1. 1.
  geleneksel "bir millet iki devlet" söyleminin ne kadar gerçekçi olduğunu gözler önüne serecek ve ırk birlikteliği mi yoksa inanç birlikteliği mi daha önemli bunu anlamamıza vesile olacak tavırdır.

  edit:iran'daki yerleşik azeri nüfusunu öğrenmeden tahminde bulunmanın doğuracağı sonuçları da anladığımız tavırdır.ayrıca "türkiye olmasa iran, azerileri bir kaşık suda boğar" söyleminden; azerileri himaye ettiğimiz sonucu çıkar ki,"türkiye bizi koruyup kolluyor, eksik olmasın" tarzı bir düşüncenin de iki ülke arasındaki ilişkilerde belirleyici rol oynadığını sanmıyorum.
  1 -1 ... bakiye sorma ne haldeyim
 2. 2.
  tarafız bir politika izler. çünkü rte ermeni açılımı ile azerbaycan ile olan dostluk ve kardeşliğimizi zedeledi.ermenistanda ne varsa artık? söz konusu mevzuya gelince iranda azerbaycanın müdahalesini eğer destek verirse kolayca savuşturacak yapıdadır.
  1 ... aksef
 3. 3.
  cahillerin asla kestiremeyeceği bir tavır.
  azerbaycan elbette türkiye'nin çıkarlarını gözetecektir, iran
  ile zaten hazar yüzünden aralarında büyük problem var ve türkiye olmasa iran zaten azerileri bir kaşık suda boğacak durumda.
  gündelik paçavra gazetelerden ve forward maillerden bilgilenen kişilerin bunu bilmemesi gayet doğal.
  -1 ... ascended
 4. 4.
  azerbaycan ile dostluk, iki devlet bir millet laflarının tam bir safsata olduğunu belirtip başlığı da ülkenin uluslararası çıkarları gereği değişecek olgu olarak tanımlayalım.

  türkiye'nin ermenistan'a karşı uluslararsı arenada tavır uygulayıp baskı yarattığı bir ortamda tüm dünya ermenistan'ın yarattığı çözümsüzlükten ötürü sırtını onlara dönmüşken o zamanki cumhurbaşkanı süleyman demirel'in "hörmatlı gardaşı" azerbaycan devlet başkanı haydar aliyev ermenistan cumhurbaşkanı koçaryan ile tekne turlarına çıkmıştı, bunu unutmak mümkün değil. azerbaycan ile aramızda hala vize olduğunu, akp'nin onlara sırtını dönmesi sonrasında durup durup doğalgaza da zam yaptıklarını da ekleyelim ki bu kardeşlik safsatası son bulsun. daha iki sene önce azerbaycan'da oynadığımız milli maçta yediğimiz dayaklar herkesin aklında değil mi?

  bu ve benzeri sebeplerden ötürü "bize bi' yanlış olursa azeriler de tepki koyar" mantığına çok da güvenmemek lazım. uluslararası ilişkiler kaygan bir zeminde icra edilir; önemli olan o zeminde tutunabilmek.
  2 ... nicolai hel
 5. 5.
  muhtemelen bu zaman'a kadar olan türkiye - iran gerilimlerinde aldığı tavrı devam ettirecektir.

  türkiye ve iran arasında sürekli çıkan doğal gaz gerilimde taraf tutmayıp, iki ülkeyle aynı mesafede ilişkilerine devam etmişlerdir.

  türkiye ve iran arasında çıkan ''teröristine sahip çık'' geriliminde de araya hiç girmemiştir. iran sınırlarına girip faliyet gösteren teröristleri asmış ve sınıra duvar örmüş, gerilimde burda bitmiştir.

  türkiye iran arasında çıkan ''sığınmacıları geri ver'' gerilimide, sığınmacıların avrupa'ya geçirilmesiyle son bulmuş ve azerbaycan'ın olaya müdahil olmasına bile gerek kalmamıştır.

  lakin anlatılmak istenen gerilim; bombaların havada uçuştuğu, kurşunların yağmur gibi yağdığı, tankların sıra ile sınırları geçtiği bir gerilimse; buna azerbaycan'ın bir tavrı olamaz zira her savaşta olduğu gibi, kendi bütünlüğüde tehlikeye girecek ve az zarar ile atlatılmaya çalışılacak.
  iran - türkiye savaşına müdahil olmak yerine, ermenistan'dan gelecek ani bir saldırı yada üretimde olabilecek eksiklik ile ilgilenmeleri daha mantıklıca olacaktır.
  2 ... hileli zar
 6. 6.
  Vatansız köpeklerin kendi kendine düşünüp ermeni konusunda Azerbaycanı kazıklamamız için senaryo ürettiği durumdur.

  Arkadaş önce gerilim ne?

  Gerilimi tanımla.

  iranla Türkiye arasında ne gerilim olabilir ki?

  Ve bu gerilimde Azerbaycanın ne gibi yaptırımı olabilir?
  iran'a şunu yap dese iran neyine takacaktır?
  Sonra Türkiye arkasında duracak mıdır azerbaycanın?

  Şu bilinsin ki Gün geldiğinde iran da, Ermenistan da Türk devleti yani Türkiye Cumhuriyeti tarafından tarihin karanlık sularına gömülecektir. Gerek Farslara, gerekse Ermenilere olan karşıtlığımız sadece ve sadece azerbaycandan kaynaklanmamaktadır. şartlar nasıl değişirse değişsin de Ermeniden Farstan Türk'e dost olmaz. coğrafi çatışma içerisindeyiz herşeyden öte.

  Bugün Azerbaycanla Türkiye arası siyasi ilişkiler iki vatan haininin ilişkileri şeklinde yürümektedir. Bir yerde kendini Azerbaycanın atatürk'ü sanıp oraya buraya fotolarını astıran aliyevler, Diğer tarafta Kendini atatürkle hatta peygamberle kıyaslayıp Diktasınu iyice kurmaya çalıştan Tayyipgiller.
  2 -2 ... selim pusat
 7. 7.
  öncelikle (bkz: gerilim)zaten tanımı yapılmış bir hususun ayrıca tanımını yapmaya gerek yok. bu başlık içindeki tanımlardan paşa gönlünüz hangisini isterse onu alıp; türkiye-iran ilişkileri özeline uyarlayabilirsiniz.

  ikinci olarak; burada bahse konu husus azerileri mi yoksa farisileri mi daha çok sevdiğimiz ya da sevmemiz gerektiği değil;sevgi pıtırcığı olan kalplerimizin hüsrana uğrama ihtimali olup olmadığıdır.müstakil bir devlet olan azerbaycan (bkz: #7431871)no'lu entryde yeterince güzel açıklandığı üzre kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacaktır.türkiye'nin çıkarları ile azerbaycan'ın çıkarları aynı doğrultuda olduğu sürece sorun yok;"bir millet iki devlet" ama bu çıkarlar belki de ve kuvvetle mutemel ileri görüş eksikliği etkisiyle çelişirse o zaman ne olacağı meçhuldür.

  ve son olarak; esas irdelenmesi gereken, çıkarlar aynı doğrultuda bilse olsa azerbaycan'ın inanç yönü itibariyle iran etkisi altında kalıp kalmayacağıdır.
  ... bakiye sorma ne haldeyim