bugün

sahipleri tarafından muhabbet kuşusun, muhabbet etmiyosun bari tekrar et ulan söylediğim kelimeleri, cik cik, vik vik paklamaz beni şeklinde talimatlara maruz kalan hayvancık.
-her aileye büyük umutlarla giren,
-üzerine "muhabbet etme" gibi ağır bir görev biçilen,
-etrafı çok pislettiği için kafesine tül geçirilen,
-kafesine sıkılmaması için salıncak konulan,
-su içme kabının mekanizması sürekli bozulan,
-yem masrafı kendisinden pahalı olan,
-haftada bir kafesi temizlenmesi gereken,temizlenmediğinde çok pis kokan,
-sonu hüsranla biten(ya kafesin temizlenmesini fırsat bilerek kaçarlar ya da kendilerini salıncakta asarlar) kuş türüdür.
konuşur diye alınan, konuşmayınca yüzüne dogru küfür edilen, konuşmaya başlayıncada küfür eden kuştur kendileri. *
dişilerinin adı genellikle fıstık *, erkeklerinin adı ise çapkın ya da oscar konulan kuş türü.
konustukları söylenen ama ''cimbom'' ve ''babacım'' haricinde bir şey söylediklerine rastlamadığım kuşlardır .
biraz uğraşıldığında slogan bile atabilen sevimli ve ufak kuş türüdür.
isimleri gibi muhabbetleri boldur.
kuş:hoşgeldiiin
kuzen:hoşbulduk
kuş:çay iç çay iç çay iç
kuzen:içtim saol
kuş:cicikuş cici kuşşş
eğitilirlerse hiç de kuşbeyinli olmadıklarını kanıtlayan akıllı hayvanlardır. ismini bilir, gel deyince gelir, öpücük deyince öper*.
sevimli, neşeli, sahibine alıştıktan sonra sahibini gördüğü an hoplayan zıplayan, içinde f.s,t.ş.ç,k * harfleri bulunan kelimeleri rahatlıkla söyleyebilen küçük yaratıklardır.bazılarının kirpikleri olduğuna şahit olmuşumdur.bu hayvancıkların bakışları çoğu zaman anlamlı da olur.beni dışarı çıkar gibisinden yalvararak bakarlar bazı zamanlar.insanın yüreği dayanmaz o bakışlara.bildiğim kadarıyla ingiliz hollanda vs. gibi cinsleri de vardır.ingiliz cinsi biraz daha iridir ve konuşmaya daha yatkındırlar.**
konussun diye yıllarca cırpınılan ama agzından bir kelime duymanın nasip olmadıgı, nihayetinde satılan türleri de vardır.
Son derece cana yakın olan,sevimli bir kuş türü.iyi bakılırsa 10-15 sene yaşıyabilir.
suluğuna az miktarda export rakı damlatıldığı takdirde muhabbetine doyum olmayacak süpper hayvan.
latince ismi "melopsittacus undulatus"dur. evcil olmayanları avustralya'da koloniler halinde yaşayıp tohumlarla beslenen kuşlardır.
zeki müren'in çok sevilen bir şarkısının ismidir.
yavruyken alınması halinde, bir sene içinde kendini insan zannetmeye başlayan kuştur. yemeğinizden yer, lavaboda ayaklarını yıkar, tv seyreder ve tabiki ölümü sevdiğiniz bir insan ölmüş gibi üzer sizi.
ayaklari ve dili disinda heryeri cok guzel olan hayvandir.
kendiyle yüzleşmekten kaçmayan sürekli ayna karşısında kendini eleştiren kuştur.
kapının zilini taklit etme yeteneği olan kuş tipi. vardı bizde de bir boncuk, günde birkaç kez zil tipi öter, her defasında kapıya koştururdu şerefsiz. bir de bunlar kafesi açıldığı anda avizeye konar, daha da inmezler, dikkat etmek gerekir.
bir müddet sonda erkek muhabbet kuşunun yanına bir dişi kuş alınmalıdır. aksi takdirde muhabbet kuşunun sesi dayanılmaz hal alır.

bundan kurtulmanın bir yolu muhabbet kuşunu aynanın önüne koymaktır. ancak hormonları azan kuş aynaya deli gibi saldırmaya başlar. bir nevi aynayla sevişen muhabbet kuşu olur. artık yanına bir dişi kuş koysanız bile erkek tercihini aynadan yana kullanır. *
ülkemizde çapkın, çıtır, boncuk, maviş isimlerine mahkum olmuş hayvandır.
askere giden arkadaşımın emanet bıraktığı, 4 ay sonra açık camdan kaçmak suretiyle ailemizi yasa boğmuş, yeni aldığım yavrunun eğitimsiz olması nedeniyle eskisini arattığı, ufak, tatlı, bağımlılık yapan hayvan türü.
yalandır bırakın muhabbet etmeyi dert bile dinlemez. o kadar ilgisizdir yani size karşı.
sözcük dağarcığı en geniş olanı 1700 kelime konuşabilmektedir. yani anlayacağınız rakı sofrası kurup sabaha kadar muhabbet edebilirsiniz kendisiyle.
(bkz: gereksiz bilgiler)
elinize alıp sevemeyeceğiniz bir hayvandır. ele gelmeyen hayvanları sevemiyorum bizzat.

ayrıca bu güzel tasarımlı hayvan size cins cins bakar ve donuk gözlerle ısırır. ama yine de kıyamazsınız ve ölene kadar beslemeye devam edersiniz. ayrıca güzel bir zımba da olur bu hayvanlardan.
şerefsiz bir kuştur.
(bkz: muhabbet tellalı)
muhabbet edilesi kuştur. *
top gibi bir tanesine an itibariyle oda arkadaşı olduğum türdür.
* muhabbetimiz bol olsundur.
http://www.muhabbetkusu.org/
doğuştan cimbomlu kuştur . *
küçük çocukların eline verilmemesi gereken mahlukat.
zira boğazını fazla sıkınca, ölebiliyor. (!)
sonra doğru çöp tenekesine..
gece gece aklıma düştün yine, boncuk.
katilim lan ben. ühühühüh..
ötmesi için çift olarak alınmaması gereken kuş türüdür. yalnız başına olursa ötmesi ve hatta konuşması mümkün. *
kökeni avustralya olan bir kuş cinsi.
konuşmayı öğretene kadar çok çekilen sonra da gevezeliğinden sıkılınan kuştur. zira, bir tanesi şu anda tepemde, kafamın etini yedi.*
çok duygusal bir hayvandır. efendim şöyle ki, bir muhabbet kuşunuz vardır ve evde konsolun üzerinde duran kuş şeklinde bir biblonuz. kuşunuzun en samimi arkadaşı olmuştur o biblo. hergün onun yanına konup cık cık cık hep anlatır. yine böyle cık cık anlattığı bir günde yanlışlıkla o bibloya çarpıp düşürmüştür ve haliyle biblo kırılmıştır. "vay ben onu niye düşürdüm" diye biblonun kırılmasına içlenen muhabbet kuşunuz kendisini o duvardan, o duvara çarparak ayşen guruda'nın deyimiyle kendini intihar etmiştir. ya işte böyle duygusal bir hayvandır.
her daim omzunuzdan ve başınızdan ayrılmayan köpekten eğlenceli, sevimli ötesi ve pis trip yapma potansiyeli bulunan uçan gübre makinası. sahibinden devamlı ilgi bekleyen, yediğinize ve içtiğinize devamlı ortak olan bir karakteri vardır.
gereken ilgiyi göstermediğiniz takdirde yüzünüze bakmaz, döner arkasını uyur. devamlı konuşun, tırnak ve gaga bakımını ihmal etmeyin. kağıt ve cinsleri en sevdiği uğraşısıdır, gagalamasını önlemek için ortada dergi, kitap tarzı eşyaları ortada bırakmayın. yemliğini ve suluğunu devamlı kontrol edin. ekmek poşetinde ona verilecek yarım saatlik krallık onu kendine getirip içgüdülerini harekete geçirecektir. sonuç olarak asla ilgi esirgemeyin ve elmayra gibi aşırı sevgi gösterilerinde bulunmayın. gerekenleri yaparsanız çok ama çok eğlenirsiniz.
yaz aylarında bir omuzdan bir omuza uçturularak vantilatör olarak kullanlabilir.
uzantılı bir üreme organı bulunmayan hayvan.
olası üşütme durumunda kendi vücut ısınızla iyileştirebileceğiniz sevimli canlılar.*tabi iyileştikten sonra sizin inadınıza yapar gibi kafesindeki tüyleri tek tek atması durumunda iyileştirdiğiniz için pişmanlık duyulmasnız cabasıdır.
psikopat anneanneler tarafından maşrapada, rejoice ile yıkanan bir kuş türüdür.
bugün itibariyle, kafesindeki aynasında ters şekilde hareketsiz durmasıyla öldüğünü anladığımız, peçeteyi kefen yapıp bir ağacın dibine gömdüğümüz, aileyi yasa boğan kuş türü.

"her canlı birgün ölümü tadacaktır" sözünün sadece insanlar için olmadığını daha iyi anladığım canlı...

ailenin bir ferdi gibi olmuştu, yenisini alır mıyız bilemiyorum, allah rahmet eylesin.
şu an bir çift beslediğim, eğer bir de yavruları olursa sevincime sevinç katacak olan hayvancıklardır.
mükemmellik sınırlarında gezinen, cillop kuş türü. ayak fetişisti olmaları, sümkürme, hapşırma, osurma vb yansıma seslerine olan zaaflarıyla tanınırlar. hafif ürkmüş bir durumdayken aşırı sevimli olmaktayken -ki o yüz hatlarıyla aksi düşünülemez-, kabarıp zeki müren'e benzediklerinde ise insanda uğraşma, sataşma, meydan okuma hissiyatı uyandırırlar. kendinize hakim olmadığınız sürece ısırma refleksinize engel olamayabilirsiniz.

dipnot: bu satırların yazarı zoofili değildir.
cift olunca konusmaz onlar diyenlere inat, konussunlar diye karsilarinda maymuna dondugum kus turu.

bugune kadar beslediklerimden gordugum kadariyla, erkek olanlar daha uyumlu ve akli basinda. disiler ise dirdirci, uyumsuz, abuk sabuk yerleri kemiren, hic yoktan car car bagirmaya baslayip erkegine kafeste kacacak delik aratan deliler iste.
Çok sevdiğim ama uykuma düşkün biri olduğum için sabahın köründe ciyaklamaları beni deli etmelerine yetmiştir ve tabi bir de ısırmaları,elime gelmemeleri gibi etkenlerde var.Bunlara rahmen severim kendilerini
akilli hayvan vesselam. sabahlari saatin alarmiyla birlikte, ayni ritmde otuyor.
papağangillerden, asıl yurdu avustralya olan, yurdumuzda da kafeslerde beslenen, basit bazı sesleri ve kelimeleri taklit edebilen, eşine çok düşkün, sarı, yeşil ve kül renginde tüyü olan, uzun ve sivri kuyruklu bir kuş (melopsittacus undulatus)*.
yüzde 50 ihtimalle çapkın adını taşırlar. bok var mınaki. başka isim mi yok lan?
adı muhabbet olmasına rağmen en çok muhattapsız bırakılan garibimdir. çoğunlukla bir ömrü tek başına geçirmek zorunda bırakılırlar. ha bir de öldükleri zaman çok özlenirler be.
-maviş naber?
+ne olsun anuna koyim ötüp duruyoruz
-rakı içelim lan akşama
+olur beyaz peynir de alıver
-muhabbet ederiz
+tabi oğlum benim türüm bunu gerektiriyor..
(bkz: love bird)
(bkz: muhabbet tellalı)
evcil hayvan hasretiyle yanıp tutuşan çocukların sus payıdır.

ilginçtir; geçmişte pek çok çocuk ilk cenazesine, bu hayvancık vesilesiyle katılmış, dualar etmiştir mezarı başında.
biraz üzerine düşmekle harikalar yaratan,çiftleşme mevsimlerinde parlak gördüğü herşeye yüzük,tesbih vs. ihtiyacını gidermek amacıyla saldıran,beslenesi, marul yerken seyredilesi şirin mi şirin bir hayvandır.