1. 1.
    Reçete edilen bir ilacın eczane raflarında olmayıp onun yerine aynı etkiye sahip olduğu iddia edilen farklı isimler ile verilen ilaç.
    Ne hikmetse eczacılar olmayan bir ilacın yerine muadilini hastaya verirken, hastaya ne bilgi verir ne de gerekli uyarıları yapar, satış işleminin bir an önce gerçekleşmesini ister gibi hızlıca hastayı göndermeye çalışırlar.

    Geçenlerde eşim fenalaştı, ciddi bir antibiyotik tedavisi gerekli oldu. Doktora 5 aylık bebeğimizin olduğunu onun emzirilmesini etkilemeyecek ilaç reçete etmesini istedik, kendisi de hay hay diyerek ilacı yazdı. Daha sonra eczaneye gittik. Doktorun yazmış olduğu ilaç yokmuş. Eczane çalışanı başka bir ilaç verdi. O güne kadar aldığım ilacı hiç bir zaman kontrol etmezdim. Hele bir ilaçlara bakayım dedim. Meğer reçetede yazılan ilaç dışında başka bir ilaç vermiş. "Bu ne kardeş " dedim. Farklı bir ilaç bu. Yazılan ilaç yok .muadilini verdik dedi. Peki bu durumu bana niye sormuyorsunuz. Sizde ilaç yoksa söyleyin, iki sokak ilerde başka bir eczaneden alayım dedim. Gerçekten sinir oldum. Muadil ilacı alıp eşim bunu fark etseydi kesin eşim ile kavga çıkardı. Zaten hassas dönemleri. Muadil ilaç bilgisini neden bizlere vermiyorsun. Tüm eczacıların bu konuda hastaları bilgilendirmesi gerekiyor.
    5 ... yesilbiberr