1. 1.
  11 Ekim 1922 de yapılan Mudanya Mütarekesi'yle Türk-Yunan savaşı sona erdi. Mütarekeyi, Türk orduları başkomutanı adına Batı Cephesi komutanı ismet Paşa imzalarken, Yunan delegeleri yetkileri olmadığını söyleyerek imzadan kaçındılar.
  3 ... lenada
 2. 2.
  yunan delegeler aradıkları destegı bulmadıklarından 14 ekım de anlasmayı ımzalamıslardır. bu anlasmaya gore turk ve yunan bırlıkeri arasında sılahlı catısmalar sona ermıstır. mudanya ateskesı'nden sonra osmanlı devletı'nın hukukı varlıgı da bıtmıstır.
  2 ... painkiller
 3. 3.
  imzalandığı bina, bal mumu heykellerle süslenmiştir ancak mustafa kemal atatürk'ün bal mumu heykeli daha çok rte'ye benzemektedir.
  1 ... falso
 4. 4.
  asıl olayı; osmanlıya yüzyıllar boyunca başkentlik yapmış olan istanbul'un osmanlıya değil de tbmm hükümetine verildiği madde olan antlaşma..
  2 ... marionette
 5. 5.
  istanbul ve doğu trakya savaşılmadan alınmıştır.
  1 ... jagatai
 6. 6.
  11 ekim 1922 tarihinde ismet inönü'nün damgasını vurduğu antlaşmadır.
  1 ... yara bandini imzalatan adam
 7. 7.
  kurtuluş savaşı sonunda imzalanan antlaşma. doğu trakya boşaltılır, yunanlılar ve türkler arasındaki silahlı çatışma durdurulur.
  ... piyonist
 8. 8.
  Tarihe damga vurmuş antlaşmalardan birisidir.
  1 ... abdurrahman02
 9. 9.
  mondros ateşkes antlaşması hükümlerini fiilen sona erdiren antlaşmadır.
  1 ... ozz le grand
 10. 10.
  şimdi bu antlaşma '' biz ingilizlerle, fransızlarla ve italyanlarla savaşmadık diyen anasını venizelos' un zikerttiği primatlara kapak niteliğindedir. yunanlılar göt korkusundan ingiliz gemisine sinerken ingilizler adına general harington, fransızlar adına general charpy ve italyanlar adına da general mombelli vardı. türk hükümetini ise şanlı ismet paşa temsil etti.
  ... asfaloth