1. 1.
  karaciğer transplantasyonunda duayen olan ünlü türk cerrah.
  1 ... malign
 2. 2.
  Zamanında; bitti derken, Sadri Alışıkı ameliyat ederek, yeniden hayata dönmesini sağlamış profesör.

  sanırım, işinin en uzmanı!
  1 ... yirmi besinci kisim
 3. 3.
  dünyada karciğer nakliyle ünlenmiş türk profesörüdür.
  ... littlezeynep
 4. 4.
  ...'Doğal olarak kim araştırma geliştirmeye yani Ar-Ge'ye daha fazla para yatırabiliyorsa, o ülkede tıp daha ileri oluyor. Bu anlamda Amerika'da tıpta çok önemli atılımlar yapıldığını biliyoruz. Bunların arasından sıyrılmak size nasıl bir his veriyor?' sorusuna, Prof. Dr. Kalayoğlu şu şekilde cevap vermişti:

  Bunların arasından sıyrılabilmek kolay değil, olmadı da. Ama sıyrılabilmek için her şeyden evvel çok iyi bir eğitim almanız gerekli. Ben şanslıydım. Dünyada ilk defa bu işi yapan bir kişinin, Dr. Thomas'ın yanında Pittsburg'da yetiştim. Kendi başıma başlamadan, programımı kurmadan evvel 180 ameliyatta ona yardım ettim. ikincisi, şu anda çalıştığım yerde bu bir ekip işi, zaten bana çok iyi bir ekibi verdiler. O ekibi topladım, o bakımdan çok daha kolay oldu. Ama Amerika acımasız bir ülke. Başında kaideleri koydular. "Bak 10 tane ameliyat yapacaksın" dediler. Bunlardan 8 tanesi yaşarsa, sen burada kalırsın. Eğer 7 tanesi yaşarsa, 3'ü ölürse çekip gidersin. Bu kadar basit. Var mı kendine güvenin? Benim ilk 10'dan 10 hastam da yaşadı ve şimdi ben buradayım. Ama gene her sene takip ediyorlar. Başarı oranında % 90'nın altına düştüğünüz an, çekip gidiyorsunuz. Kim olursanız olun. Ben eylemli profesörüm, hayat boyu profesörlük hakkım var ama o başarı oranım düştüğü an ben orada kalamam.
  Organ nakli alanında dünya çapında bir duayen olarak gösterilen ve tıp literatürüne giren çalışmaları ile kamuoyunda saygın bir bilim adamı olarak anılan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Amerika'da geçirdiği 30 yıldan sonra geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye kesin dönüş yaptı.

  Bugüne kadar 45 bin ameliyat ile 1500 karaciğer nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Münci Kalayoğlu'nun hayat kurtaran ameliyatlarıyla; mayın yüzünden iki eli ve ayağını kaybettikten sonra alkol yüzünden karaciğer işlevini yitiren Vietnam gazisinden, karaciğerinde kanser tümörü olan bir bebeğe, Türk sinemasının ünlü oyuncusu Sadri Alışık'a kadar binlerce insana ikinci kez yaşama şansı verdi.

  Prof. Dr. Kalayoğlu, dünya tıp tarihinde ilk kez yapılan bir operasyonu da imza attı. Karaciğer komasına giren 17 yaşındaki Rebacca Dreeger adlı genç kızı, insan karaciğeri bulununcaya kadar domuz karaciğeriyle 4 gün yaşattı ve daha sonra karaciğer nakliyle hayata döndürdü. insan genleri aşılanmış domuzların karaciğeri ile genç kızın kanını temizleyen Prof. Dr. Kalaycıoğlu, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

  Şayet domuz karaciğerini kullanmasaydık, insan karaciğeri bulunana kadar ölmüş olacaktı. Hergün ayrı bir domuzun karaciğeriyle, genç kızın kanını temiz tuttuk. Hamile domuza, tek hücre döneminde iken aşılanan insan genleri ile insanın organik yapısına uyum sağlayabilecek domuzlar yetiştiriliyor. Amerika'da her 8 saatte bir kişinin gereken organ bulunamadığı için ölüyor bu yüzden, insanları organ bulunana kadar yaşatmak için, domuza kurtarıcı gözüyle bakıyoruz.

  2 Ekim 2006 tarihinden itibaren Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Organ Nakli ve Transplantasyon Bölümü Başkanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu'nun Memorial Sağlık Grubu'na katılması için yaklaşık 7 milyon dolar aldığı öne sürüldü.

  Wisconsin Üniversitesi, şimdiye kadar bin karaciğer nakli yapan Türk Prof. Dr. Münci Kalayoğlu için 3 Kasım2006'da onur balosu düzenleyeceğini ve 600 davetlinin katılımıyla Madison-Wisconsin'deki Concourse Hotel and Gocersenr's Club'ta yapılacak balonun gelirinin, hastalar ve aileleri için kurulan Doug Miller Vakfı'na bağışlanacağını açıkladı.

  Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, 1950'lerde isveç, Endonezya ve Macaristan'da büyükelçilikler yapan Veysel Versan'ın kızı; aynı zamanda Dr. Behçet Uz'un torunu olan Belkıs Versan ile evli ve iki çocuk sahibi.
  ... lacivert ulke
 5. 5.
  (bkz: top master s) Healthcare administrayion da Dünya'nın en yaratıcı 20 çocuk cerrahlarından biri seçilen ve memorial şişli organ nakil merkezinin başkanı olan doktorumuzdur .

  Tıp alanında en iyi isimleri belirleyerek doktorların kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan ve eğitim programları ile sağlık kuruluşlarına ücretsiz bilgi sağlayan Amerika’da web dünyasının prestijli kuruluşlarından Top Master’s in Healthcare Administration’da, dünyada çocukların hayatlarını kurtaran ve kendi tıp alanlarını kökten değiştiren yeniliklere imza atmış 20 doktorun kariyer başarıları anlatılıyor.

  Listede adı geçen tüm cerrahlar çocuk cerrahisi alanında tıp bilimine büyük katkılar yapmış ve bu tıp alanını sonsuza kadar değiştirmiş kişiler olarak aktarılıyor. Organ nakli, fetal ve çocuk cerrahisi, kalp ameliyatları, göz, kafa ve yüz cerrahisi, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanlarına büyük katkıları bulunan bu doktorlar, yeni yöntemlerin geliştirilmesine öncülük eden sıra dışı cerrahlar olarak tanıtılıyor.

  “ÇOCUKLARIN GÜLÜMSEMESiNi GÖRMEK HER ŞEYDEN DEĞERLi”
  Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, “Dünyanın Yaşayan En Yaratıcı 20 Çocuk Cerrahından Biri” olarak gösterilmesinin kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu şu sözlerle dile getiriyor: “Dünyada çocukların cerrahi olarak tedavi edilmesinde çok önemli buluşları olan isimlerle aynı listede olduğumu görmek benim için büyük bir onur. Bu mutluluğu hem Amerika’da çalıştığım dönemde başında bulunduğum ekibe hem de şu anda aynı yolda birlikte yürüdüğüm arkadaşlarıma borçluyum. 8 senedir çalıştığım Memorial Şişli Hastanesi’nde çocuk böbrek ve karaciğer ameliyatlarında dünya standartlarının üzerinde başarılara imza attık. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve hasta bir çocuğun iyileşip gülümsemesini görmekbizim için çok değerli. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, bunları en iyi şekilde uygulamayı ilke edinen bir ekibin başında olmak, ülkemin adını bu şekilde dünyaya duyurmak meslek hayatımın en önemli dönüm noktalarından biri.”

  “DÜNYADA iLKLERi GERÇEKLEŞTiREN TÜRK CERRAH”
  Top Master’s in Healthcare Administration alfabetik olarak yayınladığı listede Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nu şöyle tanımlıyor: Prof. Dr. Münci Kalayoğlu halen Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu göreve başlamadan önce Pittsburg Çocuk Hastanesi’nde başarılı çalışmaları ile öne çıkmış ve daha sonra Wisconsin Üniversitesi’nde “Karaciğer Transplantasyonu Programı”nı kurmuştur. Öncü bir çocuk cerrahı olarak, 2500’den fazla hastada karaciğer nakli gerçekleştirmiştir. Bunların içerisinde Wisconsin Eyaleti’nde ilk karaciğer nakli operasyonu, Wisconsin Eyaleti’nin ilk reduced-size karaciğer nakli, ilk cluster nakli (karındaki tüm organların nakli), erişkinden erişkine ilk canlı karaciğer nakli, ilk çocuk karaciğer nakli ve eyaletteki en küçük çocuğa gerçekleştirilen karaciğer nakli operasyonları sayılmaktadır. Wisconsin Eyaleti’nde gerçekleştirilen ilk ve tek siyam ikizlerinin ayrılması ameliyatını da gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Kalayoğlu, organ nakli alanında çığır açan ve organların daha uzun süre saklanmasına imkan sağlayan Belzer UW koruma sıvısının geliştirilmesine de öncülük etmiştir.”

  Edit: alıntıdır . http://www.ntvmsnbc.com/id/25510452/
  ... tranceenergy