bugün

bu sabah gerçekleşen aşırı üzücü olay.

sabah kalktığımda gayet iyiydi. dal darısı bitmişti yenisini taktım biraz yedi, sonra kafesinin üstüne çıktı. tv izliyordum ki bir anda küt diye yere düştü. sonra sersem bir hali vardı.
hemen veterinere götürdük, kalp krizi geçirmiş minik çıtırım. adrenalin vurdular, kalp masajı yaptılar ama öldü.
çok üzgünüm sözlük, elim kolum kalkmıyor.
Bazıları için manasız gelebilir ama bazı insanlara hayvanlar melek gibi masum geliyor. Hayvanı sevmek bir çocuğu yada bebeği sevmek gibi. Beslediğiniz hayvana bağlanıyor, onun bir bebek gibi sizin yardımınıza ihtiyacı olduğunu görüyorsunuz.

Bu bir köpek de olabilir, muhabbet kuşu da sinek de. Aranızdaki o bağ oluşmuşsa bu böyle.
görsel
görsel
görsel
görsel
şu an ne hissedeyim bilmiyorum, çok kötü hissediyorum. daha geleli 1 ay olmadı be aslan rıfkı, gecenin bir saatinde ne diye gidiyorsun..
durduk yere masraf çıkması durumu.

çöpe atıp yenisi alınır.
görsel
2 senedir. Benimle..

Ama hasta gidici.

Engeliydi zaten aldıktan sonra farkına vardık.. O zaman dağa da bağlandım..
Fakat son günlerde değişik biraz hareketleri..

inşallah biley olmaz..
öyle kahrolacak durum değildir. petşoplarda yenileri satılıyor.
Evlerden irak benim iki tane var Öyle birşey olursa 1 hafta gördüğüm her duvara kafa atarım. Bu arada başın sağolsun krdsm.
Yedi yıl koskoca yedi yıl evimin baş köşesine oturttuğum çocuğum gibi sevdiğim kuşum sabahtan beri hareketsiz yatıyor.
(bkz: kedinin kaybolması)
Kanatları olan bir canlıyı kafese koyup egonuzu tatmin ediyorsunuz, hayvanseverliğinizi(!) ispatlamak adına bir hayvanı esaret altına sokuyorsunuz sonra da ölümüne üzülüyorsunuz öyle mi? Kafesin içinde can vermesine vesile oldunuz ya, katilsiniz hepiniz.

Yok neymiş muhabbet kuşları zaten evcilmiş. Aynen zaten ilk atası kafeste var oldu, kanatları da süs diye sırtında. Her şey sırf bencil siz insanlar için yani.
Merak ediyorum vicdanınız rahat mı acaba? Umarım sizi de tutsaklığa Mecbur ederler.
15 yıl ailenin bir ferdi olduktan sonra cidden koyar.

o gün bugündür yeni bir kuş almadım.
birkaç defa başıma geldi.
hepsine aynı üzüntüyü yaşadım, hiç azalmadı.

her defasında gittim gömdüm.
kedi vb bulup yemesin diyerek kutuya koydum hep.
yetmezdi parfüm sıkardım, kedi kokusunu bulup da kutuyu dahi zorlamasın diye.

beni görünce hareketlenmeleri.
oturup ben konuşurdum o dinlerdi. ben susardım, o öterdi. dertleşirdik.
yanımdaki yastığa konup tv izlerdi benimle.

hatırladım, yine üzüldüm.
Son muhabbetini yapmış kuştur. Şaka bi yana üzücüdür. Bizde çok civciv vardı ben küçükken. Böyle renkli, boyamışlar. kedi kapıp kaçınca canımdan can giderdi.
Acı bir durum. Bizi görünce sevinen, çırpınan, ismimizle seslenen, oyunlar oynayan kuş gitti. Evden biri ölmüş gibi üzüldük gerçekten. Yokluğu çok belli oluyor. Bu yaşımdayım, ağladım. Bir kuş diyip geçemiyor insan.

https://m.uludagsozluk.com/e/41641504/

Burda hasta olduğunu yazmıştım. Veterinere götürdük hemen ama kurtaramadık.
oturur ağlarım ya. tatlı bir minnaktır. bir ömür kafeste geçirir. evin demirbaşıdır, ne zaman gelsen seni bekliyor olur. ölmesin nolur.
Yikima ugratan hede. 14 yasinda olmustu benim muhabbet kusum dile kolay. Ana sinifindan lisans 1.sinifa kadar beraberdik. Kardes gibi bir seydi.
Hala daha fotograflarina baktigimda ya da oldugunu ogrendigim anlar aklima geldiginde gozlerim dolar.
yenisini alarak unutulacak olaydır. inanlar ölüyor aq kuş olmuş umurumuzda değil. evet..
Çok büyütmeye hatta hiç büyütmeye gerek olmayan durum.

Anında gidip yenisini satın alabilirsiniz.
neticede ölen bir canlıdır. uzun yıllar yaşamınıza ortak olmuştur.
üzülür insan.
evden kaçmasından iyidir.
az önce başıma gelendir. uzun zamandır entry girmiyorum son girdiğimde de fotoğrafı var zaten. bir saat önce ordan oraya uçan yaramazlık yapan kuş ölüverdi avcumda. hasta değilken ölmesi mi yoksa avcumda ölmesi mi daha çok acı veriyor bilemiyorum. bir haftalık tatilde bile özlediğim kuşum olmadan ne yapacağım şimdi? keşke yine olsa da parmaklarımı ısırsa.
Muhabbet kuşu öldi mü?
Issız acun kaldi mu?
Felek öcün aldı mu?
Babacık, cicikuş yırtınur.