart idi. kurumlar devletleştirildi ve bu sayede savaştan yeni çıkmış olan türk devleti bu kurumlardan edilen kârlar ile ekonomik anlamda dirilmeye başladı.

  "...aralarında zaman zaman gerilim olduğu biliniyor. Gerilimin ana nedeni, bize bazı çevrelerin çokça tekrarladığı gibi, Gazi'nin özel sektörcülüğü ve ismet paşa'nın devletçiliği değildi. Daha ciddi sebepler olduğu biliniyor...Fakat esasta ismet paşa'nın kanuna bağlılığını, bürokratik örgütlenmeyi ciddiyetle ele alışını, yeni cumhuriyet'in hangi yolda ilerlemesi gerektiği konusundaki ikazlarını Atatürk kaçınılmaz bir şekilde kabul etmiştir" (ilber ortaylı, Mustafa kemal atatürk, sayfa 278)
  1 -2 ... alagur noyan
 2. 2.
  Birbirinden çok uzaktır.

  (bkz: izmir iktisat kongresi)

  (bkz: korporatizm)
  2 -1 ... alpertunna
 3. 3.
  bu alıntıdan çıkan sonuç sadece inönü'nün daha katı devletçi görüşe sahip olduğudur.

  kalan kısım varsayımdır.
  1 ... raduyev
 4. 4.
  ayrıca vehbi koç'un kiremit işindeki kurnazlığını atatürk'ün görmezden gelmesi ve vehbi koç'un zenginleşmesine göz yumması da örnek olarak verilebilir.
  ... alagur noyan
 5. 5.
  izmir iktisat kongresinde özel sektörün desteklenmesi açıkça belirtilmiştir ancak alınan bu kararların ne kadarının uygulandığı tartışmaya açıktır.

  alınan kararlar bağlamında liberal ekonomiye "kısmi" olarak sıcak bakmış diyebiliriz atatürk için.
  2 ... hubel