1. 1.
  asli; "Muhammed, vaaz ettigi inancı kılıçla yayma emrinden başka hangi yeniliği getirmiştir, gösterin bana" olan papa 16. benedikt in aciklamasi.

  Bir pagan olarak kınadığım açıklamalardan biridir.
  10 -21 ... enthusiasm
 2. 2.
  papanın talihsiz, densiz, saygısız açıklaması.
  12 -3 ... asperg
 3. 3.
  (bkz: papa icin opera)
  10 -1 ... oumar
 4. 4.
  incil i yüzlerce kere değiştirdikten sonra son dörde zor düşüren, kafalarına göre ölümcül- az ölümcül- affedilir şeklinde günah ya da sevap üreten sonra da kendilerine göre günahkarların, günahlarını affeden ya da afaroz eden kısaca kendi kendilerine tanrıcılık oynayan yüzsüzlerden beklenilen cümle.
  18 -3 ... sustum
 5. 5.
  (bkz: haçlı seferleri)
  6 ... tanimadinmiben
 6. 6.
  simdiye kadar yanit verilememis itham.

  Benim uzerime vazife degil ama hadi bi tane veriyim (bkz: Ali Kuşçu)
  3 -5 ... enthusiasm
 7. 7.
  şimdiye kadar birçok sivil toplum örgütü tarafından cevap verilmiş, hatta ayar da verilmiş cümle sıçış kombinasyonu. *
  islam'ın ilk dönemlerinde de ilk olarak müslümanlar saldırmamıştır, kendilerine saldırmakta olanlarla savaşmışlardır.

  aklı selim bünye bir düşünmeli burada. ulan "her daim yanınızdayım" demekte olan yaratıcı; "kaçın kurtarın canınızı" mı der yoksa, "sizinle savaşanlarla, siz allah yolunda savaşın" mı?

  (bkz: haçlı seferleri)

  edit: peh peh. ünlü seri katil albert desalvo da bir hıristiyandı. isa mı vesile oldu insanları kesip doğramasına? böyle ilkokul argümanlarıyla ahkam-ı derya etmeyin kuzucuklarım. neyse.
  11 -2 ... exfreak
 8. 8.
  (bkz: 11 eylül 2001)
  3 -10 ... enthusiasm
 9. 9.
  insanları, medeniyetin batı'ya, doğu'dan geldiğine uyandırmadan, kendi üstünlüğünü bir kısım katolik halkına kabul ettirmek için sarfedilen lafügüzaf.

  yenilikten bahsederken, hz. muhammed (s.a.v.)'in şu hadisini unutmamak gerekir: "ilim, çin'de de olsa gidip alınız."

  neden, "ilim, roma'da da olsa gidip alınız." demiyor da, "çin" diyor?

  çünkü, batı, kendi cehaletiyle oyalanırken, ilim, türk ve çin milletlerinin, yani doğu'nun elinde idi. hz. muhammed'in de bu yol göstericiliği ile arap ve fars milletlerinden de büyük bilginler çıkmıştır. daha sonra türk milletinin islam'ı kabulü ile selçuklu, osmanlı ve türkiye medeniyeti, dünyaya sosyal ve bilimsel anlamlarda büyük izler bırakmışlardır.

  batı sömürgeciliğinin de çıkış noktası budur. marco polo seyahati, coğrafi keşifler, hindistan'a ulaşma emelleri, haçlı seferleri, amerika ve afrika kıta sömürgeciliği..vs. şimdi, bilimsel anlamda ileride olmaları, teknik anlamda, başta hindistan ve japonya olmak üzere, doğu'ya hala ihtiyaç duymaları sonucunu değiştiriyor mu?

  hayır.

  ortadoğu'da, kafkasya'da, türkistan'da yüzyıllardır niye savaşlar dinmiyor? müslümanların yaşadığı topraklardaki, cezayir katliamı, azeri katliamı, balkan katliamı ve son olarak ırak'taki arap ve türkmen katliamı neden insanlığın kara lekeleri ? hz. muhammed'in öğretileri yüzünden mi ?

  vatikan, savaşlar ile din arasındaki bağlantıyı kurarken bunlara da dikkat etmek durumundadır. tanrı'nın, hz. isa'nın temsilciliği mantık olarak bunu gerektirir.

  ayrıca, islam ve savaş konusunu incelerken amerika'nın kendi besleyip büyüttüğü el kaide, saddam, taliban gibi örnekleri göstererek "islam eşittir terör" demek yerine, bedir'den çanakkale'ye, oradan hakkari'ye uzanan bir perspektifle bakmak zorundadır.
  20 -3 ... sonkuzu
 10. 10.
  ne getirdiği hususunda, önce kuran-ı kerimi, sonra o peygamberin hayatını okuması neticesinde, istediği cevaba pekala ulaşacak sorudur.. eh arada hadislere ,insanlığa hediye eylediği sünnetlerine de göz atarsa kaybedeceği birşeyi kalmaz. aksine kazanacağı şey çok olacaktır.

  '' mahşer günü sorgu sual bittiğinde, cennette tüm peygamberlere bahşedilen kevser ırmaklarından, gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin kendi ırmağının başında, ümmetini beklemesi ve onlara kavuşması sonrası, en çok sevinen ben olacağımdır ki, benim ümmetim hepsinden daha çoktur.. ''

  işte insanlığa ne verdiği ortada sayın papa..
  16 -1 ... gelberiyargelberi