1. .
  gerçekten anlaşılmayan bir durumdur, sözlüğü cöplüğe ceviren yazarlar otomatiğe bağlayıp ortalama 20 karaktere rezil entryler döşerken, küfür etmedikleri için formata uygun entryler yazmış sayılırken, bundan rahatsız olan, sözlüğün daha iyi bir yerlere gelmesi için bunun önemli bi engel olduğunu düşünen yazarların entrylerinin okunmadan, sadece içinde küfür barındırdığı için silinmesi olayıdır. küfürlü entrysi silinen yazarı "ne yani benim entrim sözlükteki seviyeyi düşürdü fakat çöp entryler düşürmedi mi" diye düşündürür.
  sonuçte küfürlü bir entryinin güzel olması ihtimali her zaman vardır, özellikle de asıl amacının küfretmek olmadığı zamanlarda.
  ve insanı başka bir soru sormaya da yöneltir, stevemcqueen uludağsözlük yazarı olsaydı -ki hemen her entryisinde fazlasıyla küfür vardır- silinmeyen entryisi kalabilecek miydi acaba, ve entrylerinin sözlüğe bir katkısı olmadığı iddiasına nasıl yanıt verecekti?

  edit: ahaha gelmiş olm stevemekkuin buraya zaten. *
  10 -3 ... santa ernesto
 2. .
  eğer moderasyonda küfür ayırma işlemi bilgisayarda bir program yardımıyla "ayıp" kelimieleri ayırma yoluyla yapılıyor ve "ağır argo" veya "küfür" bulduğunda bunları bipleyerek programı kullanan moderatöre haber veriyorsa, evet küfür (bahsi geçen programa göre anahtar kelimeler) içeren tüm entrilerin silinmesi doğaldır,

  fakat,

  moderasyon makina düzmantığıyla değil de insan zekasının esnekliği yardımıyla yapılıyorsa bir moderatör küfrün nerde yerinde kullanıldığını, nerde entryi güzelleştirdiğini fark edip buna göre karar vermelidir. içinde kaka kelimeler gecen her entryinin imhası çözüm olamaz.
  3 -1 ... santa ernesto
 3. .
  (bkz: moderasyonun anlasilmaz genel politikasi)
  2 -2 ... yasakani
 4. .
  küfürlü, siyasi içerikli, imla hatalı, entry başlık uyumu olmayan entrylerin yanı sıra moderatörlere ucundan da olsa değen entrylerin girilmesinin yasak olduğunu öğrendiğim an uludagsözlük teki moderasyon sorununun sadece "ayıp kelimelerle" ilintili olmadığını farkettim.

  tanımsa tanım, en güzelini yaptığım, örneklerle anlatımı zenginleştirdiğim artılardan artılara koşmayı beklediğim entrim 2 dakika bile geçmeden "sözlüğü chat ortamına cevirmek, tanım içermemek, başlık entry uyumuna sahip olmamak ve dahi imla hatası içermek" suçlarından hüküm giydi ve silindi.

  fakat malesef entrinin sorunu aslında yukarıda gösterilenlerin hiçbiri değil.
  entrynin içeriği, saçma bi silinişin gerçekleştirildiğinden, moderasyonun yaptığım ironiyi ciddiye alıp silmesini ve üstüne "çok istiyorsan sileriz" şeklinde yaran bir not bırakmasından ibaretti. ve moderatörlerin ne kadar aktif çalıştığından bahsederek onları yücelten bir sonuç bölümüne sahipti.

  anlatmak istediğim şey, bir yazarın entryisinin formata uygun bile olsa moderatör beğenmediği için silinmesinin son derece sinir bozucu ve sözlükten soğutucu bir faktör olduğudur. *
  2 ... santa ernesto
 5. .
  sanırım 60 80 de olabilir yazara 5 moderasyon düşünce yazılan herseyi inceleyip evet bak bu formata aykırı bak b.k demiş durumudur.
  ... evildeth
 6. .
  yazarları sözlükten uzaklaştıran, hatta ve hatta gözünü diğer sözlüklere dikmesini sağlayan bir politikadır. bu durum insanları fiziksel özelliklerine göre değerlendirmek gibi bir şeydir ki bu kabul edilemez. entry 'lerde de aranması gereken şey fiziksel güzellikten öte içeriktir. bize ne vermek istediğidir. bir de anlayamadığım diğer şey silinen entry'in silinme sebebi, silinmemiş başka bi entry de var olmasıdır.o halde şu durumda ya kişilere ayrıcalık tanınıyor ya da moderasyon iyi çalışmıyor ki benimkini silip bir başkasının aynı işlevli yazısını gözden kaçırıyor. lütfen lütfen moderasyon kardeşlerim biraz daha yapıcı olalım ve her yazara aynı özveriyle yaklaşalım.
  2 ... gelgit
 7. .
  moderasyonun diğer anlaşılmaz politikalarından birisidir. küfürlü entrylerin silinmesi uludağ sözlük'ün kanayan yarasıdır. küfür demek hayat demektir. hayatın bir parçası olan küfür sözlükte de yer etmelidir. sadece pis, terbiyesiz, öküz gibi ilkokul küfürleri sözlükçülere yetmez olmuştur artık. bu yüzden moderasyonu belli gün ve saatleri küfre ayırmalı, birbirlerine ve de ortaya küfreden yazarların da deşarj olmasını sağlamalıdır.
  -1 ... arabaciarabayatasget
 8. .
  (bkz: merkez bankasının kur politikası)
  ... woolloomooloo
 9. .
  bu konuda moderasyonun niyeti önemlidir kanımca. yani hakaret amacıyla yazılan küfür elbette silinmelidir, ki böyle entrylerin silinmesine karşı da çıkılamaz. ancak tamamıyla sözlüğe uygun ve tanım-yorum kriterleini taşıyan yasalara uygun bir entryde yazar laf olsun diye(ki ben çok yaparım bunu) küfür edebilir. bu durumda o entrynin sırf küfür barındırdığı için silinmesi yanlış olur. ben şimdiye dek buna rastlamamış olsam da yazarların şikayetleri olduğu görülüyor.

  peki neden küfür serbest olmalı?
  çünkü bu e-sözlük dediğimiz oluşumlar bir yayın organına bağlı değildirler ve kültür bakanlığı ile muhattap olmazlar. tek muhattabımız ceza kanunu olabilir ancak.
  çünkü küfür televizyonda ve dergilerde yasaktır, yani pop olan değerlerde halkın ar duygusunun zedeleneceği düşüncsi ile yasaklanmıştır. (bu sebeple mizah dergilerin 'sikeyim' kelimesi yerine 'skiym' yazılır)

  sözlük bir dergi yahut televizyon içeriğine sahip olmadığına göre küfür serbest olmalıdır. zira sinema ve edebiyatta küfür serbesttir. sözlük ise bunların tümünden bağımsız olması bir yana içerdiği aykırı tavır içinde küfüre olanak tanımalıdır.

  yukarıda da belirttiğim gibi moderasyonun bu politikasının tam biçimini bilemedieğim için yorum yapamıyorum. ancak illa ki küfür yasaklanacaksa bunun ilgili bir tarihten itibaren başlamasını ve mizah dergilerindeki gibi sansürlü küfüre izin verilmesini öneriyorum. sadece küfürünü ve sözlüğünü seven biri olarak.
  ... martin edilen