bugün

bugün türk kurtuluş savaşı'nın kazanıldığının resmi belgesi olan mudanya mütarekesi'nin 96. yılını yaşıyoruz.

mütareke binasında ismet paşa'nın çalışma ve dinlenme odası olarak kullanılan odada bulunan mermer etajer kırıktır.
bu mermer, mütareke görüşmelerinin başladığı ilk gün, yani 3 ekim 1922 de ismet paşa ile ingiliz işgal kuvvetleri komutanı general harrington arasında cereyan eden bir tartışma sonucunda kırılmıştır.
görsel

ismet paşa'nın bu mermeri kırmasına vesile olan tartışma da şudur.

tbmm temsilcisi ismet paşa, görüşmelere başlanması için işgal kuvvetleri'nin türkleri "galip taraf" kabul etmeleri gerektiğini bildirir ve bu şartlarda görüşmeye başlamak ister ve işgal kuvvetleri generallerine mütareke binasına gelmeleri gerektiğini bir subay aracılığıyla bildirir.
fakat general harrington ismet paşa'nın bizzat kendilerini gelip karşılamasını ister.
ismet paşa'da "kendileri bilirler" diyerek postayı koyar, "gelirlerse ekime, gelmezlerse dikime" diyerek onları karşılamaya gitmez.
bu duruma rağmen işgal kuvvetleri generalleri mütareke binasına gelir.
görüşmeler böylece türk tarafının psikolojik üstünlüğü ile başlar.
ismet paşa 1-0 galiptir.
fakat harrington, mütareke görüşmeleri başında yediği bu golü içine sindiremez bir türlü.

"mütareke'nin burada olacağını öğrendik, biz gemilerimize dönüyoruz" diyerek fransız ve italyan generallere işaret eder, masadan kalkarlar.

ismet paşa "hayır, gidemezsiniz, artık burada benim emrim altındasınız" diyerek onları binada kalmaya zorlar.

ismet paşa 2. golü atmıştır. general harrington aşırı sinirlenir.
"paşam, fazla ileri gidiyorsunuz, istanbul'u cayır cayır yakarım" diyerek ismet paşa'yı tehdit eder.

ismet paşa bu tehdidi duyunca haykırır...
"sen istanbul'u yak, sen istanbul'u yakınca ben de çanakkale'yi kapatır seni ve askerlerini marmara'da balık gibi yüzdürürüm..." diyerek işte bu mermer masaya yumruğunu indirir.

masanın mermeri generallerin bakışları önünde çatırtılı bir şekilde kırılır...
kırılan mermer, türk'ün balyoz gibi yumruğunun bir yansımasıdır. işgalci generaller gerekli mesajı alırlar, yeniden yerlerine otururlar ve mütareke görüşmeleri türklerin 3-0 üstünlüğü ile başlar...

şimdi bugün bu ismet paşa'yı karalayanları en azından bir defa bu mermer etajerin bulunduğu rus tüccar aleksandr ganyanof'a ait olan ve şimdi müze olarak hizmet eden bu mütareke evine davet ediyorum...bakıp ibret alsınlar, iftiralarını ona göre atsınlar...
hızını alamayan ismet paşa fransız ve italyan gemilerine doğru koşar. "nereye gidiyorsunuz daha karpuz kesecektik" diyerek gemilere birer yumruk atar. gemiler tüm generallerin gözleri önünde 14 parçaya ayrılır. bu da 4. ve 5. gollerimiz olarak kayda geçer. kırılan gemiler japon yapıştırıcılarıyla yapıştırılmak istenir. buna çok sinirlenen ismet paşa tusubasa'yı yanına çağırır ve 2 tokat atar. "Hyuga denen serseri de buraya gelecek !" der. bu da 6. golümüz olur. hikayenin geri kalan kısmını biliyorsunuz zaten ama ben bilmeyen arkadaşlar için yazayım.
7. babel
8. crouch .
defoludur.
akıl sır ermez.

Allah isterse bir kulun işini mermere geçirir dişini.
https://www.youtube.com/watch?v=iV_j8GfeHM4
ismet paşayı eleştirsem de, milli mücadele kahramanıdır. kurucu kadroda yer alır. ingilize de, italyan'a da postasını koyar.

lakin kuzum, bu hikaye de pek serin geldi bana.
görsel
Elle kırdığınu kim söyledi başlığıdır.
Çıkarıp haşmetliyü mermere şaaaak diye indirdiğinde ortalık toz duman, aman aman.
ismet paşa'nın üst üste giderlerine maruz kalan general harrington korkudan osurarak da kırmış olabilir.

(bkz: Bir kaynak olarak mabad)

(bkz: Kaynak or didnt happen)
şu da var yalnız..

mermerin taşıyıcısının durumunu bilmemekle beraber bileği kuvvetli, sağlam bir vatandaş öyle bir mermeri vurarak kırabilir..

tabii sizlerden malzeme, malzemenin iç yapısı, kırılma mekaniği, hasar, gevrek ve sert malzeme kavramlarını bilmenizi beklemiyorum..

paşamın şansı yaver gitmiş ve kırmıştır..

şans hak edenin yanındadır..

küçük beyinlerinizle hiç boklama çabası içine girmeyin..

ha hikaye doğrudur, değildir.. orası başka bir konu..

mevzu vuku bulabilir bir mevzudur nihayetinde..

hele mercimek beyinli dedeler hiç yorum yapmasalar ne iyi olur..

git kuranda ayet ya da hadis ara..

muhammed ayı karpuz gibi bölebiliyor da yani..

acınası insanlarsınız lan..
Mermere yazık olmuş. Akp iktidarı olsa tavizleri verir mermeri de kırmazdı.

O yüzden bu cehağpe'ye oy moy yoğ.
Ya şimdi mermer deyince yerli ve milli cbmizin ülke kaynaklarından değil de hindistandan mermer getirtip saray yaptırtması aklıma geldi. Vizyon işte.
paşam ismet büyük adamdı.
Ismet pasanin kili olamayacak adamlar goy goy yapiyor amk.
Ismet pasa seçimi kaybettikten sonra
sunu demistir bu benim en büyük basarimdir galibiyetimdir çünkü artik demokrasi gelmistir diyen bir devlet adamidir.