bugün

delilik, başkaldırı, sistemle alay etme tam bir ingiliz komedisi. 8/10
https://www.youtube.com/watch?v=zrzMhU_4m-g
Garip bir absürd komedi. Filme konusunu belki üzerine onlarca filmler diziler tiyatro hatta bilgisayar oyunları yapılmış Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin bildik hikayesi oluşturuyor. Alıştığımız bu hikayeyi bol bol dalga geçerek skeç tadında parçalara ayırmışlar ve film bu skeçlerle geçiyor. ingiliz esprileri pek bize hitap etmez bu yüzden espri adına oldukça soğuk bir film diyebilirim. Puanına aldanıp fazla bir şey beklemeyin; yayınlandığı dönemde pek de sinemada olmayan bir tür olmasının da etkisi var puanlamaya.
Absürdlükte uç noktadır. Kaleden inek atmak nedir lan?
Bazı sahnelerde kişneterek guldürür. Ingiliz mizahının dibidir.
ince noktalara değinen,kanımca (bkz: life of brain)'den daha başarılı bir monty python filmi.

Şiddetle tavsiye edilir.
ingiliz filmi.

şimdi kaydırmaya başlıyorum. izlemeyin lan! neymiş efendim ingiliz mizah anlayışıymış da nefismiş de.. izlemeyin lan! vay efendim imdbde 8.9 puanı varmış da kemmiş de kümmüş de. izlemeyin lan! ayrıca şöyle yararmış da böyle kahkaha attırırmış da falan. izlemeyin lan!. müthiş bir hicivmiş de sağlam giydiriyormuş da ancak bu kadar taşağa alınabilirmiş de.. izlemeyin lan!

beğenen 3-5 adam var burda da. onlara sallamak gibi olmasın bu yazdıklarım ama hakkaten çok kötü lan. recep ivedik izleyip yarılan bi adam da değilim. izlemeyin lan! muazzam entelektüel bi durumunuz varsa ya da beşik dadılarınızdan birisi kendi çapında espri yapmayı seven tombul bi ingilizse zevk alabilirsiniz bi ihtimal. izlemeyin lan! ama bunun dışındakilere sözüm; izlemeyin lan! bu yaşa geldim bu kadar az süre dayanabildiğim başka bi film olmadı. mümkün olduğunca bitirmeye çalışırım, çok azdır yarıda bıraktığım film ama bunda yarıya yaklaşamadım bile. izlemeyin lan!

imdbde bu puana ulaşmasını sağlayan sinemaseverlere, senariste, yönetmene, ingiliz mizahına ve mucitlerine burdan kucak dolusu bir şey gönderiyorum.

not: yazı boyunca noktalama işareti yerine izlemeyin lan! kullanılmıştır. yoksa şahane film. başyapıt amına koyim!
ingiliz komedisini soğukluğundan dolayı sevmem. Çünkü durum komedisi pek hoşuma gitmez. Amerikan ve Türkler salakça birşey yapsalar bu nasıl böyle oldu deyip güleriz. Ancak ingiltere'de durum böyle değil. Adamlar normal bir işin içindeyken hiçbir aykırılık yapmıyorlar, diyalogları bla bla bla şeklinde uzatıyorlar. Bedenlerinden ziyade dillerinden extreme fışkırıyor.. Bu yüzden pek çok kişiye 'bende dahil' hitap etmiyor. Ama bu filme nedense ayrı bir sevgim oluştu. Absürdlüğün dibine vurulmuş ve çok da iyi olmuş. Türünün ilk örneklerinden bu yönde. Sevmediğim bir tarafı var o da bazı sahnelerin sürekli tekrarlanması. insanı bir yerden sonra bayıyordu bu sahneler gerçekçi olmak gerekirse. Animasyonlu anlatım şekli, konunun diri kalmasına sebep olmuş. Masalsı bir anlatım tarzı vardı bu yapımda. Sıkmıyor insanı, zaten süresi de kısa. Anlamıyorsunuz zamanın nasıl akıp gittiğini.. Bazı diyaloglar über harikaydı, hele ki köprü sahnesi inanılmazdı diyebilirim. ingiliz soğukluğu bazı yerlerde yine taviz vermemiş. Olur o kadar.. Her ülkenin kendine has sinematografisi vardır.

Yapılan ahmaklıklar çok hoş. Filmde birkaç kez düşseniz bile bir zirveyi aşıp sizi ayağa kaldırıyor film. Ben şahsen çok beğendim. izleyin derim.. En azından durum komedisine önyargısı olanın yargısı kırabilir bir derece...
imdb top 250'de diye izlemeye karar verdiğim sonra da pişman olduğum saçmalıklar silsilesi. ingilizlerin mizah anlayışının rezil olduğunun kanıtı. belki onlar da bizim süt kardeşler'i, şabanoğlu şaban'ı izlese böyle düşünürler. demek ki neymiş, mizahta uluslararası ortak paydalarda buluşmak pek kolay değilmiş.
1974 yapımı filmdir. filmin başından sonuna dek avrupa tarihiyle fena halde taşşeynk geçmiştir. seyredilmesinde yarar vardır.
monty python ile ilk kez tanışacaklar için ideal filmdir. anlaşılmazsa, gülünmezse kişi kafaya takmamalı, başka yerlerde mutluluğu aramalıdır.

sinema tarihinin en komik açılış jeneriği: http://www.youtube.com/watch?v=SII-jhEd-a0
brave sir robin şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=BZwuTo7zKM8
75 yapımı bana göre absürd komedi sınıfında bir film, monty python un life of brian filmi her ne kadar bu filme göre daha başarılı bir film olsa da bu filmde iki üç sahne vardır ki insana kahkalar attırabilir.
--spoiler--
benim en çok güldüğüm sahne atların huysuzlandığı sahne idi, filmin başından beri gösterilen atların ne için yazılmış olduğunu anlatan komik bir sahne idi.
--spoiler--
her sahnesinde, her detayında sizi güldürecek bir şeyler barındıran filmdir. dünyada iki tip insan vardır. monty python and the holy grail' ı izlememiş olanlar ve monty python and the holy grail' i izlememiş olanları bulup, onlara bunu izlettirenler.

mükemmel diyaloglara sahiptir. bard ile sir robin;
--spoiler--
bard: brave sir robin ran away...
sir robin: no!
bard: bravely ran away away...
sir robin: i didn't!
bard: when danger reared its ugly head, he bravely turned his tail and fled.
sir robin: i never did!
bard: yes, brave sir robin turned about, and valiantly, he chickened out.
sir robin: oh, you liars!
bard: bravely taking to his feet, he beat a very brave retreat. a brave retreat by brave sir robin.
--spoiler--
king arthur ile black knight arasında geçen diyalog;
--spoiler--
king arthur: you fight with the strength of many men, sir knight.
[the black knight doesn't respond]
king arthur: i am arthur, king of the britons.
[no response]
king arthur: i seek the bravest and the finest knights in the land who will join me in my court at camelot.
[no response]
king arthur: you have proved yourself worthy. will you join me?
[no response]
king arthur: you make me sad. so be it. come, patsy!
[attempts to get around the black knight]
black knight: none shall pass.
king arthur: what?
black knight: none shall pass!
king arthur: i have no quarrel with you, good sir knight. but i must cross this bridge.
black knight: then you shall die.
king arthur: i command you, as king of the britons, to stand aside!
black knight: i move for no man.
king arthur: so be it!
[they fight until arthur cuts off black knight's left arm]
king arthur: now, stand aside, worthy adversary!
black knight: 'tis but a scratch!
king arthur: a scratch? your arm's off!
black knight: no, it isn't!
king arthur: well, what's that then?
king arthur: i've had worse.
king arthur: you liar!
black knight: come on, you pansy!
[they fight again. arthur cuts off the knight's right arm]
king arthur: victory is mine!
[kneels to pray]
king arthur: we thank thee, lord, that in thy mercy -
[cut off by the knight kicking him]
black knight: come on, then.
king arthur: what?
black knight: have at you!
king arthur: you are indeed brave, sir knight, but the fight is mine!
black knight: oh, had enough, eh?
king arthur: look, you stupid bastard. you've got no arms left!
--spoiler--
sinema tarihinin en komik filmi.
her uzvu kopmasına rağmen dövüşmeye çalışan şövalye ile yarmıştır.
daha açılış jeneriğinde yarmış, öldürmüş filmdir.
bizim kahbe bizans yapımcılarının ve bu tür saçmalıklara kara mizah diyenlerin izleyip kara mizah nasıl yapılır öğrenmeleri gereken film.
mukemmele yakın bir komedi filmi. 75 yapımı yanılmıyorsam. bazı espriler fazlaca uzatılmıs olsa da; sadece brave sir robin sarkisi icin bile izlenmeye deger.
Terry Gilliam ve Monty Python ekibinin yaptığı bir Kral Arthur, Yuvarlak Masa Şövalyeleri ve Kutsal kase filmi. Bu film de izleyenlerce ya nefret edilen ya da çok sevilen filmler kategorisinde yer alıyor.
Keşke mümkün olsaydı da bu filmi geçen sezon yeniden gösterime soksalardı. Milyonlarca dolarlık bütçeye sahip olan, Troya, King Arthur, The Great Alexander gibi filmlerin yanında ışıl ışıl parlardı bence.
Film, efsanelere konu olmuş Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin Kutsal Kase'yi arayış süreçleriyle bir güzel dalgasını geçiyor. Filmde yer alan animasyonlar son derece başarıyla ve filmin bütününe katkı sunacak şekilde kullanılmış. Şüpheci kale bekçileri, politik bilince sahip bir köylünün Arthur'la karşılaştığı sahne, cadı olduğu iddia edilen bir kadının gerçekten cadı olup olmadığının test edildiği sahne ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin en güçlüsü olduğu söylenen Sir Lancelot'un hikayesinin anlatıldığı bölümler gercekten eglenceli.
king arthur un kutsal kaseyi aramak üzere yola çıktığı monty python ekibinin seri komedi filmlerinden birisi ..ingiliz tarzı mizahı sevenlerin hoşlanacağı bir film
(bkz: yes minister)
(bkz: benny hill)
(bkz: monty python)
(bkz: brit com)
güncel Önemli Başlıklar