1. 1.
  yakıp yıkmaktan başka bir şey bilmeyen moğolların medeniyete kattıkları hakkında açılmış başlıktır.
  3 -2 ... dendrobatidae
 2. 1.
  yaptığı kaliteli şarkılardır.
  adagahsjdkdkd. şaka lan şaka.
  7 ... derince
 3. 2.
  404 not found.
  1 ... clockworkeggplant
 4. 3.
  yoktur. bir çok medeniyeti ve kütüphaneyi yakmış yıkmış, insanlığı geriye götürmüştürler. insanlığa her hangi bir faydaları yoktur.
  4 ... selia
 5. 4.
  (bkz: kımız)
  1 -5 ... deli anlamindaki de
 6. 5.
  su an mogol soyundan gelen arkadaslar moskova belediyesi bunyesinde her turlu muze, tarihi eser, yol vs. cevresindeki karlari kurekle temizleyerek medeniyete buyuk katkida bulunuyorlar...
  3 ... dinsiz kitapsiz kafir
 7. 6.
  age of empires oyununda moğolların evleri yoktu. askerleri binaları yakarak ilerliyordu.
  2 ... hatake kakashi
 8. 7.
  Derdini tikeyim. Bütün derdimiz bitti de bi bu kaldı dediğim,boş başlıktır. Boş muhabbetler bunlar,biz günümüzün roması abd li nonoşları düşünelim.
  2 -1 ... turin
 9. 8.
  dolaysız olarak bugünkü avrupa ve amerika uygarlıklarına yaptığı katkı o kadar büyüktür kü batı cengiz hanı hala unutmaz. iyi veya kötü yönleri ile. (bu arada batıyı medeni kabul edip etmemeniz bu yazının konusu değildir)

  doğu avrupa ile batı avrupa sınırı olan macaristan'a kadar ki moğol saldırıları sonunda avrupa halkları artık kentleşmenin ve kurallı devletin gerekli olduğuna karar vermişler ve bugünkü avrupa medeniyetine ulaşmışlardır.

  farkında iseniz avrupa'nın ((dolayısı ile avustralya ve kuzey amerika (abd-kanada) )) gelişme süreci bilim-san'at ve kentleşme 113 yüzyıl sonlarında moğol akınlarını bitmesi ile başlamıştır.

  yani moğol ve cengiz'in çıkışı olmasaydı dünya belki de başka bir yöne savrulacaktı.
  bunu anlamak için bilhassa üzerinde durarak bağdat ve endülüs (ispanya) islam sürecini ve çin imparatorluğunu (13-16. yüzyıllar arasını bilmek gerekir)

  bugünkü avrupa medeniyeti moğol saldırıların üstünde şekillenmiştir. (bu da bir nevi katkıdır)
  3 -1 ... baris hemen simdi
 10. 9.
  Ele geçirdikleri ve kontrol edilmesi zor olan büyuk topraklara baskıyla da olsa barış getirmişlerdir.

  Birçok ulus ve toprağı himaye altına aldıklarından dolayı tüccarlar için çok büyük bir pazarlama imkani olusmus ve ticaret gelismistir.
  (bkz: paks moğol)
  3 ... the rus