bugün

Bir ülkenin Zenginliği öyle sokakta araba sayarak ölçülmez. Bunun için iktisat biliminde bir çok enstrüman ve formüller icat edilmiştir. Öyle gazete köşelerinden döviz kurunu pofpoflayıp da ülke ekonomisi ölçülmez, ama zır muhalefet yanlıları bunu duymak istemiyor tabii ki.

Türkiye’de milat 2003 sonrası başlamıştır.
Türkiye’ye bugün battı, fakir ülke vs vs diye köpüren çapulcular şunu unutmasın,
Türkiye 2003 öncesi çok daha fakir, çok daha derin batmış durumdaydı.

2023 Türkiye’sini beğenmeyenler, bunun nedenini 2003 öncesinde ve özellikle ecevit dönemlerinde arasın.

Zira Türkiye, tarihi boyunca hiç ama hiç bugün olduğu kadar zengin, gelişmiş ve varlıklı değildi.
(bkz: telefonunu çıkar)

bir ülkenin zenginliği sokaklardaki araba sayısından anlaşılabiliyor ise dünyada hindistan ve irandan daha zengin ülke yok demektir lan. amerika falan fasa fiso yani. neden ? sokaklarda araba çok yok aga iran daha zengin..

üstteki de zaten yakında nefes alabiliyorsak reyiz sayesinde anam babam feda olsun diyecek hale gelmiş. insan gerçekten çok üzülüyor bunları gördükçe lan. kula kulluk eden milyonlarca insan..
Maaşlara yapılan yüksek artışarla ülkenin dimdik ayakta olduğu ispatlanmıştır.

Reis; Vatandaşımı enflasyona ezdirmem! Demiştir.

Varolun sayın cumhurbaşkanımız!
çünkü ekonomi gerçekten çok kötü. bu söylem iktidar yandaşlarının hoşuna gitmiyor olabilir, görmek istemiyor olabilirler ama gerçek bu malesef.
ülkenin ekonomik durumu içler acısı. iṣsizlik rakamları çok yüksek, iş bulabilenler çok zavallı paralara çalışmak mecburiyetinde kalıyor. halkın alım gücü her geçen gün daha fazla eriyor. bunun nesi iyi.
sanki kendileri gelince etin yağın şekerin fiyatları düşecek denen mevzudur. pkk lıları partiye doldurun bölücülerden hizmet bekleyin. bu memleket ne çektiyse cuhape zihniyetinden çekmiştir. evet..
Bunca sene körü siksen diyolar ya, klişe ama aynen öyle. Ülke battı amk dolar olmuş 16 euro olmuş 17. Daha nasıl batacak.
Çözüm önerisi mi istiyorsunuz. Çözümü belli.

Akp ve chp bu seçimde tarihe karışacaklar.
Sorun belli ise çözüm önerisi sunarak erdemli olabilirsiniz mesela.
Hee hee 250 milyar dolar ihracatı olan ülke batıyor dimi?

He amına koduklarım...
ülke batmıyor mu biz başka bir dünyada mı yaşıyoruz kardeş sizinle ? Sopayı diksen filiz verecek topraklarda hala sürünüyorsak,açsak,yorgunsak bunun tek sebebi vardır o da bitmeyen cehalettir. bilimle şaka olmaz.
20 YILDIR ULKEYI AKP YONETIRKEN MEMLEKETIN HALINDEN BASKALARINI SUCLAMAK ICIN O ICINE CEKTIGIN OKSIJENI NASIL BIR REAKSIYONA SOKMAK GEREKIYOR ACABA?
aslinda gulluk gulistanlik. 1,5 ile aldiklRI DOLARI 16 YAPTILAR AMA SONUCTA MAASINI DOLARLAMI ALIYORSUN, DI MI?
Algıyı boşver. Muhalefetin tek çözüm önerisine rastlayan var mı?
Ülke batıyor değil battı çünkü ülke bu ekonomik enkaz ve dış borç batağından ancak yarı sömürge olarak çıkar..
Ülke hiçbir zaman batmaz. Ne ekonomi ne de bu pırasa bıyıklılar bunu başaramaz. Umudumuzun ırzına geçerler, garibanlar acı çekerler daha da başkacası olmaz. Batan bir şey varsa; o da dik duranlara batıyor: Ülkeyi kuran adamın adı... Nedeni basit: Onlar göçüp gittiğinde de temiz mirası ve güzel adı baki kalacak.
Muhalefet diyor senden benden hükümet fanatiği olmayandan bahsediyor. Bir partiyi bu kadar savunmak neden zorundasın ? Kime oy verirsen ver ama oy verdiğini hatasız diğerleri hain noktasına çekiyorsun ? Hangi partinin fanatiği ile konussam beni neden diğeri sayıyor? Sorular çoğaltılabilir.

Hükümet fanatiği olduğunu düşündüğüm için mesela reisin ingiltere de hem merkez bankası bağımsız dedi hem para politikasını biz belirleriz demişti. Bu çelişki hakkında ne düşünüyorsun?
benim de yürekten karşı olduğum bir durumdur "muhalefetin sürekli ülke batıyor algısı yaratması".

ülke batmıyor arkadaşlar, çoktan battı. helvamız kavruluyor şu an.
üç maymundan birisi olmayan insanların endişeleridir. üç maymun kabilesinden olanlara zaten şemsiye değil çadır girse fark etmiyor.

görsel

buradan sonrasını merak etmeyen okumasın biraz uzun çünkü. iktidar emmikleyicisi arkadaşlar direkt oylama kısmına insinler.

bu mantık efsane. şimdi tek tek açıklamaya gerek yok evvelden 4500 defa yazdık ettik. hala aynı şeyler ( arabanız yok üretime katkınız yok hiçbir şeye faydanız yok yapılan güzel şeyleri görmüyorsunuz bla bla bla ) yazılıyorsa bu cehaleti kırmak mümkün değil demektir. o yüzden vakit harcamaya gerek yok herkes hak ettiğini yaşıyor zaten.

rabbime şükürler olsun benim şahsi olarak herhangi bir borcum herhangi bir geçim sıkıntım yok. ne asgari ücrete çalışıyorum ne kira ödüyorum ( uzun yıllar evvel kemeri bayağı bir sıkıp ev sahibi oldum ) ne de çok ağır işler altında eziliyorum. evli değilim çoluğum çocuğum yok. işim olduğu sürece ve çekirdek ailemi geçindirebildiğim sürece dolar 10 lira olsa ekonomi tepe taklak olsa bile beni çoğunluğa nazaran daha az sarsıyor. ancak zannedersem benim gibi salaklar bu "arabanız yok bilmem neyiniz yok ne ağlıyorsunuz adamlar yol yabdı yolllll beyenmiyorsanız sktirin gidin" deyip açlıktan ağzı kokanların haklarını savunmaya çalışınca ortaya böyle azotlu neticeler çıkıyor. adamların haklarını savunmaya çalışıyorsun ama bu tipler haklarını yiyenlerin önüne siper olup haklarını savunmaya çalışanlara çemkiriyor *

son olarak durumun vehameti çok yakın bir gelecekte iyice ortaya çıkacak. kapanan firmaların haddi hesabı yok. gözümüzün önünde 20-30-40 senelik orta sınıf ( yanında 10 ile 20 arası eleman çalıştıran ) esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. firma kapanıyor devlete bir dert yanındaki elemanlar işsiz kalıyor bu daha büyük dert. 20 tane işsiz piyasaya karışıyor ve devlet onlar için aldığı sgk bedeli vergi bilmem nelerden mahrum kalıyor. daha dün kendi imalatımız olan bir doğal gaz sisteminin maliyetinin son 1 ayda 2250 liradan 3500 liraya çıktığını hesapladık. velhasılı bu kepenk kapatmaların devamı gelecek. hem de büyük büyük markalarda bile göreceksiniz. artık o arabalarınızı söker söker yersiniz o duble yollarınızı kaynatır çorbasını içersiniz.

(bkz: ne ekersen onu biçersin)
hainliktir.

ülkemiz batmıyor, şahlanıyor. öyle olmasa, sucukçu muhasebecisi efendimiz hazretleri katar şeyhinin 400 milyon dolarlık jumbo jetini nasıl alsın değil mi ya?

üstelik tunus diktatörünün uçağını alalı bir yıl bile geçmemişken...
2001 ekonomik krizinde türkiye bu durumu kısa süre içerisinde yaşamış ve atlatmıştır. ancak bu çok hızlı düşüşün piyasalara olumsuz etkisiyle, toparlanmalar da hükumet hamleleriyle kısa bir sürede atlatılmıştır. yalnız bu düşüşte bir çok insan batmış, varlıklarını satmak durumunda kalmış ve maalesef ki intihar etmiştir. Arkadaşlar bu ekonomik kriz türkiye'nin yıllardır o yavaş yavaş eriyen özelleştirme paralarının, yatırım yapılmamasının ve eğitimsizliğin vizyonu olarak temelini zaten atmıştı. bu kriz 2001 krizi gibi olmayacak ve durum ciddi, gerçekten ciddi. çiseleyen bir yağmurun altında nasıl yürürken yavaş yavaş iliklerimize kadar ıslanıyorsak, bu krizde o şekilde geliyor hemde gümbür gümbür. Sırf çalıştığımız 20 firma ( ihracat yapmayan, türk piyasasına çalışan ) malzeme tedarikçimiz, kimya, kalıp, makine sektörüne ait firmalar üretim yapamamakta ve piyasadan çekilmekte. durum ciddi ciddi zor bir hal almaya başladı, şimdi her şeyi bir kenara bırakıp eğitime adalete üretime yatırım yapsak dahi en az 20 seneyi bulur bu düzelme. ben yurt dışını tercih ettim. ileride doğacak çocuklarımın, evleneceğim insanın bu ülkede yaşayıp büyümemesini istedim ve 1 ay sonra kalıcı olarak gitmeye karar verdim. allah sonumuzu hayır etsin ne diyeyim, bu öküzlerin cahilliğini tüm halkımız çekiyor.
8 senedir bunlar iyi günlerimiz. bi gelmedi gitti şu daha kötü günler.
Geçen bayağı bıyığına boyuna baksan adam zannedeceğin biri geldi bakkala suya 1.25 lira istedi diye atar yapıyordu bu zam neymiş su yurt dışından mı geliyor diye at arabasıyla mı dağıtıyorlar bu suyu tezekle mi çalışıyor buzdolabı diye cevabı alınca oturdu aşağı amk beyinsizi. .
Birileri doğruları görüyor...
doğru, ülke batmıyor çünkü zaten battı. iflas eden bir şirkete biz batıyor diyor muyuz? demiyoruz.
şimdi fakr u zaruret geliyor. cebinde dolar olan benzin bulamayacak. cebinde tl olan ekmek bulamayacak.
Batıyor olabileceğimizi hiç düşündünüz mü amk?
Geçen sene ile bu sene fiyatları karşılaştır.