bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  dinî inançlara dayanan bir olaydır. sembolik anlatımda olabilir.
  -1 ... darwen
 2. 2.
  mucizedir. efsanedir. ikiye ayrılan kızıldenizin dibinde firavunun kaldıgı da rivayet edilir.
  ... shinobi
 3. 3.
  yaratılış destanında**; bulutların çoğalması/havanın kararması/fırtına çıkması/hortum oluşması olay örgüsüyle, evrenin bir anda oluşmuş olmaması gibi sebep-sonuç ilişkisine dayandırılmış, mantıklı ve güzel bir şekilde anlatılmış olay.
  ... purpledreamz
 4. 4.
  (bkz: musa nın baraj kapaklarını açması)
  -5 ... etienne
 5. 5.
  öncelikle;

  (bkz: hz musa)

  elalemin götü boklularına sayın dediğimiz bir zamanda allah'în kitap gönderdiği bir peygamberine adıyla mevzu bahis etmek biraz abes kaçıyor sanırım.

  allah'ın bazı peygamberlerine mücizevi olaylar yapma fırsatı tanıdığı kutsal kitaplarda da yazar. bu olayda onlardan biridir. kesinlikle efsane falan değildir. ikiye ayrılan denizde firavunun can verdiği ve can vermeden önce gerçeği görüp ya da korkudan;

  tamam senin allahına inanıyorum dediği söylenir. ama son pişmanlık fayda etmez kanunu o zamanlarda da geçerli olacak ki fayda etmemiştir.
  8 -3 ... istanbul icin efkar vakti
 6. 6.
  --spoiler--
  Hz. Musa kendine inanan müminlerle birlikte firavun ve ordusundan kaçarak kızıldeniz'in kenarına kadar gelmiş, sonra Allah'ın emriyle asasını kızıldeniz'e vurmuş, Allah onlara kızıldeniz'den geçmeleri için yer açmış, inananlar karşıya geçmiştir. Firavun ve ordusu da onları takip etmiş, ancak kızıldeniz tekrar kapanmış ve firavun ve orduları boğulmuşlardır.
  Firavun ölüm anında secdeye gitmiş ve Allah'a imanını dile getirmiştir. Ancak ölüm anındaki iman iman-ı yeis olduğundan imanı kabul edilmemiş, firavun kafir olarak ölmüştür. Allah Kur'an-ı Kerim'de firavun'un cesedini gelecek nesiller için ibret olarak bırakacağını söylemiştir. 19xx'li * yıllarda kızıldeniz'de yapılan araştırmalarda denizin dibinde secde halinde bulunan bir ceset bulunmuştur.
  --spoiler--

  tanım: yukarıdaki olayın bir parçasıdır.
  3 -1 ... fuzuli
 7. 7.
  (bkz: yaran mucizeler)

  (bkz: kızıldeniz i yarmak)
  8 -1 ... sıpa
 8. 8.
  kur'an da geçtiği için kesinlikle doğru olan olay. ayrıca (bkz: Hz Musa), (bkz: peygambere hz dememek)
  7 -2 ... ankarakarakedisi
 9. 9.
  bilim dünyası tarafından kesin olarak böyle bir olayın yasanmadıgı kanıtlanmıs. hatta firavunun farklı bir yerde mızraklanarak öldügü belirlenmiş efsanaden ibaret durum...
  6 -6 ... like a_ rolling stone
 10. 10.
  hicbir bilimsel ve mantiksal aciklanmasi bulunmayan onermedir. surada bogazdan tüp gecit yapmak icin su zamanda su kadar teknoloji kullanilirken bile aylar gerekirken, sen git bir anda denizin ikiye bölündügüne inan. üstüne üstlük bir de gözlerinle görmüs gibi savun...
  (bkz: din ve bilim)
  3 -7 ... lionheart