bugün

gözle görülür, elle dürtülür bir hadisedir. ellerine aldıkları bikaç kırmızı kitap ve kafalarına sokulmuş birkaç kanaat önderiyle yetinir dünyadan bihaber yaşar, sonra gider akepeye oy verirler.

tü.
ümmetçi anlayışın sebep olduğu durumdur.adamlar da sorgulama yok yönlendirilmeye alışmışlar.misal ben bile biliyorum yani birçok sol örgüt var neden çünkü düşünce özgürlüğü var orada.ama diğer tarafta eleştiri ya da düşünme gibi kavramların pek adı geçmediğinden cahillik dizboyu oluyor genelde.
dinin devlet yönetiminiden çıkarılmasıyla tolere edilebilir cahilliktir...

dünya tarihinde hep böyle olmuştur..din yönetirse, halk sefil, ilkeldir..din olması gerektiği yere, yani ibadethanelerle, vicdanlara gönderilirse, medeniyet ve çağdaşlık gelir.

cahil olmakta sorun yoktur.sorun cahilin yönetmesi ve seçmesidir.
cahil olmasa eskiye tutunmaz yenilikçi olur haliyle geçmişin hayalleriyle yaşamaz, yarın için idealleri olur.
e bunlar olunca adı muhafazakar olmaz sik gibi denenmiş, tutmamış şeyleri muhafaza etmek için çırpınmaz.
muhafazakar olmak zaten belli bir oranda cahil olmayı anlamında muhafaza eder.
insanın dini inanışı ile cehaletinin arasında nasıl bir bağ kuruyorsunuz anlayamadım. siyasi-dini düşünce bir insanı entellektüel yapmaz. ateist olması akademisyen anlamınada gelmez. dindar olması yobaz anlamınada gelmez.

toplumumuzda olan bazı özel hükümlere bakarak(birazda çoğunlukta) genel anlam çıkarılmasın.

not: bunu bile eksileyen cahil, ateist olsan ne olur, yobaz olsan ne olur. bilgi-birikimi ile bir değer üreten ve insanlara-çevreye pozitif katkı yapmak önemlidir. düşünce veya inanışı ile insanlar değerlendirilmez.
önermeyi eleştirmek için konuya entry giren bazı yazarların muhafazakarlığın sadece dini inanıştan ibaret olduğunu sanarak yorum yaptıklarını gördükten sonra katıldığım önerme...
kendini aydin diye benimseyen kemalist kesime gore dogrudur, ama sacmadir.
muhafazakar denildikten sonra ortalığın dincilerce "değil yaw", "yok yae" gibi akıcı cümle ve akıl dolu yorumlarıyla fikri üstünlük kurdukları tartışma konusudur.

(bkz: kafası basmayan ve hiç susmayan muhafazakar genç)
Bir ülke düşünün aydını cahil, muhafazakarı ondan bin kat daha cahil. Her kesimin cahili mevcuttur gençler. Fakat bizim gibi ''gelişmekte olan'' toplumlarda cahil katsayısı oldukça fazladır.
Ayrıca eklemek isterim ki, ülkemizde garip biçimde muhafazakarlık = dindarlık gibi gözükmektedir. Muhafazakarlık öz değerleri muhafaza etmek demektir. Kısacası bir ulusalcı da muhafazakar olabilir. Bakış açısı önemli burada.
muhafazakar olmak;ailevi yapının, yetişme tarzının ve bulunduğun ortamın etkiyle oluşacak bir düşünme tarzıdır. muhafazakar denilince akla ilk gelenin türbanlı kadınlar, sarıklı hocalar yada akp olmaması gerekir. bu saydıklarım günümüzde daha çok yobazlığa girer. kendi fikrimce muhafazakar insan cahildir diye bir saçmalık yoktur, sadece günümüz gençliğinin yaşam tarzının rahatlığını, fazla frapan kıyafetleri, bir erkeğin saç uzatıp küpe takmasını veya bir bayanın geceleri bara discoya gitmesini vb..onaylamaz ve bu akıma uyum sağlamaz. muhafazakarlık kelimesi mazbutlukla eşdeğerdir. mazbutlukta kötü birşey değildir.
referandum öncesinde yapılan röportajlardan yaptığım çıkarımlardan sadece biridir!!
referandumun ne için yapıldığı, anayasada değişecek maddelerin yorumu, ne getirip ne götüreceği gibi sorularına
- "valla akp he diyorsa, biz de he diyok."
--" başbakanımız demokrasinin geleceğini söylüyor, biz de destekliyok"
--" valla ne değişir ben bilemem de, halkımız için hayırlısı olsun işşallaahhh"

şeklinde yorumları yapan muhafazakar amca ve teyzelere "cahil" dışında söyleyecek bir şey bulamıyor ve hatta şu şekilde pekişitiriyorum; muhafazakarların kör cahilolması!
yahu zaten cahil oldukları için muhafazakar olurlar.

(bkz: ya ne olacağıdı)
cahil olmakla kalmazlar, açıkça söylemek gerekirse, hepsinin potansiyel birer c4 olduğunu bilmekte faide görüyorum.

(bkz: muhafazakarların eninde sonunda azacağı gerçeği/#10212815)
adı üzerinde muhafazakar.Muhafazakar yeniliklere kapalı gelenekçi yenilik yerine gelenekleri ön planda tutan demektir zati TDK sözlüğünde.
tanrı'nın verdiği beyni aynen muhafaza ettikleri, duyageldikleri şeyleri sorgulamaya gerek görmeden "doğru" kabul ettikleri için, çoğunlukla doğru çıkan bir yargıdır.
(bkz: biat kültürü)
"ben sekiz yıldır cahiller ve taraftarları tarafından yönetiliyorum" demekle aynı kapıya çıkan önerme. ayrıca, aşağı yukarı aynı siyasi görüşü paylaştığım insanların zeka seviyelerini göstermesi açısından üzücü olan başlık.

o kadar akıllıydın madem çık sen yönet ülkeyi.
yaşamış olduğu toplum değerlerini benimsememek başka, bu değerlere küfür etmek başka. maalesef vücudunu pazarlayanlar yada insanların yetersizliğinden-kaliteyi tanımlama eksikliğini kullanıp sanatçı olanlar gibi, aykırılığı bir ayrıcalık gibi gören yapıda daha iyisini yapma ve kendini gösterme yerine değerlere küfür etme yada aşşağılama yoluna giderek kendini ispat etme durumunda olanları anlayamıyorum.

muhafazakarlık terimi dinsel bir açıklama içerir. dini inanış-dünya görüşü açısından yobazların sınıfına dahil olmama anlamına gelir.

avrupadaki aristokrat bir yapımız varda bizmi bilmiyoruz. eğer toplumun bir kesiminde aristokrat yapımız olsaydı bu muhafazakar terimi dini anlam içermezdi.

çindeki gibi bir kültür devrimi isteyen insanlar var. sağ veya sol, izm yada din uğruna toplumu şekillendirmek için yapılacak bu hareketin neler getireceğini öngöremeyen insanlar var. birbirlerini şimdiden öteleştiren insanlar elindeki yetki ile hitler almanya'sında-mao çin'inde-stalin rusyasında olduğu gibi kitapları yakacak yurt dışına kaçamayan bilim adamlarını ya öldürecek ya sürecek.

bunu iran'da yaşamadıkmı? humeyni devrimi akıllı davransaydı, şu an nükleer çalışmalarını bitirmiş olacaktı, yada ırak ile yıllarca savaşarak abd-avrupa silah şirketlerini ihya edip kendini bitirmeyecekti.

ülke-coğrafya gerçeğini görmeden-bilmeden olmayan eğitim sistemimizde diploma alıp kendini toplumdan soyutlayan, insanları öteleştiren zihniyet, izmlere yada dine göre değil üretilen değere göre insanları yargılamalı.

her şey bu kadar ucuz olmamalı.
(bkz: muhafazakarlar için hala geç olmaması)
(bkz: muhafazakarlığın dinle alakasız olması)
Çünkü din en etkili ve en tehlikeli uyuşturucu biçimidir..
iyi ya uyuşturucuya para vermeyin.dindar olun hem yan tesiride yok.
BU BAŞLIKTA BiZi GÖMÜYORLAR.

GÜZEL GÜZEL DEVAM.

EVET BEN CAHiL AHLAKSIZ BiR ADAMIM.

DiĞER SIFATLARIMI DA YAZIN DA ONA GÖRE TAKILALIM.

TANIM : BiR MUHAFAZAKAR OLARAK KATILDIĞIM ÖNERME. DÜŞÜNSENE BÖYLE ADAMLARA DERT ANLATMAK CAHiLLiK DEĞiLDiR DE NEDiR ?