bugün

Teyzem yüzünden çok minnakken başımıza gelen hala düşündüğümde üzen olay, evin bireyi gibiydi minnoşumuz.
Aileden bir bireyin ölmesi gibi insanı üzen durumdur. Hele ki size alıştıysa.
Bugün başıma gelen durum.

Şuan nerede nasıl hiç bilmiyorum. Uçtu gitti ama ölüme doğru.
Evin içinde 2 tur attıktan sonra karnı hızlı hızlı aşağı yukarı inip çıkarak dinlenen o kuş, şimdi nereye uçtu nereye kondu dinlenmek için?
Merak ediyorum. Muhtemelen açlıktan ölücek şayet tutan olmazsa...
görsel
Annemlerin ben doğduğum sene eve aldıkları kuş da ben 5 6 yaşımdayken kaçmıştı. Ardından çok yaslar tuttum, çok sagular yazdım sonuçta akranım, kankam gibi birisiydi bana ama naparsın? Özgürlüğüne kavuşmak istemiş işte kuş.

Kahırlara sevkeden durum.
Bende de var bir tane.
Salıyorum gitmiyo.
Balkondan taş atar gibi atıyorum uzağa yok. Geri geliyor yüzsüz.
Ben de kabullendim artık, kafese de gerek duymuyorum. Uçar, gelir, gider öyle bir hayvan oldu.
genellikle açık pencerelerden içeri girerler. ya da birileri yakalayıp sahiplenir. geçmiş olsun.
Evdeki muhabbet sarmamıştır.
7 ay önce artık bakmak istemeyen bir arkadaşın verdiği bir çift muhabbetin dişi olanı bugün balkonda kafesi temizlerken kaçtı. Arkasından çok sövdüm oç nun ama baya da bir üzüldüm bütün hevesim kaçtı.

7 aydır toplasan 3 defa bile elime gelmedi bende hiç sıkıştırmadım nasıl olsa alışır zamanla diye. Ballı krakerle, çilekle, muzla besleyip karşılığında bana bir cik bile demeyen nankör kuş şimdi aç kalınca gidip başkasının eline konacak düşüncesi beni deli ediyor. inşallah yaban hayatına alışır kimseye yar olmaz.
Bir gün balkon kapısından pır diye içeri daldı. Sonra yine bir gün pır diye aynı balkon kapısından uçup gitti.
Kafese hapsedecek kadar merhametsizsiniz ama kaçınca mı vicdanınız sızlıyor? Samimiyetsiziniz.
Kanadı olan bir canlıyı tellerin arasına tıkmak en büyük kötülüktür. Bırakın kaçsın uçsun özgürlüğe.

Muhtemelen başka hayvanlara yem olur, vebali de size kalır. Ayrıca özgürce ölsün, iki gram yem ve su için hapis hayatı yaşamasından evladır.
Zor...
Ancak bahar ayları ise...

Etrafta muhabbet kuşları balkonlarda ise...

Balkonlardaki diğer kuşların seslerine gitmesi olası.

O da olmadı... Birinin bulup sahiplenmesi ihtimali artık çok yüksek.

Üzülmeyin.

Ona şans dileyin.
iyi olmuş. Daracık kafeslerde bir ömür tüketiyor hayvancıklar sizin sayenizde.
Kovalasamda kaçmayacak iki kuşum var. Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Salsam yaşayamaz ôlürler. Bende kafes kapısını 7/24 açık bırakarak evin tamamından faydalanmalarini sağladım.
Bizimde kaç defa kaçtı. Sokak sokak peşinden gidip kafesinin içine girmesini sağladık. Ne aksiyonlu günlerdi.