bugün

münasip bi yerinize inebilir miyim demek istemektedir belki de yarım saattir fordladığı hatun kişisine ama çok bağırınca kıvırmaya çalışmıştır.
*halk otobüsünden inmeye niyetli yaşlı bir teyzenin "mübarek bir yerde inebilir miyim?" demesinden daha tuhaf ve komik olmayan soru.
munasip ve müsait kelimeleri eş anlamlı kelimeler olması hasebiyle anlamsal açıdan garip olmayan bir cümledir. kendini tutan arkadaşlar iyi ki tutmuşlar kendilerini; aksi halde gülecem derken gülünecek duruma düşebilirlerdi.
- mükemmel * * bir yerde inebilir miyim kaptan?
+ buyrun size layık değil ama..
linguistik olarak doğru, anlamsal olarak komik, gramatik olarak da yanlış yazılmış soru cümlesi.*
münasip bir yerde kalabilir miyim kaptan (şehir trafiğini siz benden daha iyi biliyorsunuz size uygun olan bir yerde inmek istiyorum) anlamında kullanılır.

bursa versiyonu için;

(bkz: köşede kalayım kaptan)
kaptanın bu sözün arkasında bi ibnelik olabileceğini düşünmesi hiç de münasebetsiz olmaz.
başa gelen edit: aradaki gülümseten fark "siyah" ve "kara" sözcüklerinin kullanımı gibi algılanabilir. "müsait bir kısmet" ne kadar hoş bir ifadeyse bu da o kadar hoş bir ifadedir. her anlamdaş kelime birbirinin yerine kullanılamaz. ayrıca münasip ve müsait aynı sözcüğü karşılıyor olabilir ama söz konusu sözcüğün birden fazla anlamı olabilir. farklar minik de olsa gözden kaçırılmamalıdır. tdk'ca uygun;
1.yakışır, yaraşır, mutabık, mütenasip
2.elverişli, yarar, müsait, muvafık
3.mecaz orantılı, oranlı.

- münasip bir yerde inebilir miyim kaptan?
+ kısmetse olur.
(bkz: durdurun dünyayi inecek var)
- münasip bir yerde inebilir miyim kaptan ?
- bu seferden sonra arabayı eve çekiyorum, seni benim ev de indiririm, orası münasiptir.
- ay bilmem ki..
müsait ve münasip aynı anlamları taşır... bu açıdan bakıldığında yazar bu sözü söyleyen kişi karşısında çaresizdir.

gülmek anlamsızdır ve alakasızdır.

yazar kişilerin bu tarz başlıklar açarken bilmiyorlar ise bir tdk.gov.tr adresine girip bakmalarını öneririm... zira komik oluyor...

tanım : kişinin söylemi doğrudur... kaptanın yapması gereken münasip bulduğu bir yerde indirmektir. şayet gemi kaptanı değilse...