bugün

''ne sandın ya yarram'' karşılğı bulabilecek övgü cümlesi.
şu an okuduğum kitap.. içerisinde tarih-sosyoloji-edebiyat gibi bilim dallarında oldukça sağlam bilgilerle donatılmış bir kitap ve 16. yüzyılın ortalarında yazılmaya başlanan kitabın 16. yüzyılın sonlarına değin ancak son bulmuş olmasıyla ortaya çıkmıştır. 3 deneme kitabının içerisinde yer aldığı kitaptır. Dili akıcı ve sadedir. Zaten yazar önsözde bununla övünmektedir.

Yazar Köklü bir aileden gelmenin nimetlerini sonuna kadar kullanırken bizdeki tanzimat sanatçıları gibi devlet erkanında önemli görevlerde bulunmuştur. Ancak bu görevden hiç haz etmemekle birlikte babasının vefatından sonra aileyi idare etmek ve yazmaya başladığı Denemelerini tamama erdirmek için bu işinden feragat etmiştir. Evlenmiştir ve bildiği kadarıyla 6 cocuğu olmuştur. bunlardan yalnızca 1'i hayatta kalmıştır..

yazarın en büyük özelliklerinden biri de kendi döneminde bilgin-alim olarak gösterilmesidir. öyleki Fransadaki Protestan-Kataolik savaşında arabulucuk yapmış olan yazar aynı zamanda italya'da bulunduğu sırada ülkesinde belediye başkanı seçilecek kadar siyasidir-güvenilirdir.

üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen tüm edebiyat çevreleri tarafından takdir edilen ve ortaya koymuş olduğu "Denemeler" adlı yapıtıyla bu türde örnek alınan yazardır.

yazarın saçma sapan kelime oyunlarıyla oluşturulan 70 ıq altına hitap eden espirilere alet olmaması gerektiğini düşündüğüm yazar..
''deneme bizim işimiz yeğen'' cevabı alabilecek olan övgü cümelesi.
görsel

Ben geri zekalı beyinsizim demektir. Beyinsiz sıçmığıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.