1. 1.
  CengizHan liderliğindeki moğolların yeneceği ihtimali çok yüksektir.
  -1 ... ok optum by
 2. 2.
  moğolların kafasından kavrayacağı versustur.
  3 ... id est
 3. 3.
  biri sağı solu yakmış yıkmış, medeniyet adına tek bir eser ortaya koymamış, 150 yıl içinde yokolup gitmiştir. ancak 150 yıl yaşayabilmiştir. sadece kabadayılıkla ancak o kadar yaşanabilr..

  diğerinin kendine özgü bir edebiyatı ve mimarisi vardır. 600 yıl boyunca yaşamış, hükmettiği topraklarda belli bir adalet sistemini oturtmuştur.
  4 -3 ... arbutus unedo
 4. 4.
  işgal vs ihya
  1 -1 ... redbaronadamdir
 5. 5.
  Moğol imparatorluğu bir ticaret imparatorluğudur. Dönem moğol barışı (pax mongolica) olarak geçer. Osmanlı imparatorluğu ise bir işgal ve sömürü imparatorluğudur.
  6 -10 ... gokdelende kapici
 6. 6.
  Tecavüz, istila ve talan emperyal bütün imparatorluklarda vardır. Moğol imparatorluğunu yıkan sebebler dış saldırılar değil hanedan çatışmaları ve iç savaşlardir. Moğolların islam devletlerine karşı takındıkları katı tutum talkan ve cürcan'da arapların yaptığı katliamlar ve orta asya'da ki arap emperyalizmine duyulan nefret ve kindir.
  5 -2 ... gokdelende kapici
 7. 7.
  Moğol imparatorluğu işgal,yağma,katliam ve talana dayanan bir zulüm imparatorluğudur.bütün moğol hanları zalim ve insanlık düşmanıdır. Buna müslüman türk olan timur'da dahil. Biraz Ögeday bunların dışındadır.
  Osmanlı bazı uygulamaları absürt olsada daha adaletli bir yapıdır. Medeniyete katkısı olmuş büyük eserler bırakmıştır.moğolların yeryüzünde bir dikili kazıkları yoktur.
  4 -3 ... sultan baybars
 8. 8.
  Osmanlı soruyu sorar sonra döver.
  Moğol döver sonra soruyu sorar.
  2 -2 ... konusalimbakariz
 9. 9.
  Osmanlı Acun Ilıcalı'dır.
  Moğol Şeyma Subaşı'dır.
  1 -2 ... konusalimbakariz
 10. 10.
  Osmanlı Marlboro'dur.
  Moğol Parliament'tir.
  1 ... konusalimbakariz