bugün

Kırk beşlik tabanca almama nedenlerinden sadece birisidir. 9 mm parabellum candır. Şaka bir yana burası amerika değil gençler. istediğin her silahı her kalibreyi alacak olabilsek gönül neler ister.

(bkz: o şimdi asker canı neler ister)
Mature merminin krizidir.
Genel kullanım açısından bakarsak evet 9 x 19 mm parabellum mühimmat son derece yeterlidir ama biz neden bir .357 sig kalibresi varken 9mm parabellum taşıyalım.
357 sig kalibresi meşhur revolver kalibresi 357 magnumun otomatik tabancalarda kullanılan verisyonu ve standart 9 mm den en önemli farkı daha iyi penetrasyon sağlaması .

Bir arkadaş yazmış 5.7 x 28 mm mühimmat kullanan five seven diye. Delici olması bakımından .357 sig ile kıyas kabul etmez ama kevlar yelek profesyonel kullanımda olan bir şey.

Türkiyede kim yelek giyiyor.
Normalde kişi başına düşen 45lik mermi sayısı 10 olması gerekirken tüik verilerine göre bu rakam 3 e düşmüş. Uzmanlar bu durumu mke de yaşanan krize bağlamakta..ve bu durumun olasi bir kurtuluş savaşında milli mücadele gücünde bir zafiyet yaratacağı düşünülmekte..
500$'a glock bulursanız 50 tane alın; 1.
45 acp mermi sıkıntısı mke'nin her sene yaşanan periyodik ve kronik bir sorunudur; 2.

Five seven'ı bok satın alırsınız (yasak olduğundan değil, paranız yetmez); 3.

Canik sfx o kadar abartılacak bir tabanca değil; 4.
45 acp her şeye rağmen tercih edilebilecek bir kalibredir; 5.
45 kalibre milli mücadelede kullanılacak bir kalibre değil. Bu kalibre boy kilo oranı gözetilerek ortaya çıktı. .38 special polis kalibresi yetersiz kaldı. Mafya büyük buhrandan sonra Thompson SMG ler ve 45 lık volt 1911 ile yüksek bir ateş gücüne geçince bu kalibrede yerleşti.

Milli mücadelede en ucuza en çok sayıda mühimmat üretmek ve bunu dağıtmak önemli. Taşıdığınız her mermi bir ağırlık. Atıyorum ağırlık olarak 10 adet 45 lık mermi yerine 14 adet 9 mm taşıyabilecek durumda isek askere 45 lık değil 9mm lık silah vermek mantıklı ve ucuz.

görsel
Türk insanı ortalama olarak yüksek ateş gücüne haiz silahları kullanmaya elverişli değil.

Tüfekte sovyetlerin izinden gidip 7.62x39 kullanıp tabancada da fbi'ın peşinden gidip .40 s&w kullanmak mantıklı olur.
Konunun yeri burası değil ama kanıma dokunuyor. Elin amerikalı bebesi daha 5-6 yasında velet iken . 22 lik tüfekle sincap fare gibi çiftlik zararlısı avlamaya başlıyor.

Lafa gelince biz asker milletiz ama askerde herkese sıfırlama atışı ile 3 mermi bilemedin 5 mermi attırıyorlar. Bence bu yanlış çünkü atıcılık zamanla gelişen emek isteyen bir mesele.

Askerliği 1 aya düşür herkesten de attığı merminin parasını al istersen ama o 1 ay adam ateş etsin.

Amerikada FBi ajanları akademiye girerken aldıkları görev silahı ile 3500 atım yapmadan mezun olamıyor. Bu kadar çok deneyim olmasa da olur ama ortalama 100 mermi atan bir adam ileride savaş çıksa tüfeğe mal mal bakmak zorunda kalmaz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.