1. 1.
    twitter fenomeni ruling olayından sonra bu ayrımı yapmak şart oldu. analizin ırzına geçerek bu iki kesimi birbirinden ayırıyorum.

öncelikle muhafazakar dolandırıcılığin piri jet fadil ile başlayalım.

jet fadıl, muhafazakar kesimi islami usül tatil yatırımları ile tezgaha getiriyordu.
    onlara çok çalışıp çok kazanmayı vadetmiyordu. onlara az çalışıp çok kazanmayı da vadetmiyordu. hiç çalışmadan çok kazanmayı vadediyordu. "çalışmak ibadettir" dusturunu unutan muhafazakar kesim de hiç düşünmeden düşüyordu bu tezgaha.

şu ruling olayında da seküler kesim kazanmak amaciyla degil birilerine faydası olacak diye 3-5 lira atarken dolandirilmislar. büyük kayıpları yok. duyguları biraz incinmiş o kadar.
    5 ... ruh okuzu
  2. 2.
    Her ikisinin de ulvi sebepleri vardır. Genellikle belediyeler üzerinden dolandırıcılık yaparlar. Allahın suyunu, şehirlerde çağdışı şekilde yaşayan alt gelir grubuna satıp çağdaş yaşamı desteklemeye aktarır sekülerler. Muhafazar olanlar da oka moka..
    1 ... badal
  3. 3.
    nihayetinde, ikiside; Birini aldatarak mal veya parasını alan kimsedir.
    2 ... kezi
  4. 4.
    Al birini, vur birine dolandırıcılarıdır.

Lakin muhafazakar dolandırıcı, insanların kutsal değerlerini kullanarak, allah, kuran, muhammet diyerek, insanları etkisiz hale getirip duygularını sömürür, ben bunu daha vicdansız, daha aşağılık buluyorum.

Seküler dolandırıcı mı?
    Onun da canı cehennemedir tabii ki!
    Ağzı laf yapar, allem eder kallem eder, ağzından girer burnundan çıkar, vaatlerde bulunur ama dini imanı karıştırmaz en azından, insanları en savunmasız yerinden vurmaya kalkmaz.

Maneviyeta uzanan kirli elleri, dini sömürüp gemisini yürüten ahlaksızlara daha tepkili olduğum doğrudur, evet!
    2 -1 ... zeytinyagli dolma kalem
  5. 5.
    5 Bin yıllık tecrübe vs acemi.
    1 ... gedikpasa
  6. 6.
    dolandırıcı ortama göre ikisi de olabileceğinden konu kilit.
    1 ... ebu fesat
  7. 7.
    müslüman uyuma!
    1 ... ruh okuzu
  8. 8.
    Muhafazakar dolandırıcının alacağı versustur.
    Çünkü muhafazakar dolandırıcı sadece paranızı değil inancınızı ve imanınızı da çalar.
    3 ... girabic peter
  9. 9.
    1. çiftlikbank tosunu
    2. jet fadıl
    3. necmettin erbakan

bunlar skalasında bi tane seküler dolandırıcı söyleyin bana..

türkiye'de namaz gılmayan adamın yapabileceği işler (dolandırıcılık dahil) çok kısıtlıdır...
    7 ... arbutus unedo
  10. 10.
    Biri dini satar diğeri başka bir şeyi.
    1 ... reality man