1. 1.
    Trafik sıkışıklığında ilaç gibi araçlar lakin sözüm onu kullananlara. Arkadaşım, neden kopasıca parmağınla sürekli ve rahatsız edici şekilde, hiç kornaya basmana gerek yokken bile basarsın?? Yediğin küfürlerin haddi hesabı yok, bunu bilesin. Sonra trafikte yol alırken, başta kendi can güvenliğin olmak üzere, neden diğer araçları silme tabir edilen şekilde, sollar veya ilginci sağlarsın??. Sizin yüzünüzden sürekli tedirginiz. dokunsak allah korusun uçup gideceksin, sonra al başına belayı. Geçen gün salağın biri dengesini kaybetti, kayarak aracımın altına girmesine bir iki metre kala durabildi. bende tam kalkmak üzereydim, durduk yere başımı belaya sokacaktı.
    -2 ... ayazhan
  2. 2.
    motosiklet denen sey benim icin 600 ve 1000cc supersporttur zaten 0 tecrubeyle 600ccden basladim hala da tek parcayim yazin nasipse ilk makinam olarak ninja 636 (aklima eserse yeni zx10r) olacak. o yuzden supersport uzerinden anlatacagim. aslan besleyen yemini dusunmez bu sozum anahtar kelime niye anahtar dedigimi okuyunca anlayacaksin. sayet bunu goze almiyorsan bu ise hic ama hic yanasma.
    1)paraya kiyin oyle 3 kurus fazla degil gerekirse bir motosiklet parasi ayirin iyi bir egitim alin diyecem ama bu egitimi malesef tek bir yer california superbike school veriyor. gidin egitimlerine katilin. evet ben sadece buraya neredeyse 0 km125 cc parasi bayildim.bu egitimle yetinmeyin egitim veren nereler varsa gidin alabildiginiz kadar egitim alin. oradaki egitimler sizi hayatta tutacak pilotaj kaynaklo olasi tehlikeleri ciddi olcude minimize edecektir.
    2)bu isin sirri surekli pratiktir. rossi stoner bugunlere sadece yetenegiyle gelmedi marquez o stoppie seklindeki frenaji salt yetenegiyle yapmiyor. surekli caba surekli pratik surekli azim. taki kaslarin altindaki kuheylanla senkronize olana kadar anlik dogru karar verebilme tipki refleks gibi vucuduna isleyen kadar. bu yuzden trafige kapali alanda ozellikle panik fren antrenmani yap. dus kalk gerekiyorsa altindaki makina parcalansin ama o stoppie hareketini kusursuzca yapana kadar panik frenaj calis. cunku bu pratiklerde egotimlerle birlikte hayatini kurtaracak seylerden biri hatta en cok hayat kurtaranidir.
    3)altindaki makina isterse 100luk cup olsun isterse 1098 panigale s hic farketmez gideceksin alpinestars yada dainese (ki sahsi tercihim budur bot axial pro in eldiven full metal kiyafet laguna seca evo govde korumasi d air street) revit ixon gibi yarislarda kullanilan full kiyafet ve korumayi alacaksin full giyeceksin oyle alti tabakhane ustu bilmem ne degil robocop gibi giyinecen. dusup suruklenenler niye dedigimi anladi bile. kaska gelince sharp testi fasa fiso. kullanilan malzeme onemli karbon yada kompozit fiber olup dayanikli ve hafif olacak kaskta kafa yapina uyacak. xlite 802r black mamba kullaniyorum kafa yapima da uygun dis kabuguda kompozit fiber.
    4)motosiklet hele hele supersport 2.el olarak memleketimizde piyango isi. Temiz bulan varsa haber versin bende sirf haber verdi diye ona komisyon verirecem vermezsem adam degilim. 0km al. temiz ikinci el desen 0 km fiyatina yakin. ayrica ne kadar temiz. sunu bil ki her motor illaki saga sola yatar yok yatmadi kalkmadi yok camura batmadi gecsinler bunu analarina anlatsinlar. motosiklet her turlu yatar. ayrica km yuzde doksan bes oynanmistir cok degil 3 yasindaki bir makinanin gercek kmsi 20binden dusukse cumle alem beni opsun. Bu kadar da iddialiyim. o yuzden yasi dusuk temiz falan degil 0 km alacaksin. Cunku ikinci elin hele hele 3 yasin ustundeki makinalarin astari kendinden pahaliya gelir. surekli sanayicilerle kanka olursun. Eger isi bilmiyosan o kankalar once seni panpa yerine sonrada arkadan guzelce koyarlar. ayrica alacagin markanin servis yedek parca ikinci el durumunu goz onune alarak markayi secmekte ve ufak tefek bakim onarim islerinden anlamakta fayda var.
    5)duzgun bir firma ile kasko yaptir bazi firma olacak oclari hirsizlik konusunda sorumlu degiliz diyorlar yada sonradan cayiyolar her bir maddeyi tek tek sozlesmeye yazdir oyle imza at. Ske ske odeyecekler o zaman. Pahali falan deme o canim makina hele kawasaki ninjaysa iyi masraf cikartiyo zaten 40 50 bin lira para vermissin kasko yaptirmadiysan eger aklinin kokuyke basta ben fanteziler kurarim.
    6)alkolluyken basina gecmeyin ebenizin jartiyerini tersten gorursunuz. Denemesi bedava. Bakmayin bana ex avrattan dolayi depresyondayim hem zaten 12 kazadan tek parca cikmisim sayisiz tehlike atlatmisim su saatten sonra bana hicbisey olmaz ama siz yapmayin.
    7)makinayla butunlesmeden hiz yapmayin. mesele kadran zorlamak degil durabilmek yuksek suratteyken manevra yapabilmek en tehlikeli anlarda hatta kaza sirasinda bile sogukkanli olabilmek. aksi halde otobandan parcanizi toplayabilirler yada omrunuzun kalanini bi uzvunuz eksik gecirirsiniz. ben ise degil uzulmek amkmun salagi der gecerim. Cunku bu hareketi sadece ama sadece bi salak yapar ve benim salakliga ne tahammulum ne de merhametim var.
    8)anahtari cevirdikten kontagi kapattigin ana dek surekli bi aksilik olacagini dusun. buna gore 1 2 degil 10 adim sonrasini dusunerek her ihtimali goz onune alarak b plani belirle. Aslinda araba kullanirken de bunu yapman lazim ama motor ustundeysen bunu yapman farz. Her an her dakika tetikte ol cunku trafikte zilyon tane surpriz ve dangalak var. Onun tamponu cizecek darbe seni feci kaza basligi ile gazetelere cikarir. Kendini dusunmuyosan anani babani dusun evlat acisi tahmin bile edilemez ancak yasayan bilir allah kimseye yasatmasin.
    dedigim gibi aslan besleyen yemini dusunmez bencilce bi siz ama boyle bu isi yapacaksan boyle yapacan paran varsa yapacan. dediklerime uyarsan ne ala uymazsan uzulmem buna banane amk geberip gidecek sakat kalacak sanayiye para akitacak olan ben degilim.
    2 -4 ... annesininminikkusu
  3. 3.
    kırmızıda geçmeyin aşırı hız yapmayın kask takın hayat kurtarır bunu bilin yeter ha bide benzini son damlasına kadar kullanmayın yani demek istediğim sonra gidip vurdurmayın.
    ... nemrud
  4. 4.
    Yeni arkadaşlar için dik yokuş olayına şöyle bir girelim;

çok dik bir yokuşta trafik içerisinde durmak zorunda kaldiysaniz öncelikle hiç panik yapmadan önünüzdeki araçla kayma mesafesi bırakarak arkasında durun.

Mesafe bırakın ki genelde çoğu otomobil surucusu aracını kaydırarak kalkabileceginden motorunuza carpmasinlar.

Otomobile gore kalkisiniz çok daha rahat ve stressiz olacağından gayet rahat bir şekilde sol ayak yer, arka ayak arka frende vitesiniz boşta bekleyin.

Öndeki araç hareketlenmeye hazır durumdayken arka ayağı frenden çekmeden on freninizi sıkın ve sonra arka frenden sağ ayağınızı çekip yere basın. Sol ayakla da 1 e takin.

Devrinizi motorun önu kalkamayacak, aynı zamanda frenden çektiğinizde kaymayacak şekilde 5 bin devir civarlarında tutarak on freni ve debriyaji yavaşça birakin.
    Bir an önce ağırlık kaynaklı düşmeyecek bir hiza ulasin.

Tebrikler.
    ... aleyna kirpi
  5. 5.
    Normal otomobil yolundan takip mesafesini koruyarak gidin, siz de bi aracsiniz sonuçta. Öyle kenardan kenardan aralara sıvışınca daha kötü oluyor.
    ... well well well
  6. 5.
    Sinyal versende araba yada dolmuş seni takmaz, bak yol boş ise dön yoksa kaza olabilir. Kaza der geçerler.
    2 ... pazar pazar
  7. 6.
    Kullanmayın.

Daha 1 ay önce 2 aylık bebeği olan arkadaşımı kaybettim.
    2 ... strategy
  8. 7.
    Ekipmanlarınızı mutlaka kullanın. Cc yükselterek ilerleyin özellikle supersport için. Güveniniz yerine gelip gotünüz kalkmasın hemen motosiklet şımarıklığı sevmez. Ayrıca bağırtın inlesin etraf.
    ... ktm li aynasiz
  9. 9.
    3 saat önce anladım ki dik bir yokusta u dönüşü yapmamak gerekiyormuş yokusun basindayken ya yavas yavas geri inin yok ortasina kadar geldirseniz de çıkın Düzde dönüp öyle inin.

Akşam akşam durduk yere motoru sola yatırdık anasını satayım.
    Onun dışında acemiler kesinlikle fren mesafesini uzun tutun. Buna alisana kadar bir arabaya arkadan gömme riskiniz var. Ben çarpmadım ama ilk zamanlar arabalar birden dururken kendi kendime motora dursana laaaaan diye bağırdım oldu. Zaten bu fren mesafesi olayına alışınca sıkıntı kalmıyor. Ama çözene kadar dikkatli olun. Mümkünse ilk zamanlarda artçı ile sürmekten kaçının. Gece sonunu görmediğiniz virajlara dikkat edin. Kaldırıma çıkarken tam doksan derece girin ama ben hafif donerken tekeri dik denk getirsem heralde çıkarım demeyin.

Şimdilik yaşadığım ufak tefek kazacıklardan deneyimlerim bunlar.
    ... eduardo elric