bugün

(bkz: benekli yaşadı mı)

benekli yaşadı mı adlı bir çocuk kitabında bu durum uzun uzun anlatılmıştır, kaç yıl önce okumama rağmen aklımda nasıl yer etmişse hala muhabbet kuşum ölse aklıma gelir. *
Menfaatlerin soyutlandığı saf bir sevgiyle bağlıdır çocuk ve kuşu öldüğünde bir süreliğine dünyasının başına yıkılması doğaldır.Ben daha çocukken ölen kuşumun ardından 20 gün yas tuttuğum ailede anlatılır durur.
Hayvan sevgisi karşılıksız bir sevgidir ve çocuklarının kişisel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını isteyen ebeveynlerin çocuklarına hayvan sevgisini aşılamaları gerekmektedir.
uygusallığı ve hislerinin yoğunluğu dolayısıyla ilerki hayatında büyük darbeler alacak küçük bireydir.
muhabbet kuşu öldürülen çocukla aynı kaderi paylaşır.

"...kedi, eve pencereden girdi çaktırmadan. muhabbet kuşunun kafesine doğru yaklaştı. kafese defalarca vurdu. kafesin kapısı açılmış olmalı ki, kuş yoktu kafesin içinde, saatler sonra görüldüğünde manzara. galiba kedi kuşu yemişti. çocuk eve geldiğinde annesi ağlıyordu. sonra çocuk da ağlamaya başladı. meyve bıçağını alıp sokaklarda koşturdu, kuşunu yiyen kediyi bulmak için, onu öldürmek için.
9 gün sonra çocuğun odasında bir leş kokusu belirdi. sonra anlaşıldı ki, kuş kedinin darbeleriyle yaralanmış, biraz uçabilmiş, dolabın arkasına düşmüş.
orada ölmüş.

çocuk, ölen kuşunu evinin bahçesine gömdü. yıllarca onu andı. mezarının üzerine çiçekler koydu.

çocuktu."
yukarıda da belirtildiği gibi genellikle muhabbet kuşu öldürülen bir çocuktur. veya cani ruhlu bir abiyle kardeş olmak zorunda kalmış çocuktur. çünkü cani abi muhabbet kuşunu japon yapıştırıcısıyla uzaktan kumandalı arabaya yapıştırmış ve duvardan duvara çarpmıştır. zavallı kız kardeş bunu gördüğünde de kuşu olduğu gibi arabadan ayırmaya kalkmıştır. bunun üzerine durumun ciddiyetini anlayan kız kardeş ağlamaya başlamış ve günlerce susturulamamıştır.
gözlerinin önünde ölmediyse (öldürülmediyse) ve annesi çaktırmadan yerine çok benzerini koyduysa farketmeyen çocuk da olabilir ağlamamış da olabilir. mutlu mesut devam eder.
bu da başka versiyonu (bkz: balığı ölünce ağlayan çocuk)
doğum gününde muhabbet kuşu kaçan biri olarak çok acı bir durum olduğunu gönülden bilirim. o an çevrenizdekilerin tesellilerine maruz kalırsınız. yok efendim özgürlüğüne kavuşmuşmuşta falan da filan da... boş iştir bunlar. giden gitmiştir.
bu kişinin adile naşit, barış manço öldüğünde ağlamasına benzer. eğer kişi de zikredilenlerden önce ölse onların da umurunda olmazdı.
Vicdanı olan çocuktur, derim. Çocuklar genelde zalim olduğuna göre... Ve bizim bebeliğimizde sapan denilen nesneyle kuş vurmak gibi bir eğlenceleri olduğu da anımsanırsa... Bilmiyorum hala var mı böyle sapıkça oyunlar oynayan etrafta. Hoş kent yaşamında yakınımızda kuş ve sokakta oynayan çocuk gördüğüm de söylenemez...
karşılıksız seven çocuktur.

zira çocuğun sevgisi o muhabbet kuşunun şeyinde bile değildir. kuş yer içer, iki zıplar sonra konar. ardından gün gelir ve ölür. bu arada kelime de güzeldir yalnız; "çocuk". yani duygularını hiçbir filtreden geçirmeden dışarıya aktarabilen yegane varlık. ağlar, sızlar, gözyaşı da döker, içi de bolca urkulur.

aferin oğlum devam et, çünkü ileride ağlayamayacak kadar sıradanlaştığında ölen muhabbet kuşu yüzünden döktüğün iki damla gözyaşını bile mumla arayacaksın.
(bkz: #2608104)
çocuktur. hiçbir sevgi de karşılıksız değildir.

hayat böyledir. tatmin denizinde boğulan ufak balıklar gibi insan, çocuğu da böyledir. ama daha az beklentilisinden...
o kuşun uzun zamandır kendisine bi kuştan fazlasını ifade ettiği çocuktur. evdeki yalnızlığında dostluğu öğreten kuşunun, ölümü de gösterdiği çocuktur. bir canlıya sahip olmayı ve onun elbet bir gün gideceğini o yaşında anlayan çocuktur. sevgi ile gelen kaybetme korkusunu daha sonraki sevmelerinde yaşayacak olan çocuktur. olgunluğa koca bir adım atan çocuktur.
--
adı can olan bir kuşa sahip bir çocuktur belki, kuşunun yokluğunda uzun süreler ağlamaya devam eden çocuktur, kim bilir...
bir canlıyla ilgilenmenin,onun sorumluluğunu aldığını düşünen çocuğun masumane tepkisidir.
ölmesi halinde ağlayacak başka kimsesi olmayan çocuktur.
küçüktüm o zamanlar. 1. sınıfa gidiyordum.muhabbet kuşum vardı adı boncuk * o öldüğünde ağlamıştım bütün gün. bu da böyle bir anımdır.
hayatındaki ilk evcil hayvanın ölmesine dayanamayan çocuktur. * bir gün balkonda ötüp duran bir muhabbet kuşu görülür. daha küçücük olan bu kuşa öksüz olduğu için garip ismi verilir. * gariple oynayarak büyülür ve çok sevilir o kuş. fakat bir gün garip en sevdiği oyuncağı olan lego parçasını almak için yerde dolandığı bir sırada anne tarafından üzerine basılmak suretiyle hazin bir şekilde ölür. durum karşısında afallayan çocuk nerdeyse bir hafta boyunca ağlar annesiyle beraber. bu durum babanın bi tane daha garip almasıyla kökten çözülür.
evdeki kanarya olunce, anne babasini teselli eden cocuk vardir bir de. cocuktur iste. garip geliyor insana ama cocuklar cabuk unuturlar, cabuk vazgecerler, cabuk alisirlar yeni vaziyete. kanaryasi olmus bir cocuk gormustum vaktiyle, annesiyle, babasini teselli ediyordu bilmis, bilmis. hani insanlar oluyor ya, kuslar da olerler diye. hem de kuslar cok az yasarlar biliyor musunuz diyordu ciddi bir ifadeyle yuzunde. *
(bkz: hangimiz kuşu ölünce ağlamayız ki)
her ölümün ardından dökülen gözyaşı gibidir. kuş ya da insan fark yok
kanaryayı çok seven bir çocuk ise ve annesi ancak muhabbet kuşu evden giderse kanarya alınacağını söylüyorsa,kuş ölmeyince ağlayan bi çocuktur. (bkz: muhabbet kuşunu öldürmek için yemsiz bırakmak)
(bkz: ben)
bir babanın bile ağladığına şahit olunabilecek olaydır.
onu büyütüp, beslemişse ve onunla zaman geçirmişse ağlamaması saçma olacak durum. alışkanlık kazandıktan sonra onun kuş veya insan olması pek de mühim değildir.
liseye giderken arkadasımı ve servisi bekliyordum sabahın köründe arkadasım geldi. noldu agladın mı sen dedim evet sabaha kadar dedi. neden dedim kuşum ölldüü diye feryad etti. tutamadım bastım kahkahayı. o an arkadasımın bana nasıl kızdıgını hatırlıyorum. evet kuşu ölünce ağlayıp,zırlayıp birde üstüne pöyküren kişi benim arkadasımdı. ama çocuk değil eşşek kadar kızdı. sevgiyle anıyoruz kendisini.
güncel Önemli Başlıklar