bugün

Prof. Dr. Muharrem KILIÇ

Hukuk öğrenimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Prof. Dr. Muharrem KILIÇ 1999 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. KILIÇ, 2006 yılında doçentlik unvanını almıştır. 2011 yılında Profesörlük kadrosuna atanan Prof. Dr. Muharrem KILIÇ halen Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ‘Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi’ Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Karşılaştırmalı Hukuk, Hukuk Kuramı, Hukuk Metodolojisi ve insan Hakları akademik ilgi alanlarını oluşturmaktadır. Sosyal bilimlerin farklı disipliner alanlarına olan akademik ilgisi doğrultusunda çok sayıda bilimsel yayını -kitap ve makaleleri-, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Aynı zamanda Prof. KILIÇ, Türkiye Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Prof. Dr. Muharrem KILIÇ 2009-2011 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanlığı görevinde bulunmuştur. 2011-2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. KILIÇ, 2012-2014 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Prof. KILIÇ, 2010 yılından buyana Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm başkanlığını yürütmektedir. 2013 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Ernst Hirsch Hukukun Temellerini Araştırma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini de sürdürmektedir.

Akademik ve idari Görevleri

Rektör Yardımcısı, Akdeniz Üniversitesi, 2012 - 2014
Dekan, Akdeniz Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, 2011 - 2015
Kamu Hukuku Bölüm Başkanı, Akdeniz Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, 2010 - ...
ErnstHirsch Hukukun Temellerini Araştırma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Akdeniz Üniversitesi, 2013 - ...
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanlığı, 2009 - 2011

Kitapları

Kılıç M., "ibn Rüşd'ün Hukuk Düşüncesi", Ensar Neşriyat, iSTANBUL, 2005
Kılıç M., "Türk Yükseköğretiminde Hukuk Fakültelerine ilişkin Durum Tespit Raporu", Legal Yayınevi, iSTANBUL, 2013
Kılıç M., "Özsellik Ile Olgusallık Arasında Hukuk Kavramı, St. Thomas’In Hukuk Kuramı Örnekleminde Doğal Hukuksal Bir Analiz", Yetkin Yayınları, ANKARA, 2011
Kılıç M., "Aforizmik Deyişler (Filozofik Duygulanımlar)"