1. 1.
  ihtiyacı olan su ve yiyecekler önüne koyuluyor *, dışkısı ortamından uzaklaştırılıyor*, yağmurdan/kardan korunuyor *, hastalanınca bakımı/iğnesi yapılıyor *, üremeleri için çiftler bir araya getiriliyor*...

  işlev olarak modern hayatın koyun çiftliğinden bir farkı yok aslında, yünümüz kırpılmıyor da emeğimiz sömürülüyor. en akıllı koyunlar gibi efendice karnımızı doyurup her sabah sağım kuyruğuna giriyoruz.

  bir de kendimizi hayvanlardan üstün görmüyor muyuz, en çok buna gülesim geliyor.
  7 ... kubar tegin
 2. 2.
  Çoğu insan için geçerli durum. Ama Bilimadamlarını, filozofları, şairleri, yazarları, bestecileri... Kısacası insanlığı "insanlık" yapanları nereye koyacaksın kuzum?
  2 ... lesley mateas
 3. 3.
  (bkz: animal farm)
  ... cuney tarkin
 4. 4.
  Cinsel sıklık baz alındığında çiftlik hayvanlarının elimize verdiği önerme.
  2 ... kiymali lolipop
 5. 5.
  bu çiftliğin tam ortasında her yeri gören bir kule olsa da tırmansak, manzara bize ne gösterir acaba sürekli artan nüfus ve tükenen kaynaklardan başka?

  bu kadar hengamenin içinde bazı koyunlar diğer koyunlardan öne çıkarak sürü öncülüğü yapmışlar ve kaynakların yönetimi bunların eline geçmiş (bkz: pareto kanunu). ve maalesef şairler, filozoflar ve bilim adamlarından oluşmuyor bu öncüler. aksi olsa hayatta kalmak için avm açılışında miki mouse kostümü ile çocuk eğlendiren sanatçılara rastlamazdık dünyanın hiç bir yerinde.

  işin daha da komik tarafı, bu çiftliğin bir sahibi, yöneticisi yok. akıl hastalarının yönetimi ele geçirdiği tımarhane gibi de biraz aslında.
  ... kubar tegin