1. .
  bir mehmet şevket eygi yorumu. yazısı aşşağıya alıntılanmıştır.

  GÜNAHA BULAŞTILAR: Müslümanlar, çağdaş modern, asli hayata, züccaciye dükkanına giren fil gibi girdiler. Onlara etkili bir şekilde öğüt verilmiş olsaydı bu kadar fısk, fücur, günah, isyan, tuğyan, azgınlık olmayacaktı. Eline para ve imkan geçen bir kısım Müslümanlar, lüks, israf, sefahat, saçıp savurma, gösteriş, kibir, aşırı tüketim, aşırı konfor bataklıklarına yuvarlandı.

  ZENGiNLiK TUZAĞI: Son 25 yıl içinde lüks meskenlere, lüks binitlere, lüks dekorasyona, lüks yazlıklara, lüks giyim kuşama, lüks yemeğe, içmeye trilyonlarca dolar harcandı. islam bunları günah ve isyan olarak gösteriyordu. Müslümanlar, para, mal, servet, zenginlik tuzağına düştüler.

  KUDURUP ALTIN MUSLUK YAPTIRDILAR

  SiYASAL iSLAM KiRLENDi: islami hareket ve siyasal islam kirlendi, kirletildi. Tarihte benzeri görülmemiş bir haram yeme çığırı açıldı. islami kesimde yüz milyarlarca dolarlık kara, kirli, necis para birikimi oldu. Bazıları o kadar kudurdular ki evlerinin banyo musluklarını altınla kaplattılar. Yerli taşı beğenmediler, Brezilya dan gelme lüks granit satın aldılar. 5 yıldızlı otelleri beğenmediler, 7 yıldızlı otellerde caka sattılar. Şeriat hükümlerini ve islam ahlakını hiçe saydılar. Hedonist ahlak ile ahlaklandılar. Kıymetli yıllar boşa gitti, şeytanın maskarası oldular.
  1 ... acz ve fakr
 2. .
  (bkz: dinci burjuva)
  ... havada bulut
 3. .
  ahanda felsefe. az biraz sosyoloji, azcik da psikoloji.

  sehir yasami din rituellerini zayiflatir, bu sebeple bireyler inanistan uzaklasmaya baslarlar. inanmaktan degil, inanistan yazdim.

  beklenmeyen bir durum degildir.
  ... syme