1. 1.
  "ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir doğma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım ilim ve akıldır.. benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" mustafa kemal atatürk.
  30 -8 ... profdrnirvana
 2. 2.
  türkiye cumhuriyeti'dir en başta. bu herşeye bedel!
  13 ... demeteren
 3. 3.
  yüce önderimiz atatürk ün , yarattığı yüce ulusun uygar bireylerine bıraktığı mirastır. her şeyden önce insanı kul olmaktan çıkarıp birey haline dönüştürmüştür. fakat kullukta ve müritlikte ısrar eden kıt zekalılar için yapacak birşey yoktur. ortaçağ karanlığında yaşamaya and içmiş örümcek beyinliler bu mirasa sahip çıkamayacak kadar zeka özürlüdürler.
  3 -1 ... jigsaw2
 4. 4.
  türkiye cumhuriyeti dir. daha ileri ve güzel bir türkiye olması umuduyla bırakılmış bir mirastır. ama bırakın ilerlemesini aynı bile kalamamıştır...
  12 -1 ... avalon
 5. 5.
  -sivas'tan daha doğudaki illere uğramamış bir siyasi yapı
  -insanların ağaların zulmüyle başbaşa bırakıldığı doğu illeri
  2 -11 ... what dreams never come
 6. 6.
  (bkz: dersim soykırımı)
  1 -14 ... stratosfer
 7. 7.
  hayatta her şeyini ülkesi için yapan bu insan öldükten sonra da her şeyini ülkesine bıraktığıdır.
  not: ayrıca, bu cümle tanım içermektedir.*

  http://www.tempodergisi.c...r/kose/ridvan_akar/09869/

  Atatürk, ülkenin en büyük topraklarına sahip gayri menkul zenginiydi. Arazilerinin toplam büyüklüğü 154 bin 729 dönümü geçiyordu. Ankara da, Silifke de, Tarsus ta, Dörtyol da, Yalova da dev çiftlikler kurdurmuş ve bu çiftliklerde modern tarım teknikleriyle köylüye örnek olmak istemişti. Bu çiftliklerin gelirini ise 1927 ile 1937 tarihleri arasında CHP ye bırakmıştı. Bu çiftlikler aracılığıyla süt, tereyağı, yoğurt, peynir imalathaneleri, pulluk ve bira fabrikaları, sebze ve meyve bahçeleri kurulmasını sağlayan Atatürk, bu çiftliklerin ürünlerini parayla satın alıyordu.

  Maaşı

  Atatürk ün maaşı ilk olarak 40 (28 dolar) liraydı. Sonraları 150 liraya yükseldi. Maaşını iş Bankasındaki bir hesapta biriktirdi. Öldüğünde bu hesapta 19 bin 566 lira birikmişti. Cumhurbaşkanlığı Köşkünün aylık ve ödeneği ise 5 bin lira maaş, 7 bin liraydı. Cumhurbaşkanlığından elde ettiği maaş da bir hesapta birikmiş ve 53 bin 453 lirayı bulmuştu. Toplamı 73 bin lirayı geçen bu para da CHPye miras kaldı.

  Atatürk, Çankaya Köşkünün tüm masraflarını ve sayıları bulan Köşk görevlilerinin yemek harcamalarını cebinden ödedi. Harcırah almadı. Maiyetindekilerin bütün yolculuk harcamaları da yine onun kişisel hesabından karşılanırdı.
  Atatürk, özellikle Dolmabahçede olduğu dönemde maaşının masraflara yetmediği dönemlerde çevresinden borç alırdı.

  Vasiyeti

  Atatürk, kendisine ait servetinin akrabaları tarafından talep edilmemesi için vasiyetini bir kanun maddesi ile Meclisten geçirdi. Servetinin bağış işleminin tamamlandığı gün (11 Mayıs 1938) Ulus Matbaasını ve çevresindeki bütün bina ve arsaları CHPye, hipodrom ve stat çevresindeki arsaları ve Ankaradaki otel ve altındaki dükkânları da Ankara Belediyesine bağışladı.
  Yasal mirasçısı CHPydi. Servetinin kullanımına ilişkin koyduğu kurallar ise şöyleydi;

  1. Para ve hisse senetleri şimdiki gibi iş Bankası tarafından nemalandırılacak.
  2. Çevresindeki isimlerden Makbule, Afet, Sabiha Gökçen, Ülkü (200 liralık bir maaş öngörmüştü. Ülkü Hanım şimdi 5 bin YTL alıyor), Rukiye ve Nebile ye para yardımı.
  3. ismet inönünün çocuklarına eğitim yardımı.
  4. Her sene nemadan arta kalan miktar Türk Tarih ve Dil Kurumlarına verilecek.

  Atatürkün CHPye bıraktığı nakit para miktarı 1 milyon 664 bin liraydı. 154 bin dönümü aşan arazi dışında, 45 daire, 7 ağıl, 6 mandıra, 8 ahır, 7 ambar, 4 samanlık, 6 hangar, 4 lokanta ve gazino, 2 fırın, 2 sera vardı.

  Atatürk kendisine ait 13 bin koyun, 443 sığır, 69 at, 2450 tavuk, 16 traktör, 13 biçer-döver, 5 kamyon, 2 otomobil, 19 araba ve bir deniz motorunu da bağışlamıştı.

  Atatürk, döneminin en zengin sanayicilerinden biri olarak da görülebilirdi. Bağışladığı tesisler arasında 1 bira fabrikası, 1 malt fabrikası, 1 buz fabrikası, bir gazoz fabrikası, 1 tarım aletleri fabrikası, 2 pastörize süt fabrikası, 2 yoğurt imalathanesi de vardı.
  Tuttuğu günlüklerinin sekizi kendisine gelen hediyelere dairdi. Devlete miras kalan bu mücevherler arasında ise 10 kol düğmesi, 3 saat, 3 saat zinciri, 4 adet köstek vardı.

  http://www.tempodergisi.c...r/kose/ridvan_akar/09869/

  düzenleme: eksileyenler tayyip in oğlunun gemiciğinde bir hafta ücretsiz dünya seyahati kazandı.
  9 -3 ... leblebi
 8. 8.
  paylaştırılmakla meşgul olunan mirastır!
  5 ... pringles
 9. 9.
  birkaç yıl öncesine kadar cumhuriyetti ama şimdi ne olduğu bilinmemektedir.
  not 1:içim yanıyor sözlük
  not 2:özür dilerim atam yapabileceğim tek şey sözlükte kamuoyu oluşturmaya çalışmak *
  5 -1 ... colasan okuyan fethullahci
 10. 10.
  bugün sokaklarda özgürce gezebilmemiz, fikirlerimizi kimseden çekinmeden söylebilmemizdir. sorguladık okulla kalmadık, atam izindeyiz sana bok atanlarında kaşısındayız sonuna kadar.
  6 -1 ... tizzarget acquizzired