1. 1.
  üç milenyum öncesinde devrim sürecine giren ve yaklaşık bin beşyüz yıl önce komunizme geçmiş kiorto galaksisi federasyonundaki prioskut planetinden gelen keşif kafilesidir.

  bizim halen atlayamadığımız tarihsel dönemleri çoktan yemiş bitirmiş olan bu lrikzolar ilk başta nasıl bu kadar geri olabildiğimize şaşıracak daha sonra ise halk meclislerinde alınan bir karar uyarınca deneyimleri ile bize yol göstermeye başlayacaklardır.
  (şüphesiz bu gelişme ile zxiuoslu konhar'ın tek galakside sosyalizm teorisi de tekrardan tartışmaya açılacaktır.)

  böylece ekonomik determinizmin salt insan medeniyetinin gelişimini değil evrendeki bütün uygarlıkları açıklayabildiği de kanıtlanmış olacaktır.

  ancak -birleşmiş milletlerin gizliden gizliye destek verdiği- bir grup insan "kökü dışarda sosyalizm istemiyoruz!" benzeri sloganlar ile yeryüzü cephesi denen para-militarist bir organizasyon kurarak kiorto-x komünü'nün sosyal-emperyalist politikalar izlediği ve dünyamız için asıl önemli olanın bağımsızlık olduğu yönünde silahlı propaganda yapmaya başlar.

  bunun üzerine tek başına güneş sistemimizden daha fazla yer kaplamasına rağmen yayılmacı politikasından vazgeçmeyen, korporatist ve katı nasyonalist olan triosdofake gökadasının peurte kobuz'u(yüce uzayi şefi) reltih lieh hem samanyolu üzerindeki hakimiyetini arttırmak hem de gezegenlerinde baş göstermeye başlayan ekonomik sıkıntıları örtbas etmek amacı ile yeryüzü cephesi'ne tam destek verdiğini açıklar.

  haberlerin kozmosun anarko-kapitalist otonomlarına kadar varması ile başta ıkzerix, kaksimun ve kkca-49 olmak üzere bir çok şirket güneş sistemine -betelgeuse üzerinden- sınırsız silah satışına başlar.

  triosdofake'in bu kararı ve kiorto'nun geri adım atmaması üzerine zaten diken üstünde duran güneş sistemi tamamen kontrolden çıkar.

  önce venüs ve merkür'de başlayan çatışmalar zamanla komşu gezengenlere de sıçrar ve bizim ilk kez katıldığımız ancak bilinen 8. evren savaşı böylece başlamış olur.
  4 -1 ... halit ayarcı