1. 1.
  modernleşmek ne değildir?
  -özünü yitirmek değildir.
  -geçmişinden, ırkından utanmak değildir.
  -bir zamanlar ailesinin köyden büyükşehire geldiğini inkar etmek değildir.
  -batıyı taklit etmek değildir.
  -batıda ne varsa, hiç üzerinde düşünmeden uygulamaya geçirmek değildir.
  -batının sadece "cinsel özgürlük" kavramını almak değildir.
  -kırsal, varoş kesimini kötülemek, küçümsemek değildir.
  -bekaretini 15 yaşında kaybetmek değildir.
  -yaşı 20'lerde olmasına rağmen hala bakire- bakir diye birini küçük görmek değildir.
  -"benim sevgilimin penisi 18 santim, benim hatunun göğüsleri taş gibi" diyerek göğüs germek değildir.
  modernleşme nedir?
  -nereden geldiğini, özünün ne olduğunu bilip, batının "insan hakları, teknoloji, kişisel inanç özgürlüğü" gibi konularını ülkemize uyarlamaktır. hem geçmişi hem de bugünü yaşamaktır, modernleşmek cinsel devrimler değildir, modernleşmek mini etek giydiği, küpe taktığı için birini dövmek, başörtülü olduğu için okula alınmamak değildir, modernleşmek başlı başına "kişisel hak ve özgürlük"tür.
  9 -3 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  özlerini inkar edip batılı insanları taklit ederler.
  örnekler;
  batılı: insanların, insanlara saygısı vardır.kimse kimsenin hakkına tecavüz etmez.
  türk: kendine bile saygı duymaz.(kimin hakkını nasıl yiyebileceğini düşünür)
  batılı:toplum kuralları asla çiğnenmez.
  türk: kurallara uymamak için kırk türlü takla atar.
  batılı:eşitlik duygusu son derece gelişmiştir.
  türk:herkezi kendinden küçük görür.
  batılı:lüks mekanlarda her insana eşit muamele yapılır.
  türk:üzerinde marka kıyafet yoksa ve bronz değilsen sipariş vermek için 1 saat beklersin.
  batılı: pazar günleri kiliseye gider.
  türk: camisinden utanır.
  batılı: kışın kışlık giysiler giyer dekolte giymez.
  türk: kışın sağını solunu açabildiği kadar açar ve sürekli hastadır.
  not: özümle ve atalarımla gurur duyuyor torunları adına onlardan özür diliyorum.
  5 -1 ... saturn
 3. 3.
  bu zihniyettir ki yaptığı her türlü pisliği modernlik maskesi altında yapar. gider modern (!) batının kendi kültürüyle çelişen bütün yönlerini alır, kendi bünyesine depolar. modernliği kılık-kıyafette, takıldığı mekanlarda, yediği yiyeceklerde, kullandığı ürünlerin markasında arar. türkçe kelimeler yerine elinden gelebildiğince yabancı kelimeler kullanarak kendini bir halt sanar. yabancı grupları dinlemeyi ve hepsinin isimlerini bilmeyi de marifetten sayar. öyle körelmiş bir zihniyettir ki, sırf modern olabilmek adına sahip olduğu değerleri bir çırpıda silebilir. * ve en sonunda yine tüm bunları modernim diyerek, hiç pişman olmadan, aksine pişkince karşısındakileri geri kalmışlıkla suçlar. sorarım bu insanlara: modern olmak nedir? önüne gelenle düşüp kalkıp yabancılar gibi ne idüğü belirsiz çocuklar dünyaya getirmek mi, yoksa bunları tuvalette bilinçsizce karnına vurarak düşürmek mi?
  eğer modern olmak bu demekse, ilelebet geri kalmış olmayı tercih ederim.
  5 -1 ... aura
 4. 4.
  aslında modernleşmeyi yanlış değil, istedikleri gibi algılayan kişilerin zihinsel yapısı ürünüdür.
  1 ... aura
 5. 5.
  evet, modernleşme muhafazakar kesimin kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi gösterme derdi ile işte modernleşme, bunların hepsi o...u, alayı teşhirci, düz liselerde de fuhuş var zaten, alayı gavur hayranı gibi söylemlerinde sömürdükleri gibi bir kavram değildir.
  bu yozluklar hedef aldıkları modernist kesim tarafından değil, amerikancı sağ muhafazakar iktidarlar eliyle geliştirildi bu ülkede.
  çok sevdikleri menderes 'burayı küçük amerika yapacağım' dedi, ülkeyi kore de savaşa soktu, sahil kesimlerimizde ise coniler için genelevler boyatıldı, mülki idare emirleriyle.
  çok sevdikleri özal bu ülkede yıllarca yasal olmayan zeminde yayın yapan özel tv leri yaratmakla övündü. bahsedilen yozluklara katkısı unutulmaz.
  çok sevdikleri rte iktidarının ilk 3 yılını bu yozlukların kaynağı olarak gösterilen batı ile entegrasyonla, avrupa birliği müjdeciliği ile geçirdi. son bir yıldır ise abd ile olan dostane ilişkilerimizi büyük ortadoğu projesine destek vererek pekiştirmekle meşgul. boyalı basın rezili medya patronları ile ise 28 şubat döneminde milli görüş ile
  kopan bağları tamir etmiş durumda.
  evet modernleşme bu ülkede ıslahatçı padişahlar ile uç veren ve cumhuriyet döneminde mustafa kemal önderliğinde devam eden bilim, kültür ve demokrasi hamlesidir.ulus devlettir, bağımsız ekonomidir, halkın önüne sandık konmasıdır, kadın erkek eşitliğidir, çok partili hayata geçiştir.
  gerçekten de yazar arkadaşımın dediği gibi, aslında modernleşmeyi yanlış değil, istedikleri gibi algılayan kişilerin zihinsel yapısı ürünüdür.
  2 ... sıpa
 6. 6.
  allah'im insallah turkiye'nin daha da modern oldugu gunleri goruruz. insallah bundan birkac yil sonra ulkemizde turbanli kimse kalmaz. insallah butun kizlar bekaretlerini 15 yaslarinda kaybederler. insallah sokaklarda butun kizlar yari ciplak bir sekilde gezerler ve avrupali turistler bize hayran kalirlar ne kadar modern bir ulke diye. insallah sokaklarda sevgililer rahat rahat sevisirler. insallah kizlar babalarinin onunde boyfriendleriyle opusecek kadar rahat olurlar, tipki avrupalilar gibi. insallah o gunleri goruruz allah'im. bu ulke ve bu insanlar modernlesmeyi hakediyor cunku. dogru ya, bizim avrupalilardan ne eksigimiz var?
  -3 ... sobaninyanindayatanevkedisi
 7. 7.
  modernleşmenin yanlış algılandığını yanlış algılayan zihniyet de olabilir bu zihniyet.
  1 -1 ... venividivici
 8. 8.
  en az, dindarlığı türbanla ölçen zihniyet kadar tehlikelidir.
  1 ... cholev